از اين پس مي‌توانيم علاوه بر فايلها، پوشه ها را نيز در Google Docs آپلود كنيم

 • 1390/2/7
 • محسن پاك نيت
 • 2

به گزارش مجله اينترنتي گويا آي‌تي و به نقل از وب‌سايت Business insider و وب‌سايت Chrome Advisor شركت گوگل امكان جديدي را به سرويس ابري اسناد خود (Google Docs) اضافه نموده است كه از طريق آن، كاربران گوگل مي‌توانند محتويات كامل پوشه‌ها را به حافظه‌ي ابري سرويس اسناد اين شركت منتقل كنند.

سرويس اسناد گوگل
سرويس اسناد گوگل

 

همانطور كه پيشتر در پستي در مورد سرويس اسناد گوگل و نحوه‌ي كار با آن توضيح داده شد، اين سرويس امكان توليد، تبديل نوع، ذخيره و انتشار اسناد را براي كاربران خود فراهم مي‌كند و اكنون كه امكان آپلود كردن يك پوشه به طور كامل به همراه فايل هاي درون آن نيز به اين سرويس اضافه شده است، محبوبيت “گوگل‌داكز” براي كاربران شركت گوگل دوچندان خواهد شد.

امكان آپلود كردن چند فايل به صورت همزمان، ويژگي‌اي است كه بسياري از كاربران سرويسهاي اينترنتي به آن نياز دارند و حال، گوگل با سرويس جديد خود اين امكان را براي كاربرانش به ارمغان آورده است. در اين سرويس حتي ساختار سلسله‌مراتبي چند پوشه‌ درون هم نيز پشتيباني مي‌شود.

براي استفاده از اين سرويس كه از تكنولوژي HTML5 و جاوا استفاده مي‌كند و در تاريخ 25 آوريل رونمايي شده است، اگر از مرورگر گوگل كروم (Google Chrome) استفاده مي‌كنيد بايد جديدترين نسخه (10.0.648.205) آن را نصب كرده باشيد. اگر آخرين نسخه بر روي سيستم شما نصب نباشد عبارت Enable folder upload را در منوي آپلود فايل خواهيد ديد. براي دريافت آخرين نسخه اين نرم‌افزار از وب‌سايت سافت‌گذر (Softgozar.com) به اين صفحه مراجعه نماييد.

اما اگر مرورگر شما چيزي به غير از كروم است، بايستي يك افزونه كوچك و كم‌حجم مخصوص جاوا براي مرورگر نصب و فعال شده باشد. علاوه بر اينكه بايد مرورگر شما از امكانات HTML5 نيز پشتيباني كند.

 • براي ديدن اينكه آيا جاوا بر روي سيستم شما نصب شده است يا خير به اين صفحه مراجعه كنيد.
 • اگر جاوا بر روي سيستم شما نصب است و مي خواهيد آنرا براي مرورگر خود فعال كنيد به اين صفحه مراجعه نماييد.

پس از نصب اين افزونه، هنگامي كه از طريق اكانت گوگل خود وارد سرويس اسناد گوگل شويد، پس از كليك بر روي دكمه‌ي Upload سرويس آپلود پوشه فعال شده و منوي بازشويي به دكمه‌ي Upload اضافه مي‌شود كه از طريق گزينه‌هاي موجود در اين منو مي‌توانيد پوشه‌ها و فايل‌ها را بر روي سرورهاي مخصوص رايانش ابري گوگل بارگذاري كنيد. (مطابق شكل زير)

آپلود كردن پوشه ها در سرويس اسناد گوگل
آپلود كردن پوشه ها در سرويس اسناد گوگل

 

اين اقدام گامي مهم در راستاي گسترش استفاده از امكانات رايانش ابري گوگل به شمار مي‌رود و اكنون كه گوگل رقباي سرسختي همچون DropBox و Microsoft Live و … را رو در روي خود مي‌بينيد بايد بيش از پيش به فكر افزودن امكانات كاربردي به سرويس اسناد خود باشد.

 

محسن پاك نيت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. سلام علي آقاي يوسفي

   ممنون از شما.

   موفق باشي

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *