زمانی برای ترک G بزرگ! معرفی 9جایگزین سرویس های گوگل (بخش دوم)

 • 1389/7/16
 • محمدرضا ارجمندی
 • 6


یوتیوب

این روزها به سختی میتوان کسی از کاربران وب را پیدا کرد که هیچ یک از ویدیو های آموزشی ویروس ها را در  یوتیوب ندیده باشد یا صحنه هایی از فیلم های مورد علاقه خود را از این سایت همه جا حاضر به تماشا ننشسته  باشد. این سرویس حتی قبل از اینکه گوگل آن را چند سال پیش خریداری کند بدجوری نزد مردم محبوب بود و هواداران فراوانی داشت، یوتیوب برای سالیان متوالی در عرصه  به اشتراک گذاری ویدئو در وب آقایی می کرده و می کند و فقط به عنوان یکی از آثار کوچک برجای گذاشته  می توان به  پدیده فیلم ها و ویدئو های شخصیت های معروف (سینما) به اشتراک گذارده شده در این سایت اشاره کرد که همین یک مورد سبب محبوبیت و بازدید فراوانی از سوی کاربران می شود. البته ، از آنجا که بحث به اشتراک گذاری ویدئو مانند سفره ای است که دیگران هم سهمی از آن می خواهند ، از آن پس شاهد ظهور تعداد زیادی  سایت قطعات  ویدئویی رقیب یوتیوب بوده ایم.

Hulu

یکی از این سرویس هایی که توجه همگان را به خود جلب کرد و کار خود را با حمله رعد آسای بازاریابی بزرگ خود را از چهل و سومین دوره مسابقات قهرمانی فوتبال آمریکایی (Super Bowl XLIII) شروع کرد Hulu است، جایی که بزرگترین امتیازش نه  برخورداری از گزینه ای تنها برای تماشای کلیپ هایی چند دقیقه ای از برنامه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی مورد علاقه کاربر ، بلکه نمایش کامل قسمت و تمام طول فیلم هاست . تبلیغات یک پای ثابت این نمایش ها بوده و همواره حضور دائم و  مستمری دارند ، هر چند گاهی ضرورت حکم می کند از ویدئو های این سایت بازدید کنیم و راه دیگری برای مشاهده فیلم مورد نظرمان نیست، اما تجربه نشان داده Hulu بهترین و منطقی ترین راه تماشا فیلم های قدیمی و جدید به طور رایگان و برای  اجتناب از تلویزیون کابلی است . به این ها توانایی به جریان انداختنHulu  به تلویزیون خود از طریق ایکس باکس 360 ، PS3 و یا دیگر دستگاه های سازگار با DLNA  را همراه با خدمات آتی ممتاز این سرویس با نام  Hulu Plus premium  را اضافه کنید تا یک دلیل خوب برای رهایی از پرداختن قبض تلویزیون کابلی یا شبکه های ماهواره ای پیدا کرده باشید.

Vimeo

عرضه و پخش ویدیو های با کیفیت (HD) رو به افزایش است و سرویس های معدودی در این زمینه به پای پیشرفت های سرویس Vimeo  می رسند، سرویسی که صرفا از محتوای ایجاد شده توسط کاربران تشکیل یافته و اولین  سایت به اشتراک گذاری ویدیو است که از مصرف کننده ویدئویی HD حمایت کرده  وبرطرف کننده نیاز این دسته از کاربران است. برخلاف یوتیوب که در آن شما ده ها کپی از یک ویدئو را از طریق همان گشت و گذار در سایت پیدا می کنید ، Vimeo تنها به کاربران اجازه می دهد فقط محتوایی که خودشان ایجاد کرده اند را آپلود کرده و با فیلتر کردن سایر محتواهای اضافی باعث میشود که حرکت در جهت سوء استفاده از حاصل کار دیگر کاربران سخت و سخت تر شود. نتیجه این کار و چیزی که باقی می ماند عبارت است از  یک سایت به اشتراک گذاری ویدیو پر از فیلم های خلاق و مستقل با کیفیت خیره کننده بصری ، که بدون شک به مذاق کسانی که حس هنری و ذوق و سلیقه  دارند بسیار خوش می آید.

اگر نیاز به تماشای یک کلیپ ویدئویی آموزش ویروس ها داشته باشید، پس هنوز یوتیوب می تواند بهترین انتخاب شما در برطرف کردن خواسته تان باشد. مثل خیلی عرصه ها که گوگل بدانها وارد شده ، رقابت با این سرویس هم در شرایط خود سخت و دشوار است ، اما در باره دنیای وب حرف می زنیم جایی که هر کس برای هر چیزی بیش از یک انتخاب دارد و عرصه تماشای ویدئو نیز از این بحث مستثنا نیست  و در انتخاب آنچه آنها از فیلم های آنلاین برای سرگرم شدن و گذارن لذت بخش زمان  استراحت می طلبند گزینه های دیگری هم به جز یوتیوب وجود دارد. برای کسانی که به دنبال جایگزین کردن تلویزیون های خود با کامپیوترشان هستند  و یا کرایه فیلم معمول از اینترنت خسته شده اند، Hulu  و Vimeo و دوتا از بهترین محل ها برای شروع است.

پیکاسا

پیکاسای گوگل مطمئنا برنامه ای حسی و خوب برای ویرایش پایه ای  عکس ها و مدیریت آلبوم های عکس تحت وب است ، اما به سختی می توان باور کرد تنها انتخاب موجود است. پیکاسا دارای نرم افزار دسکتاپی (قابل نصب روی سیستم عامل) برای سازماندهی و ویرایش آفلاین تصاویر است ، اما جایگزین های آن یعنی فلیکر و Photobucket عمدتا خدمات وب مبتنی بر مرورگر می باشند.

Irfanview

از نظر فنی Ifranview ، یک نمایشگر تصویر و پخش کننده چند رسانه ای سبک وزن است، اما این کارها را فوق العاده انجام می دهد.هم اکنون  چیزی حدود 15 سال از معرفی اولین نگارش Irfanview  گذشته و در این سالها از خود سابقه درخشانی برجای گذارده و قادر است هر نوع فایل میدیا که درون آن درگ کنید را برایتان باز کند، با وجود این واقعیت که برنامه بسیار کم توقعی است و  تنها 1200 کیلوبایت فضا نیاز دارد! برخی ویژگی های بسیار مفید در این نرم افزار  وجود دارد که نمی توان در پیکاسا یافت مانند ویرایش تصویر آنی (on-the-fly) ، ویرایش دسته ای ، تبدیل فرمت فایل ها ، و میزبانی و پشتیبانی از نصب پلاگین برای افزودن امکانات بیشتر به آن، همه و همه  این برنامه را به ابزاری جذاب و کاربردی هم برای متخصصین هم برای مبتدیان مبدل ساخته است.

فلیکر(Flickr)

خیلی مشکل است که به آلبوم عکس آنلاین فکر کنیم و نام فلیکر در همان زمان به ذهنمان خطور نکند. در در مورد اینکه آیا می بایست آن را نیز در این لیسن قید کنیم یا نه بحث وجو دارد، زیرا  ویرایشگر عکس آنلاین این سرویس اساسا نسخه  پایه ای و با امکانات کمتر Picnik است ، که همین Picnik  به تازگی توسط گوگل خریداری شد. با این حال ، کلام آخر این بحث این بود که فلیکر خودش کاملا از جی بزرگ مستقل است. رابط کاربری محیط فلیکر واضح و پیمایش در بخش های مختلف سرویس آسان  است، کاری که با سهولت انجام شود  همان سازماندهی عکسهای شما با استفاده از برچسب ها (tags) و سیستم خوب طراحی شده سلسله مراتبی است و در آنجا گزینه های فراوان و متنوعی برای به اشتراک گذاشتن عکس های خود از طریق پست الکترونیکی ، سایت های اجتماعی ، وبلاگ ها و البته از محتوای خود فلیکر وجود دارد. در حالی که نسخه رایگان سرویس فقط اجازه کار با ظرفیت حدود 100 مگابایت و 2 فیلم  در هر ماه را می دهد ، ارتقاء به نسخه حرفه ای (پولی) راهی نسبتا ارزان برای دسترسی به ترافیک نامحدود فضای کاری سرویس است.

Photobucket

Photobucketهنوز هم جایگزین مناسب دیگری  برای ذخیره سازی عکس های شخصی شما به صورت آنلاین است،این سرویس با 500 مگابایت فضای ذخیره سازی به ازای هر ثبت نام رایگان حساب کاربری و مجموعه ای از ویژگی های به اشتراک گذاری عکس در خدمت کاربران می باشد. Photobucket  به سایت های شبکه های اجتماعی متصل بوده و  و گزینه هایی برای فرستادن عکس های خود از این شبکه ها به سرویس را با تنها یک کلیک فراهم می کند ، در حالی که عملکرد آن خیلی متفاوت از فلیکر یا پیکاسا نیست ، برخی از کاربران ممکن است سازمان دهی این سایت را بیش از پیکاسا یا فلیکر بپسندند. با این حال ، Photobucket  با فراهم کردن قابلیتی به کاربران اجازه می دهد تا عکس های خود را به لطف دسترسی آسان و سریع به بسیاری از ابزارهای ویرایش تصویر موجود روی محیط نمایشگر با تنها یک یا دو کلیک ویرایش کرده و از روی کاری استثنایی انجام داده است،

اگر چه میزان محدودیت فضای ذخیره سازی برای هر سرویسی توی ذوق می زند، اما فلیکر و Photobucket  2 گزینه کاملا خوب برای کار به جای پیکاسا می باشند. اینکه کاربران می توانند بدون هیچ مزاحمتی از سر و کله زدن با با ویرایشگر پیکاسا و ازدیاد گزینه های به اشتراک گذاری به کار خود ادامه دهند نیز از مزایای این دو سرویس بر پیکاسا می باشند، بنابراین اگر شما چند تا  عکس از بچه گربه های خوشگل گرفتید یا شبی رویایی را در یک مهمانی سپری کردید و دوست داشتیدبه سرعت و از طریق شبکه دوستان و خانواده را در جریان عکس ها بگذارید، فلیکر و یا Photobucket را حتما امتحان کنید.

تقویم گوگل

واقعا در مورد تقویم ها چه توان گفت؟ آیا آنها بر روی میز یا دیوار اتاقتان نشسته اند و فقط گرد و غبار روی خود جمع آوری میکنند؟! ،یا احتمالا میتوان هر از گاهی چند ماه به عقب برگشت و با استفاده از آنها  چیزی را که فراموش شده به یاد آورد؟ با این حال تقویمهای تحت وب به دلیل کاربردی و همه جا در دسترس بودن داستان دیگری دارند. تقویم گوگل ویژگی ای ساده ولی مهم برای بسیاری از کاربران در زمینه مدیریت برنامه های پر مشغله خود ودریافت یادآوری وقایع و قرار های مهم است. با توجه به سادگی نسبی چنین ابزاری، یافتن ده ها سرویس و برنامه جایگزین این سرویس نباید کار سختی باشد، درست است؟ در واقع خیلی سخت تر آن است که جایگزین های نوآورانه یا منحصر به فرد را پیدا کنیم، هر چند که تعداد معدودی برای رقابت متمایز و مشخص با تقویم گوگل طراحی شده اند.

Remember the Milk

عنوان خلاقانه این سرویس (به فارسی میشود: شیر یادت نره!) اجازه می دهد کاربران با استفاده از  آن به مدیریت وظایف خود و مهلت های انجام کار به طور از پیش تعیین شده به شکل  آفلاین با میانبر رومیزی کوچک بر روی نرم افزار Gears بپردازند. تغییر زمانبندی وظایف خود و یا نشانگرهای تقویم به شکل آفلاین منجر به این می شود که در اولین ارتباط بعدی اینترنت RTM به طور خودکار این تغییرات را با اطلاعات آنلاین همگام سازی کرده و در بار بعدی که به سرویس وارد می شوید تغییرات را اعمال شده خواهید یافت. علاوه بر تعدادی از دیگر خدمات یکپارچه شده با سرویس، (تقویم گوگل ، توییتر و مایکروسافت اوت لوک) شما همچنین می توانید با دیگر کاربران به صورت تیمی تقسیم وظایف کنید و یا از زمان قرار های مهم آنها را مطلع سازید.

30 Boxes

Boxes30 در نگاه اول بسیار ساده و بی پیرایش به نظر می رسد، اما در زیر این فضای سفید و ساده سیستم تقویم جذابی نهفته است. به جای تنظیم مجموعه ای از پارامترهای مشخص برای هر رویداد یا قرار، کاربران به سادگی می توانند عبارتی  مثل این بنویسند: «جلسه خسته کننده با رئیسم، این جمعه ، ساعت 15:00 ، دفتر» و 30 Boxes  خود به صورت خودکار قادر به مشخص کردن زمان ، مکان و محل در تقویم است. به این انتخاب ویژگی های اضافه کردن اپلتها از جستجوی گوگل و ایمیل، یکپارچگی با تعدادی از سرویس های وبلاگ نویسی و شبکه های اجتماعی را هم اضافه کنید تا به برنامه ای کوچک اما با پیچیدگی مخصوص که به خوبی و به طور ذاتی با ظاهر و طراحی ساده اما زیبا طراحی شده به نام 30 Boxes برسید!

به نظر می رسد هر دوی این جایگزین ها با  یکپارچه سازی خود را با تقویم گوگل، حضور فراگیر آن را به نوعی اذعان کرده باشند ، اما 30 Boxes و  RTM را در جای خودشان بسیار کاربردی و مفید می یابید. در هر صورت ، این ابزارها به مطمئنا به افراد بی اطلاع از یک قرار و کسانی که به دلیل مشغله زیاد نمی توانند همه قرارها و کارهای خود را در یاد داشتته باشند در نگه داشتن مدیریت زمان در ذهن کمک می کند.

Google Reader

مرور اینترنت برای همه مطالعه مطالب جالب و خنده دار مورد علاقه، وبلاگ ها ، سایت های خبری و سایر موارد قطعا راه سرگرم کننده ای برای گذران وقت است، اما بازدید از کلی مکان های مختلف در وب در یک دستگاه تلفن همراه یا با زمان محدود کمی سخت است .برنامه ها و سرویس های جمع آوری کننده برای  این وظیفه خاص ایده آل هستند، و طبق معمول گوگل  نیز خدمات خاص خود را برای جمع آوری Atom  و فیدهای  آر اس اس در سرویس گوگل ریدر خود عرضه کرده. ده ها وب سایتی که شما روزانه بازدید می کنید به یک صفحه جمع آوری شده و به سادگی می توانید انتخاب کنید چه چیزی را از کدام یک برای خواندن انتخاب کنید. اما مطمئنا راه بهتری برای انجام این کار در خارج از طیف خدمات گوگل هم وجود دارد، نه؟

Netvibes

،Netvibes به عنوان مثال ،عبارت است از  یک وب پرتال شخصی که دارای هر تعداد فید آر اس اس ، ویدجت و خدمات یکپارچه و یکجاست که  اولین جایی است که کاربران قبل از مرور جاهای دیگر باید ببینند. مرور و سفارشی سازی Netvibes  در ابتدا می تواند دلهره آور و با دشواری هایی همراه باشد، اما پس از مدتی به کار با سرویس عادت کرده و خواهید فهیمد که چه قدر خوب خود را  پاک سازی می کند و اضافه کردن ویدجت های جدید و فید اخبار را به کار راحت و بی دردسری مبدل می سازد. مرور زبانه ای و پنجره های قابل سفارشی کردن اجازه می دهد کاربران به کار با محتوای دوست داشتنی خود مبادرت کنند. تعداد زیاد خدمات یکپارچه و ابزارهای در دسترس این سرویس بهت آور است: ایمیل ، شبکه های اجتماعی، لیست کارها (to-do lists) ، فلیکر ، پخش کننده صوتی ، تقویم و غیره.

Bloglines

Bloglinesبی هیچ ابهامی رویکردی سنتی خود را در جمع آوری و خبرخوانی حفظ کرده ، اما این موضوع چیز بدی نیست. چه شما در حال خواندن 20 فید مختلف باشید و یا به دنبال جلسه پادکست خاصی هستید ، پیمایش و رسیدن به هدف شما در این سرویس آسان و سریع است ، هیچ در هم ریختگی را مشاهده نمی کنید و به طور کلی در خدمت هدفی است که برای آن به وجود امده. همانطور که از نام آن ممکن است این مفهوم برآید، حتی ابزارهایی در این سرویس  برای کاربران موجود است تا بتوانند  به راحتی وبلاگ عمومی یا خصوصی خود را با Bloglines  ایجاد نمایند. بعد از آن می توانید فید ها را به وبلاگ تازه تاسیس  خود ارسال کنید  یا می توانید مقالات ویژه را در پوشه ‘Clippings’  برای مطالعه بعدی ذخیره کنید.

دو انتخابی که در اینجا معرفی شد کاملا متفاوت از یکدیگرند که Netvibes  اجازه می دهد تا شما از تکه نسبتا بزرگی  از اینترنت بازدید کرده آنهم از صفحه خانگی خود در سرویس ، در حالی که Bloglines خود را صرفا به تغذیه اخبار و مطالعه اعتیاد آور اطلاعات اختصاص داده است. کاربران باید این تفاوت را در هنگام انتخاب یکی از دو محل بالا برای جمع آوری تمام سایت های خبری خود مد نظر داشته باشند ، اما هر دو خوبند و جایگزین های مفیدی برای سرویس تا حدودی کمتر تصفیه شده که گوگل در دسترس دارد میباشند.

Google Blogger

هر کس چیزی در ذهن یا در دل دارد که دوست دارد با دیگران در میان بگذارد. از انجا که وجود افراد در  اینترنت مجازی است و هویت افراد عموما از دید دیگران ناشناس می ماند، ثابت شده که حتی آرام ترین و فروتن ترین اشخاص هم می توانند در شرایطی فتنه جو و پر حرف باشند. برای کسانی از شما که دوست دارید از روشی مناسب و بی دغدغه برای ثبت افکار و تجارب خود استفاده کیند، وبلاگ ها یکی از بهترین راه ها برای شروع است و گوگل این نیاز را نیز بی پاسخ نگذاشته. بلاگر، مانند دیگر سرویس هایی که گوگل در دوران صعود خود به صدر شرکت های آی تی به دست آورد ، اولین در نوع خودش بود و  به سوق دادن محبوبیت بلاگ ها رو به جلو کمک کرد. این بحث ها البته مربوط به خیلی وقت پیش است ، و پس از آن انتخاب های دیگر  خلق شده اند که در مبارزه مجلات آنلاین به هر چیزی شبیه اند جز از پیش شکست خورده.

وردپرس

وردپرس به خصوص زمانی قابل ملاحظه است که اول بار قصد ایجاد وبلاگ و یا به سادگی قصد مهاجرت  به چیزی به روز تر را دارید. امروزه وردپرس به یکی از نرم افزارهای محبوب وبلاگ نویسی مبدل شده و برای این امر هم  دلیل بسیار خوبی وجود دارد: سهولت نصب و راه اندازی. وردپرس برای آماتورها انتخاب مناسبی است، و به اندازه کافی برای کاربران حرفه ای از عملکرد قابل قبول بهره مند است. طیف گسترده ای از پلاگین ها و ابزارک ها نیز برای کمک به کاربران برای  ایجاد و مدیریت بهتر وبلاگ خود وجود دارد ، این کار چه از طریق برنامه نویسی دستی و یا از طریق ویرایشگری که WordPress.com فراهم می کند انجام می شود.

Movable Type

مووبل تایپ یکی دیگر از کهنه سربازان صحنه وبلاگ نویسی است ، و اخیر  دستخوش بروزرسانی هایی شده که انصافا آن را همپای رقبای خود در سرعت و کارآیی درآورده است. مووبل تایپ توانایی ایجاد چندین وبلاگ ها را به راحتی فراهم می کند ، ویژگی قدیمی که وردپرس تنها اخیرا معرفی کرده و همچنین محمل خوبی برای استفاده های میزبانی وبلاگ است ، اگر چه می تواند چند پنی برای اضافه کردن هر گونه ویژگی های مخصوص امور تجاری در صورتیکه قصد داشته باشید در تلاش برای اجرای کسب و کار از آن باشید از جیبتان خارج کند.

کلام آخر

در حالی که به سختی می توان مقاله دو قسمتی حاضر را راهنمای جامعی برای پوشش دادن تمامی خدمات موجود ارائه شده توسط گوگل و گزینه های متفاوت جایگرین هر یک به حساب آورد (به دلیل تعدد سرویس های گوگل و رقبایش) ، می توانید ان را شروع بسیار خوبی برای هر کسی که می خواهد چیزی متفاوت امتحان کند به شمار آورید. گوگل تا اینجای حیات خود به آنچه احساس و شناخت نیازهای کاربران اینترنت اطلاق می شود در خدمات و محصولات که ایجاد یا خریداری کرده و به کلکسیون خود افزوده رسیده است ، اما این به آن معنی نیست که سلطنت او کاملا بدون مدعی و رقیب است. بهترین مشاوره ای که در پایان این سخنان طولانی به شما می توانیم بکنیم این است که برخی از این خدمات جایگزین که در این مقاله معرفی شده اند را حتما یک امتحانی بکنید و ببینید چیزی متناسب با نیازهای خود دارند و آیا استفاده از انها به جای استفاده از سرویس های محبوب و عمومی موجود گوگل بهتر نیست؟ در حالی که برخی از ویژگی های ارائه شده در جایگزین ها قادر است در رقابت با خدمات گوگل برنده میدان باشد، در نهایت تعیین برنده نهایی  برای هر کس بر مبنای نیازهای او امکان پذیر است به عبارت دیگر باید ببینیم دنبال چه کارهایی و برطرف کردن چه نیازهایی در استفاده از تقویم ، ارائه دهنده پست الکترونیک و یا سایت به اشتراک گذاری ویدئو  هستیم. اگر شما نظرات و یا پیشنهاداتی مختص خود در این زمیه دارید ، کافیست  نظرات خود را در قسمت نظرات وارد کرده و با یک کلیک روی ارسال نظر  ما را هم در جریان پیشنهاد و انتقادات خود بگذارید. راستی چیزی را که از قلم نیانداخته ایم، هان؟

منبع:  MaximumPC

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. سلام محمدرضا جان
  مثل بخش اول، بسیار کامل مطلب رو ارائه کردی. با اینکه جایگزین های زیادی برای محصولات گوگل وجود دارند؛ ولی باز هم نمیشه به این راحتی از خیر بعضی از محصولاتش گذشت.

  ممنون از شما

  1. حق باتوئه محمدمهدي جان آخه گوگل دست تو هركاري زده واقعا نيازهاي كاربر رو برطرف كرده و به همين دليل همه چيز حل شدني بوده براي كاربر و خيلي هم سريع… .

  2. بله در این که گوگل محصولات و خدمات خوبی داره و همواره خودم گوگل رو به خاطر نوآوری های تمام نشدنی اش تحسین می کرده ام اما متاسفانه برخی از سرویس های این سرویس دهنده عظیم دنیای وب برای برخی از کشورها از جمله ایران به دلیل تحریم های آمریکا مسدود شده که از آن جمله به مروگر کروم می توان اشاره کرد که به طور مستقیم امکان دریافت آن از سایت گوگل وجود ندارد (این یکی رو در حال حاضر در ذهن داشتم)
   به هر حال همیشه خوبه که کاربر امکان انتخاب های مختلفی داشته باشه تا بتونه بهترین رو بر اساس نیاز و علاقه خودش انتخاب کنه
   ممنون

 2. سلام .
  با تشکر از جناب ارجمندی به خاطر ارائه این مقاله عالی .
  با نظر هر دو دوست عزیز کاملا موافقم . گوگل هر سرویسی رو راه انداخته خیلی سریع ، تر و تمیز و عالی نیازها رو برطرف کرده و به سادگی نمیشه از محصولاتش دل کند .

 3. فکر میکنم به جای تعویض سیستم و رقابت، بهتره کاربردی از سیستم استفاده کنیم. این شرکت ها با هم در حال رقابت هستن و ما نباید وارد این بازی بشیم. بهترین کار استفاده از سرویس های در دسترس و اسان هست. ارمغان شرکت گوگل.
  توصیه میکنم به جای توصیه سایت فلیکر که به گرد پای پیکاسا هم نمیرسه و زیر نظر یاهو هست، از پیکاسا استفاده و لذت ببرید. یادمون باشه یاهو همون سایتی هست که دو بار تا به حال اسم ایران رو به عنوان یک کشور از سایتش حذف کرده.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *