نحوه ي واترمارك كردن تصاوير با استفاده از فتوشاپ

 • 1389/11/9
 • عباس كريمي
 • 15

در مورد چگونگي واترمارك (watermark) كردن تصاويرتان به صورت آنلاين چندين انتخاب وجود دارد، اما استفاده از سرويس آنلاين مي تواند داراي معايبي باشد. آنها گاهي اوقات محدوديت هاي معيني را به ما تحميل مي كنند همانند محدود كردن اندازه­ي فايل تصوير، هم چنين مشكل واضحي كه با آن مواجه هستيد اين است كه قادر به واتر مارك كردن تصاويرتان نخواهيد بود مگر در صورتي كه يك اتصال اينترنت داشته باشيد.

يكي از معمول ترين روش هاي واترمارك كردن تصاويرتان به صورت آفلاين استفاده از نرم افزار فتوشاپ مي باشد، حال آن كه ممكن است در ابتدا به نظر نرسد كه به آساني قابل اجرا باشد. اين روش انعطاف بسياري به شما مي دهد و اجازه مي دهد كه دقيقا به همان روشي كه مايل هستيد تصاويرتان را واترمارك كنيد. بعد از اولين باري كه واترمارك­تان را توسط فتوشاپ ايجاد كرديد با استفاده از همين روش كار به آساني مي توانيد اين فرآيند را خودكار كنيد و حتي تصاوير را به صورت دسته اي واترمارك كنيد.

ايجاد واترمارك متني

براي واترمارك كردن تصويرتان، ابتدا رنگي كه مي خواهيد متن­تان به آن رنگ نشان داده شود را انتخاب كنيد (ما رنگ سفيد را پيشنهاد خواهيم كرد). در گام بعد “ابزار متن” (Text tool) را انتخاب كنيد و درون آن كادر، متني كه مي خواهيد به عنوان واترمارك در تصوير نشان دهده شود را تايپ كنيد.

وقتي كه اندازه­ي متن را تعيين و آن را در موقعيت مناسبي بر روي تصويرتان قرار داديد، احتمالا مي خواهيد مات (غير شفاف) بودن متن­تان را كم كنيد. به اين مسير برويد: Layer > Layer style > Blending options

در قسمت زيرين Blending Options، نوار مربوط به ميزان مات بودن (opacity bar) را تا جايي كه مي خواهيد واترمارك­تان آن گونه به نظر برسد، به پايين بكشيد . براي به نتيجه­ي مطلوب رسيدن، ميزان مات­ي بايد تقريبا 50 درصد باشد.

تصوير واترمارك شده اينگونه به نظر خواهد رسيد.

هم چنين مشابه اين روش را براي لوگوها و تصاوير هم مي توانيد استفاده كنيد، ترجيحا با فرمت PNG. كافي است لوگو يا تصويري كه مي خواهيد به عنوان واترمارك استفاده كنيد را باز كنيد، سپس آن را كپي و درون تصويرتان در فتوشاپ پيست كنيد. و به همان صورتي كه در قسمت قبل شرح داده شد ميزان مات بودن واترمارك را كاهش دهيد.

اگر مي خواهيد خلاقيت بيشتري به دست بياوريد و نيز براي ايجاد نمودن واترمارك هاي استادانه­تر، با گزينه هاي ديگري كه زير Blending options قرار دارند، از قبيل Bevel and Emboss (براي تعيين ميزان اريب و برجسته بودن متون يا اشكال) ور برويد.

اگر مي خواهيد واترمارك را بچرخانيد به طوري كه در سرتاسر تصوير مورب به نظر برسد ابزار “Marquee” را انتخاب كنيد، سپس بر روي متن كليك راست كرده و گزينه­ي Free Transform را انتخاب نماييد.

با توقف موس بر روي هر گوشه­ي مشخصي از تصوير مي بايست پيكان خميده­ي كوچكي را ببينيد كه نشان مي دهد شما مي توانيد تصوير را در يك زاويه بچرخانيد.

ايجاد واترمارك نمادي (symbol)

با استفاده از نماد هاي (symbol) داراي حق كپي رايتي كه زير قسمت اشكال فتوشاپ يافت مي شوند،‌ مي توانيد واترمارك بسيار ساده اي ايجاد كنيد كه به شما اجازه مي دهد كل تصوير را به وسيله­ي آن­ محافظت كنيد. البته اين نماد مي تواند با هر شكل ديگري كه براي استفاده، انتخاب مي كنيد جايگزين شود.

بعد از باز نمودن تصويرتان، يك لايه­ي جديد ايجاد كنيد.

در ادامه با استفاده از ابزار اشكال (Shapes tool)، قسمت اشكال سفارشي (Custom Shapes) را انتخاب كنيد.

علامت كپي رايت (©) را انتخاب كنيد و شكل مورد نظر را به درون تصويرتان بكشيد. اندازه و رنگ آن را معين كنيد. با نمادي مثل اين، مي شود بدون معيوب كردن (detracting) بيش از حد خود عكس، آن علامت را در سرتاسر تصوير قرار دهيد.

به هنگام استفاده از يك نماد به عنوان واترمارك، ‌استفاده از تركيب­ هاي اضافي(Blending Options)  واقعا مي تواند جالب توجه باشد. به عنوان مثال و با استفاده از يك نماد كپي رايت (©)، از منوي كشويي، گزينه­ي”  Soft Light” را انتخاب كنيد و مطمئن شويد كه گزينه­ي “Bevel and Emboss ” تيك خورده باشد.

تصوير واترمارك شده اينگونه به نظر خواهد رسيد.

يكي ديگر از روش هاي ايجاد شكل، استفاده از رنگ مشكي به عنوان رنگ مورد استفاده­تان و به كار بردن فيلتر “برجسته كردن” (Emboss) بر روي آن شكل مي باشد. پس از كشيدن يك شكل به درون تصويرتان برويد به: Filter > Sytlize > Emboss

وقتي فتوشاپ از شما مي پرسد كه آيا مي خواهيد شكل­تان را “تبديل به عكس طرح بيتي” (rasterize)  كنيد، ” OK “را كليك كنيد.

در ادامه به قسمت “Layer Styles” برويد و از منوي كشويي “Blend Mode” گزينه ي “Hard Light” را انتخاب كنيد.

تصوير واترمارك شده اينگونه به نظر خواهد رسيد.

اگر مي خواهيد زير علامت “كپي رايت” متني اضافه كنيد از روشي مشابه روش فوق الذكر استفاده كنيد.

ايجاد “اكشن” (action) و واترمارك دسته­اي

اگر مي خواهيد “اكشن”ي را ايجاد كنيد و براي اينكه آن فرآيند را براي واترمارك كردن دسته­اي تصاوير آسان­تر كنيد، مراحلي كه براي اجراي فرآيند انتخاب كرده­ايد را ضبط كنيد و سپس تصاوير را با فشردن يك دكمه واترمارك كنيد.

براي ايجاد “اكشن”­تان، از آموزش هاي كه در اين جا شرح داده شده­اند پيروي كنيد، به همراه مراحلي كه براي ساخت واترمارك مورد علاقه­تان در متن بالا مشخص شده .

پس از اينكه يك بار “اكشن”­تان را ايجاد كرديد، براي اعمال آن “اكشن” روي همه­ي تصاوير يك پوشه برويد به: File > Automate > Batch

شما در اين جا مي توانيد پوشه­ي منبعي كه شامل تصاويري است كه مي خواهيد واترمارك شوند، “اكشن”ي كه مي خواهيد مورد استفاده قرار دهيد، و هم چنين محل ذخيره كردن واترمارك هايتان را انتخاب كنيد.

و البته براي آن اشخاصي از شما كه مي خواهند زندگي را تا حد ممكن آسان سازند، “اكشن”هاي رايگاني براي واترمارك نمودن در فتوشاپ، به منظور دانلود در دسترس هستند،‌ همچون “اكشن” PSNick كه از سايت  DeviantArt قابل دانلود مي باشد.

آيا شما نكات و راهنمايي هايي در مورد چگونگي واترمارك كردن تصاويرتان با استفاده از فتوشاپ داريد؟ بياييد ما را هم در قسمت نظرات، آگاه كنيد.

منبع: MakeUseOf

مقاله ي مرتبط:

How to add a watermark to your photos

آموزش تصويري:

How to create batch watermark images using Photoshop

Watermark your Photos FAST! :: Photoshop Tutorial

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 15 دیدگاه
 1. آقای کریمی تشکر بابت پست آموزندتون

  بازم چیز جدید یاد گرفتیم

  امیدوارم ایده هاتون مثل همیشه آپدیت باشه و تازه !!!

  1. محمد رضاي عزيز ممنونم، راستش من خودم تجربه كار با فتوشاپ رو ندارم اما مطلب برام اينقدر جذاب اومد كه تصميم به ترجمه ش گرفتم
   اميدوارم مفيد بوده باشه

 2. اگر بخوایم قالب پی اس دی رو که برای سایت ساختیم واتر مارکبزنیم باید چیکار کنیم؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *