در حالی که من از طرفداران بزرگ Swype ، SlideIT ، و دیگر صفحه کلیدهای پیشرفته اندرویدی هستم، چیزی که باید گفته شود در مورد صفحه کلیدی با کلیدهای روی آن است. منظورم صفحه کلیدهای نوع فیزیکی است؛ شما آنها را می شناسید، کلیدهای پر سر و صدا که صدای تق تق تق تق از آنها بر می خیزد هنگامی که دیوانه وار رمان بزرگ بعدی خود را می نویسید. من نمی خواهم تا ناگزیر به استفاده از یکی از اینها بشوم هر زمان که مجبور به پاسخ دادن به یک متن فوری یا ایمیل در تلفنم باشم، اما هنگامی که تصمیم به بیرون رفتن، به رستوران محله می گیرم تا اندکی جدی به نوشتن بپردازم، خیلی خوب می شد که می توانستم فقط تلفنم و یک صفحه کلید USB معمولی را بر می داشتم؛ اگر که تنها نگاه های متعجب دیگر مشتریان را به خود جلب نمی کرد.

اما چگونه می توان یک صفحه کلید USB معمولی را به تلفن اندرویدی متصل کرد؟

سه حرف جادویی: اُ ، تی، جی (OTG)  

در بالا یک کابل ساده را می بینید که سحر و جادو می آفریند. این یک کابل USB OTG است، که بسط یافته آن در حقیقت به معنای USB On-The-Go است. در انتهای دور، و تار و مبهم آن، یک فیش مایکرو USB را می توانید ببینید که به Samsung Galaxy S II من وصل می شود، و در همان مسیر کابل USB یا شارژر دیگری که به آن متصل می گردد. در انتهای نزدیک و روشن آن، از یک پایه یا جک USB با اندازه عادی برخوردار است – همان نوعی که می توانید یک صفحه کلید، یا یک کلید USB یا هر چیز دیگری را واقعا به آن متصل کنید (تنها به خاطر اینکه شما می توانید آن را به این جک متصل کنید، بدین معنی نیست که این با تلفن تان کار خواهد کرد، از آنجا که بعدها در ادامه خواهید دید).

این تنها قطعه مهم سخت افزاری است که شما نیاز خواهید داشت تا یک صفحه کلید USB را به تلفن تان متصل کنید، و هیچ شیوه واقعی دیگری وجود ندارد. برای دستیابی به این هدف، اندکی ترفند لازم است: فروشگاه رایانه محل تان ممکن است آن را نداشته باشد، اما آمازون به طور قطع از آن برخوردار است. خبر خوب آن که، این بسیار کوچک است (پس پول زیادی برای حمل و نقل، حتا اگر بین المللی باشد پرداخت نخواهید کرد)، این واقعا ارزان قیمت است، حدود 1$ به فروش می رود (بله، تنها یک دلار).

هنگامی که کابل (و صفحه کلید) را به دست آوردید، اینک زمان بحث در مورد نرم افزار است.

نیازی به روت کردن نیست

در حالت مطلوب، شما می بایست بتوانید تا کابل را به تلفن تان وصل کنید، یک صفحه کلید را به کابل متصل کنید، و شروع به نوشتن نمایید. برای تلفن من، دقیقا بدین گونه پیش رفت:

هرچند، بدیهی است که این عالی نیست، به دلیل اینکه یک صفحه کلید نرم افزاری بزرگ هنوز هم فضای صفحه نمایش زیادی را به خود اختصاص می دهد. اگرچه، یک ضربه سریع بر روی دکمه بازگشت تلفن، آن را درست می کند:

و این چشم انداز دیگری از همان راه اندازی است، این بار از بیرون (یعنی، یک تصویر از تلفن نیست). شما می توانید کابل OTG که به درون تلفنم خزیده است را ببینید، و در میانه قاب آن را مشاهده کنید که به صفحه کلید Logitech USB ارزان قیمتی که استفاده کردم متصل شده است. پس از زدن دکمه بازگشت (Back)، من قادر بودم که همچنان به نرمی و به طور یکنواخت به نوشتن بپردازم.

چنانچه در حال استفاده از یک طرح و آرایش عجیب باشید

از آنجا که ممکن است به یاد آورید، من از یک طرح (layout) صفحه کلید دیگری به نام Colemak استفاده می کنم. هنگامی که من پیشتر یک صفحه کلید خارجی را متصل کردم، آن ناگهان به صورت QWERTY برایم پدیدار شد، که بسیار گیچ کننده بود. چنانچه شما نیز چنین مشکلی دارید، می توانید یک برنامه 2.50 $ به نام مددکار صفحه کلید خارجی (External Keyboard Helper) را دریافت و نصب کنید. این برنامه به شما اجازه می دهد تا طرح و ترکیب بندی خودتان (و شامل Colemak می باشد) را تنظیم و تعیین کنید، و همچنین می توانید صفحه کلید نرم افزاری اندرویدی تان در صورتی که خودش محو نمی شود را ناپدید سازید (همان گونه که در بالا مشاهده می کنید، هیچ مشکلی نیست چنانچه در حال استفاده از Swype باشید).

فلش درایو ها، یا : مسئله شانس و شرایط

در اصل، من قرار بود تا نصب و راه اندازی فلش درایوها با استفاده از همان سیستم را نیز پوشش دهم. با این همه، چنانچه بتوانید یک صفحه کلید را به انتهای کابل OTG وصل کنید، چرا نتوانید یک فلش درایو را متصل کنید؟ نرم افزار رایگانی به نام StickMount (نیاز به روت کردن است) وجود دارد که می تواند یاری رساند. اما افسوس، مسئله این نیست که من چقدر با فلش درایو خود ور رفتم، من فقط نتوانستم که آن را بکار اندازم. این دستگاه روت شده است، و اندروید 4.1 را اجرا می کند (نه اندروید 4.2، که StickMount در حال حاضر با آن سازگار نیست)، فلش درایو آماده بهره برداری است، و با این حال، هیچ کار مفیدی رُخ نداد هنگامی که فلش را متصل کردم. من حدس می زنم این می خواهد نشان دهد که با اندروید، ممکن است همواره سود و بازدهی متغیر باشد. این بدان معنا نیست که شما قادر نخواهید بود تا یک فلش درایو را با استفاده از دقیقا همین سیستم متصل کنید، این تنها بدین معنی است که من نتوانستم. چنانچه پیشتر یک کابل OTG در اختیار دارید و آن را به یک صفحه کلید وصل کرده اید، شاید توانستید این کار را با یک فلش درایو هم انجام دهید و نتایج را در بخش نظرها با ما در میان بگذارید. کنکجاوم تا بدانم که چگونه موفق شدید!

نوشته ای از Erez Zukerman

منبع: MakeUseOf