7 شبيه ساز عالي چند سيستم عاملي براي 5 پلتفورم كامپيوتري كلاسيك

 • 1390/1/19
 • ITTeach
 • 8

امروز بر پلتفورمهاي كامپيوتر كلاسيك

دهه­هاي گذشته متمركز مي­شويم. با اينكه نمونه­هاي بسياري وجود داشت، ما 5 تا از رايجترين و معروفترين آنها را به همراه شبيه­سازهايشان معرفي مي­كنيم. در حالي كه بازيهاي با حضور گروههاي مختلف در پانوقها و نهايتا از طريق كنسولهايي كه در اتاقهاي منازل استفاده مي­شدند خيز برداشت، كامپيوترهاي اوليه نيز نقش خود را در اين حوزه با موجودات كاملا متفاوتي كه مي­شد با آنها بازي انجام داد ايفا نمودند. اگر بخواهيد برخي از خاطرات بازيهاي كامپيوتري كلاسيك را دوباره زنده كنيد يا هيجان (!) اولين برنامه­هايي كه كلمات را پردازش مي­كردند را تجربه كنيد، اين شبيه­سازها مي­توانند به شما كمك كنند.

 

همه سيستمهاي عامل پايه (ويندوز، لينكوس يا مكينتاش) در نظر گرفته شده اند. شما علاوه بر يك شبيه­ساز به چند بازي يا برنامه (ROMها، ايميج­هاي هاردديسك) و در برخي موارد فايل BIOS نياز خواهيد داشت.

كومودور – 64 [فرودو]

كومودور 64، با چيزي در حدود 12 تا 17 ميليون دستگاه فروشي كه در دوران 12 ساله­اش داشت، به عنوان پرفروشترين مدل كامپيتر شخصي در تاريخ به ثبت رسيده است. كومودور 64، كه اساسا در اوائل سال 1982 به بازار عرضه شد، رم ضعيف 64كيلوبايتي داشت و در يك واحد يكپارچه، كه يك صفحه­كليد را در خود داشت، به فروش مي­رسيد.

اين دستگاه از همان ابتدا فروش خوبي داشت، به گونه­اي كه با توانايي­هاي صوتي و گرافيكي كه بر رقبايش داشت از قابليتهاي دستگاههاي IBM پيشي گرفت. آن را مي­توان به خاطر نقشي كه در رساندن تكنولوژي پيشرفته و توليد مقرون به صرفه داشت با توليد انبوده با Model-T مشهور هِنري فورد مقايسه كرد.

فرودو چندپلتفورمي است كه شما را قادر به شبيه­سازي بسياري از 10 هزار يا بيشتر عناوين تجاري توليدشده براي اين پلتفورم مي­سازد. صفحه خانگي آن پر از دانلودهاي نرم­افزار اضافي، دستورالعمل­ها و راهنماهاي مختلف براي خواندن برنامه­هاي كومودور64(C64) شماست.

سينكلر – ZX Spectrum [Speccy] [ZXSP]

دستگاه ZX Spectrum، كه آن هم در سال 1982 به بازار عرضه شد، يك كامپيوتر شخصي 8بيتي و تلفيقي از طراحي صفحه­كليد-و-كامپيوتر بود كه در آن زمان محبوبيت بالايي يافت. مدلهاي مختلفي از آن در دوره عرضه اين سيستم ساخته شد كه هر كدام بخشهاي داخلي متفاوت و بهبوديافته­اي داشتند.

كتابخانه نرم­افزار آن داراي بيش از 20 هزار عنوان است و به گونه­اي باورنكردني هنوز هم مطالبي درباره ZX Spectrum نوشته مي­شود و پارسال بيش از 90 مورد درباره آن انتشار يافته است. اين بيشتر به خاطر محبوبيت شبيه­سازهاست و كلكسيونرها خيلي به دنبال دستگاههاي ZX اصلي هستند. Speccy يك شبيه­ساز است كه طيفي از مدلهاي ZX Spectrum را پشتيباني مي­كند. اين دستگاه روي ويندوز و ليونكس اجرا مي­شود. دستگاه مناسب براي كاربران سيستم­عامل مكينتاش ZXSP است.

 

كومودور – آميگا [UAE] [WinUAE]


 

يك پلتفورم كامپيوتر شخصي كه خيلي به آن علاقه دارم آميگاست كه پيشرفتهاي منحصر به فرد و مهمي را در زمينه نرم­افزار و بازيها در خود جاي داده بود. A1000، اولين سيستم آميگا، به عنوان دستگاهي كه “سالها جلوتر از زمان خود بود” توصيف شد و نشريه PC World در سال 2006 از آن با عنوان “نخستين كامپيوتر شخصي چندرسانه­اي و چندوظيفه­اي” ستايش نمود، و همين مجله جايگاه هفتم را در ليست برترين كامپيوترهاي همه دورانها به آن اختصاص داد.

با اين حال، اين مدلهاي ارزان قيمت آميگا بودند كه واقعا درخشيدند – دستگاههاي A500، A600 و A1200 به عنوان ماشينهاي واقعي بازيهاي كامپيوتري خود را مطرح كردند و الهامبخش عناويني همچون Sensible Soccer و Cannon Fodder كه هنوز مشهور و قابل بازي كردن هستند شدند.

دستگاه UAE يك شبيه­ساز آميگا براي يونيكس (لينوكس و غيره) و WinUAE نسخه سازگار با ويندوز مي­باشند. UAE براي سيستم­عامل مكينتاش و خيلي پلتفورمهاي گمنام ديگر چندين پورت دارد.

 

مايكروسافت – MS-DOS [DOSBox]

 

براي آن دسته از مخاطبان كه از بقيه ما جوانتر هستند بايد يادآور شويم كه قبل از ويندوز سيستم عامل DOS وجود داشت (كه مخفف عبارت سيستم عامل ديسك بود). همه نسخه­هاي ويندوز كه پيش از XP انتشار يافتند اساسا پوسته­اي براي DOS به شمار مي­رفتند، كه البته با ارتقاهاي بزرگ و نسبتا آشكاري همراه بودند.

خيلي از بازيها و مجموعه­هاي نرم­افزاري اوليه از سكوي DOS اوج گرفتند. محبوبيت رو به تزايد كامپيوترهاي شخصي IBM در اوائل دهه 90 راه را براي مجموعه­هاي كلاسيك مبتني بر كامپيوتر شخصي مانند Monkey Island محصول كمپاني Lucas Arts، فرمانده كين محصول Apogee و بازي پيشتاز FPS ولفنشتاين محصول كمپاني id software هموار نمود.

با اين وجود، موفقيت كامپيوتر شخصي به عنوان يك دستگاه بازي در اين مقطع چندان هم قوي نبود، به گونه­اي كه آميگاي كومودور عقب افتاد (و به خاطر بازاريابي ضعيف كومودور در خارج از بريتانيا به يك ناكامي نسبتا بزرگ رسيد). امروزه بسياري از برندها شكلگيري و محبوبيتشان را مديون بازيهاي كلاسيك DOS هستند، و شما مي­توانيد اين بازيها را با شبيه­ساز شگفت­انگيز DOSBox‌ انجام دهيد.

اگر جايي به مشكلي برخورديد، ما يك مطلب مفيد در اين رابطه داريم كه به شما كمك خواهد كرد.

اپل – مكينتاش و مكينتاش 2 [Basilisk II]

 

چه كسي مي­تواند اَپل و مكينتاش كلاسيكي كه در سال 1985 منتشر شد را فراموش كند؟ اين سيستم نخستين كامپيوتر شخصي بود كه با استفاده از رابط كاربري (GUI) به جاي يك خط فرمان به موفقيت تجاري رسيد.

اين سيستم به سرعت تكامل يافت و وقتي ويرايش ارتقايافته 512k آن منتشر شد، مكينتاش اصلي به مكينتاش 128k تغيير نام يافت. اپل در سال 1987 مكينتاش 2 را عرضه كرد، كه به قيمت كمتر از 5500 دلار در دسترس مصرف­كنندگان قرار گرفت. با اينكه اين يك سيستم گران محسوب مي­شد ولي نخستين كامپيوتر شخصي بود كه از يك نمايشگر رنگي استفاده مي كرد و تنها سيستمي بود كه تصاوير واقعگرايانه را بدون افزونه­هاي گرانقيمت به نمايش در مي­آورد.

شما مي­توانيد با Basilisk II، كه يك شبيه­ساز منبع باز است، نرم­افزار مكينتاش 1 و 2 كلاسيك را روي سيستم عامل لينوكس، مكينتاش يا ويندوزتان شبيه­سازي كنيد.

نتيجه­گيري

با اين پنج سيستم نرم­افزارهاي كافي حتي براي جلب خفيف­ترين كنجكاويها وجود دارد. اگر مشتاق تجربه دوباره دوران فلاپي ديسكها و نمايشگرهاي 8بيتي هستيد خوب خواهد بود كه از برخي از اينها كار را شروع كنيد!

آيا موردي از كامپيوترهاي شخصي كلاسيك قديمي از قلم افتاده است؟ شما با كداميك شروع كرديد؟ از طريق بخش كامنتها ما را در جريان بگذاريد.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. سلام به مدیر خوب گویا ای تی

  در صورتی که مایل به تبادل لوگو یا لینک هستید لطفا در سایا در نظر خود ما را مطلع کنید

  با تشکر

  مدیر http://nasleit.ir

  1. سيد جلال عزيز، انتظار ميره كه وقتي از سايت ديگه اي مطالبي رو در وبسايتتون ذكر مي كنين حداقل به نام منبع و نويسنده اون مطلب اشاره اي بكنين. متاسفانه شما بدون ذكر نام گويا آي تي بسياري از مطالب را به نام خودتون (سيد جلال لشكري) منتشر كردين. اميدوارم شما كه هنوز در ابتداي راه هستين (با 16 سال سن) كارتون را با رعايت اخلاق حرفه اي پيگيري كنين
   به اميد رعايت احترام متقابل، موفق باشين

  2. سلام ، لطفا این نظرتونو پاک کنید . داره تو نتایج گوگل میاد

 2. مرسی از نظر خوبتون – و راهنمایی درستون

  اما مطلب به نظر شما از کجا بیارم ؟

  اصلا خود شما از کجا میارین

  1. سيد جلال جان، همونجور كه انتهاي اكثر مطالب گويا آي تي (از جمله همين پست) مي بينين منبع آورده شده يعني كه مطالب بيشترشون ترجمه هستن. البته ترجمه هايي به روز
   مطمئنن مي تونين از وب فارسي مطالب به دردبخوري رو گردآوري كنين اما كپي كاري نكردن و ذكر نام منبع مي تونه شروع خوبي باشه
   در انتها هم از ادمين عذر مي خوام كه به جاي نظر در مورد اين پست يه جورايي سوء استفاده كردم D:

 3. یاد دوران کمودور ۶۴ به خیر! یادمه اونزمان مجله علم الکترونیک و کامپیوتر چاپ می شد که خیلی خیلی پر محتوا تر از این چیزهایی بود که الان چاپ می شه. زمانی که اینترنت و این رسانه ها نبود ، مطالب خوبی توی اون مجله چاپ می شد. ( اونزمان = ۱۳۷۰)

 4. سلام و تشکر از پست خوبتون ،
  من در سن 11 سالگی با ZX Specrum شروع کردم ، اون موقع هنوز دیسکت و اینجور چیزا نبود ، ما دستگاه را به یک ضبط صوت وصل می کردیم و برنامه های ضبط شده روی نوار را از طریق ضبط بازخوانی و بارگذاری می کردیم ، کلی مکافات داشت ، اما همین که درست بالا میامد اینقدر خوشحال می شدیم که اصل مطلب که بازی کردن یا کارکردن بود یادمون می رفت ، خلاصه کلی خاطره زنده شد. البته قبل از اون آتاری داشتم که خودش دنیایی بود. بعد که اسپکتروم اومد و مفاهیمی مثل برنامه نویسی مطرح شد ، انگار زندگی من از این رو به اون رو شد. بخصوص زمانی که با زبان برنامه نویسی بسیار قوی اسپکتروم که چیزی شبیه به GW Basic و البته با توانایی بالاتر بود آشنا شدم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *