آشنایی بیشتر با نرم افزار جاوا و معرفی آن به مرورگر خود در لینوکس

آشنایی بیشتر با نرم افزار جاوا و معرفی آن به مرورگر خود در لینوکس
 • 1389/5/16
 • سپهر خيري
 • 3

بهتر است با این موضوع رو به رو شویم که اکثر کسانی که روی کامپیوتر خود سیستم عامل نصب می کنند ، در بین برنامه هایی که از ابتدا روی سیستم آن ها نصب می شود بر نامه Java جایی ندارد ، اما باید بدانید که این برنامه فوق العاده پر کاربرد بوده و ابزاری بسیار مفید و مناسب جهت اجرای برنامه های متنوع کامپیوتری محسوب می شود.  دلایل زیادی برای نصب نکردن جاوا بر روی سیستم عامل های کامپیوتر های شخصی وجود دارد که از بین آن ها می توان به اسکالاتی در لیسانس این برنامه و همینطوری دشواری و رنج آور بودن نصب آن بر روی سیستم عامل Linux اشاره کرد.

برای شروع باید بدانیم که کدام نسخه از نرم افزار جاوا برای ما مناسب تر است و با توجه با اینکه این نرم افزار دارای نسخه های بسیار زیادی است که از جمله آن ها می توان به jdk یا jre یا blackdown اشاره کرد و گفتنیست که این لیست به صورت متوالی ادامه دارد! همینطور باید بدانیم که نصب این برنامه را از روی چه نصب کننده یا Installer  ی انجام دهیم برای مثال نسخه های اینترنتی نصب کننده ها بهتر هستند یا نسخه های خریداری شده بر روی دیسک های مختلف!؟
نسخه ای که ما به شما پیشنهاد می کنیم یا در واقع Ubuntu 10.04 ، مشکلات نصب این برنامه را به خوبی حل کرده است و در واقع هدف از این مقاله همین موضوع می باشد. همینطور در این مقاله سعی خواهیم داشت تا به شما آموزش دهیم چگونه مرورگر یا  Browser  خود را با Java  آشنا سازید یا به زبانی دیگر جاوا را به مرورگر خود معرفی کنید تا بتوانید در سایت هایی که از این نوع برنامه های جاوا پشتیبانی می کنند استفاده و همینطور خودتان نیز در طراحی های وب خود از نرم افزار های جاوا استفاده نمایید.

نصب برنامه:

قصد داریم قدم به قدم نصب این برنامه را به شما آموزش دهیم  بنابراین بهتر است خود را  برای نصب دستوری این برنامه آماده نمایید. از command line استفاده خواهیم نمود. فایل etc/apt/sources.list  را باز نموده و خط   deb http://archive.canonical.com/ lucid partner  را به پایین فایل اضافه نمایید. اکنون apt خود را با دستور sudo apt-get update به روز کنید . هنگامی که Update کامل شد شما آماده برای نصب برنامه هستید . دستور اصلی برای  نصب برنامه این میباشد: sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin sun-java6-fonts

. دستور بالا تمام چیزهایی را که شما برای فعال سازی برنامه جاوا نیاز دارید بر روی سیستم شما نصب خواهد کرد. در حین فرایند نصب برنامه شما باید لیسانس برنامه را بخوانید و با آن موافقت کنید (کاری که در بسیاری دیگر از برنامه ها انجام خواهید داد که اکثرا دکمه ای به نام   I Agree  وجود دارد. این لیسانس ها اکثرا شامل قوانین کپی رایت برنامه و اندکی موارد حقوقی می باشد که در ایران چندان معنایی پیدا نمی کند)  حواس خود را خوب جمع کنید که حتما با لیسانس برنامه موافقت کنید زیرا در غیر این صورت نصب برنامه کامل نخواهد شد.  برنامه نصب شد و همه چیز کامل شد درست است؟!؟  شاید بله اما پیش از اینکه مراحل نصب را تمام شده در نظر بگیریم بهتر است فرایند نصب برنامه را بار دیگر چک کنیم تا به مشکلات ریز و درست احتمالی بر نخوریم. بهترین راه براین تست کردن فرایند نصب نرم افزار این است که دستور java -version  را ذکر کنیم .  پس از ذکر این دستور باید شاهد این جواب  ها باشیم:

java version “1.6.0.20″
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_20-b02)
Java HotSpot(TM) Server VM (build 16.3-b01, mixed mode)

در صورت دریافت این جواب شما می توانید از صحیح و سالم بودن نصب برنامه اطمینان خاطر حاصل نمایید.

معرفی به مرورگر FireFox

اکنون که فرایند نصب به پایان رسیده و مرحله اول و اصلی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید وقت این است که به سراغ معرفی جاوا به مرورگر FireFox  برویم. این کار بسیار ساده است و تنها کافیست از همان Command Line  قبلی دستوراتی را که به شما خواهیم گفت وارد نمایید. دستور locate libjavaplugin را زیر خط همان دستورات قبلی وارد نمایید.

بعد از وارد کردن این دستور باید منتظر جوابی باشید که به این شباهت دارد:

/usr/lib/jvm/java-6-sun1.6.0.20/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

اکنون که شما مسیر مورد نظر را دریافت کرده اید و فقط کافیست از طریق :

/usr/lib/jvm/java-6-sun1.6.0.20/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

به آن لینک دهید. برای این کار شما ابتدا باید با استفاده از دستور

/usr/lib/mozilla/plugins

به قسمت پلاگین ها رفته و در آنجا با ستفاده از دستور

ln -s /usr/lib/jvm/java-6-sun1.6.0.20/jre/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

لینک را بسازید. اکنون تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که مرورگر خود را دوباره باز کنید و در قسمت نوشتن آدرس ، about:plugins را وارد نمایید تا ببینید که اکنون برنامه جاوا روی مرورگر شما فعال شده است. اگر فعال نشد یک بار دیگر کامپیوتر را ریستارت کنید و دوباره این کار را انجام دهید تا به نتیجه برسید.

سخن پایانی:

آیا ما گفتیم که این کار آسان خواهد بود!؟؟!؟ اگر این گونه  گفته شده مسلما اغراق بزرگی صورت گرفته. مسلما نصب نرم افزار جاوا  بر روی سیستم عامل  Linux  دشوار تر نیز خواهد  بود اما باز هم شدنی  است و باید تلاش کنید! در برخی موارد حتی نصب  جاوا بر روی سیستم  عامل لینوکس  اجباری نیز خواهد  بود!!!

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. بازتاب: آشنایی بیشتر با نرم افزار جاوا و معرفی آن به مرورگر خود در لینوکس | IraNFull.CoM
 2. ممنون
  من همیشه با این مشکل داشتم ولی همین الان تو RSS سایت شما دیدم که میشه اینکارو کرد

 3. چرا کار ها را سخت میکنید.

  برای نصب از Ubuntu Software Center استفاده کنید. خیلی راحتر است.

  اگر باز هم مشکل است از Linux Mint استفاده کنید که به صورت پیش فرض جاوا را نصب کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *