دور بری (جداکردن) یک گل توسط کانالها در فتوشاپ

دور بری (جداکردن) یک گل توسط کانالها در فتوشاپ
 • 1390/9/26
 • سيدايوب كوكبي
 • 36

به نام خدا

کانال ها (channel) در فتوشاپ یکی از بخش های قدرتمند هستند که معمولا افراد مبتدی به جهت ماهیت خاص این بخش از کار کردن با اون طفره میرن ، کانالها میتونه کاربردهای فراوانی داشته باشه ، یکی از کاربردهای مهم کانالها دوربری تصاویر مبهم ، دارای لبه های پیچیده و … است .

کل روشی که برای دوربری یک تصویر با استفاده از کانال ها استفاده میشه به این صورت هستش که ما مثلا باید سوژه ای که میخواهیم از پس زمینه جدا کنیم رو کاملا مشکی و زمینه رو سفید کنیم و سپس با انتخاب خودکار این ناحیه اون رو از زمینه جدا کنیم .

از مزیتهای بسیار خوب دوربری و جدا کردن بخشی از یک تصویر توسط کانالها اینه که خیلی دقیقتر و طبیعی تر این کار رو انجام میدن ، ولی دوبری با دست هرچقدر هم که دقیق باشه تفاوت دو پیکسل مشکی کنار هم رو شاید نشه تشخیص داد و در نتیجه ممکنه تحت انتخاب قرار نگیره ولی کانالها دقت فراوانی در این زمینه دارند .

تا حد امکان سعی کرده ام ساده و روان و البته مفهموی توضیح بدم و تلاش کردم نکته مبهمی باقی نمونده باشه .

 خب ، و اما مراحل کار :

1- ابتدا عکس پایین رو در فتوشاپ باز کنید طوری که فقط یک لایه Background جلوی ما باشه و اون هم این تصویر باشه ، در این تصویر ما قصد داریم که این گل رو از زمینه جدا کنیم ، بنابراین ، سوژه مورد نظر این گل هستش پس باید این گل رو کاملا مشکی کنیم و زمینه گل رو سفید کنیم تا بعدش از طریق انتخاب کردن گل ، اون رو از پس زمینه جدا کنیم .

 

توصیه میکنم برای بار اول از همین تصویر استفاده کنید تا روند کار دستتون بیاد و بعد روی تصویر دلخواه کار کنید .

 

2- حالا برید به تب Channels و اون کانالی رو انتخاب کنید که کنتراست بیشتری داره ، منظور از کنتراست چیه؟ کنتراست (Contrast) به صورت خیلی ساده یعنی : تفاوت دو چیز بر سر یک موضوع خاص ، مثلا وقتی دونفر در کنار هم می ایستند ، هرچه اختلاف قد اینها بیشتر باشه میتونیم بگیم کنتراست قد اونها بیشتره و همین مثال رو میتونید برای وزن و سایر ویژگی ها هم تعریف کنید ، گفتیم “بر سر یک موضوع خاص” منظور اینه که مثلا نمیشه قد رو با وزن مقایسه کرد و باید تفاوت بر سر یک ویژگی واحد باشه .

خب اینجا هم وقتی میگیم کنتراست این تصویر زیاده یعنی تفاوت شدت رنگ پیسکلها نسبت به هم زیاده و وقتی میگیم کانالی رو انتخاب کنیم که کنتراست بیشتری برای سوژه مورد نظر ما داشته باشه منظورمون اینه که کانالی انتخاب بشه که تفاوت رنگ گل نسبت به پس زمینه بیشتر باشه ، در اینجا میبنیم که کانال Blue گل رو مشکی تر نشون میده و تفاوت رنگ بیشتری نسبت به پس زمینه نمایش میده ، پس این کانال رو بکشید روی Create new channel تا یک لایه کپی ایجاد بشه ، چرا کپی گرفتیم؟ چون اگه قرار بشه روی همون کانال اصلی آبی کار کنیم تصویر اصلی آسیب میبینه ولی کار روی این لایه کپی هیچ تاثیری روی تصویر اصلی نداره و فقط به عنوان یک لایه کمکی و موقت هستش .

 

کنتراست تصویر در کانال آبی بیشتره طبق تصویر زیر :

3- خب قصد داریم تا جای ممکن سوژه مورد نظر رو مشکی کنیم ، اگه دقت کنید هنوز گل یک سری نقاط سفید داره که باید اونها رو هم مشکی کنیم ، اول مطمئن بشید که فقط کانال کپی شده آبی (Blue copy) در حالت انتخابه و فقط چشم اون روشنه ، حالا دکمه Ctrl+L رو بزنید تا پنجره Levels باز بشه ، دستگیره مشکی رو اینقدر بیارید سمت راست تا اون نقاط سفید از بین بره ، دقت کنید زیاده روی هم نکنید و تا زمانی تغییرات بدید که نقاط سفید از بین برن .

 

4- برای جدا کردن سوژه از زمینه توسط کانالها ، به جز رنگ مشکی و سفید نباید رنگ دیگه ای وجود داشته باشه یعنی یک کنتراست عالی برای این کار نیاز داریم ، خب در اینجا تصویر گل تا حد زیادی مشکی شده ولی زمینه هنوز سفید خالص نیست ، پس ما باید رو زمینه کار کنیم تا به رنگ سفید تبدیل بشه ، برای این کار دوباره پنجره Levels رو باز کنید (روی لایه Blue copy) و همانطور که در شکل میبینید قطره چکان سفید رنگ رو انتخاب کنید و در ناحیه ای نزدیک به گل کلیک کنید ، میبینید که اطراف گل و کلا زمینه کمی متمایل به سفید شد . وقتی که با قطره چکان سفید نزدیک گلبرگ ها کلیک میکنیم در واقع میگیم که رنگ پیکسل هایی شبیه این رو سفید کن (اگه با قطره چکان مشکی اینجا کلیک میکردیم رنگ این پیکسل و پسکلهای همرنگش تبدیل به مشکی میشد)

 در مورد اینکه ، این پنجره Levels چه جوری کار میکنه و حرکت دستگیره ها چه تاثیری روی پیکسل ها داره و … اینجا نمیشه توضیح داد چون از موضوع بحث کمی دور میشیم و نیازمند یک مطلب کاملا اختصاصیه تا به صورت مفهومی و دقیق و در سطح پیکسل بررسی بشه ، ولی فعلا در همین حد بدونید که حرکت دستگیره سفید به چپ ، تصویر رو روشنتر و حرکت دستگیره مشکی به سمت راست تصویر رو تیره تر میکنه (دقیق نیست ولی بد هم نیست!)

5- با ابزار Lasso Tool یک انتخاب خیلی سریع و بی دقت اطراف گل انجام بدید ولی هرچی نزدیکتر به گلبرگها و ساقه باشه بهتره ، به این صورت :

 

 6- کلیدهای CTRL+SHIFT+I رو بزنید تا انتخابتون معکوس بشه ، حالا باید این ناحیه انتخابی رو با رنگ سفید خالص پر کنیم ، برای اینکار کلید D رو بزنید تا رنگ های پس زمینه و پیش زمینه به حالت پیش فرض برگردن (Default Color)، در این حالت باید Background سفید و Foreground مشکی باشه ، با کلید X هم میتونید جای رنگهای پیش زمینه و پس زمینه رو عوض کنید (EXchange color)، خب ، در حالتی که رنگ Background سفیده کلیدهای Alt+Backspace یا Alt+Delete رو بزنید تا ناحیه انتخابی با رنگ Background که در اینجا سفیده پر بشه ، بعد از این کارCtrl+D یا Deselect رو بزنید تا از حالت انتخاب خارج بشیم . یک نکته همینجا بگم در مورد کلیدهای ترکیبی این بخش :

Alt+Backspace یا Alt+Delete : رنگ Foreground(پیش زمینه) رو به ناحیه انتخابی اعمال میکنه .

Ctrl+Backspace یا Ctrl+Delete : رنگ Background (پس زمینه) رو به ناحیه انتخابی اعمال میکنه .

7- حالا همه جا سفید شده به جز اطراف گل ، خب کلید B رو بزنید تا ابزار Brush یا قلم مو انتخاب بشه تا نقاط باقی مانده رو سفید کنیم ، رنگ Background رو سفید خالص قرار بدید (با کلیدهای D و X) و Mode براش را روی Overlay بزارید . چرا Overlay ؟ چون اگه مد براش Normal باشه وقتی به لبه های گلبرگ میرسیم بخشی از گلبرگ هم ممکنه سفید بشه و برای جلوگیری از این کار مد Overlay رو انتخاب میکنیم چون در این حالت براش به مناطق مشکی کاری نداره! و فقط جاهای غیر مشکی رو رنگ میزنه و در این حالت نیازی نیست که نگران نزدیک شدن براش به گلبرگ ها باشیم و میتونیم با خیال راحت بخش کمی از قلم مو رو روی گلبرگ ها هم بکشیم تا مطمئن بشیم که رنگ سفید همه جا رو در بر گرفته ، حالا یکبار هم داخل گلبرگ ها رو با رنگ مشکی قلم مو بزنید و البته مواظب باشید دوباره روی لبه های گلبرگ نرید تا دقت کار پایین نیاد و برای ساقه گل هم همین کار رو انجام بدید ، برای ساقه گل نزدیک شدن به لبه ها زیاد مشکلی نداره چون جزئیات خاصی نداره .

(البته “به مناطق مشکی کاری نداره” تعریف دقیقی نیست ولی برای اینکه یکی از کاربردهای Overlay یادمون بمونه خوبه) ، بررسی دقیق این مدها نیازی به مطلب جدایی داره که خارج از حوصله این مقاله است .

 

8- خب برای اطمینان از اینکه سوژه مورد نظر ما کاملا مشکیه یکبار دیگه پنجره Levels باز کنید (روی همون لایه Blue copy) و اینبار قطره چکان مشکی رو انتخاب کنید و روی ناحیه مشکی ساقه گل کلیک کنید تا سوژه ما به صورت کاملا مشکی در بیاد.

 

9- حالا کلیدهای Ctrl+I رو بزنید تا پیکسل های کانال معکوس بشه و چون ما گل رو کاملا مشکی کردیم با معکوس کردن پیکسل ها تبدیل به سفید خواهد شد .

 

10- اکنون لایه Blue copy رو بکشید روی دکمه Load Channel as selection تا ناحیه سفید رنگ به حالت انتخاب در بیاد به این صورت :

 

11- خب کار تمومه ، تمام هدف ما این بود که اطراف ناحیه سوژه مورد نظر انتخاب بشه پس دیگه با کانال ها کاری نداریم ، در همین حالتی که گل در حالت انتخابه روی کانال RGB کلیک کنید تا تصویر اصلی رو ببینید ، به تب Layers بروید و کلید Ctrl+J رو بزنید تا ناحیه انتخابی به صورت یک لایه مجزا در بیاد ، چشم لایه بک گراند رو خاموش کنید و یا کلا حذفش کنید و روی لایه جدید کلیک کنید تا نتیجه کار رو ببینید.

12- حالا میتونید این لایه (گل) رو بکشید داخل یک تصویر دیگه و یا یک تصویر رو بکشید داخل این سند و در زیر لایه گل قرار بدید ، من دومی رو پیشنهاد میکنم چرا؟ چون اگه گل رو بکشیم داخل یک سند دیگه تاریخچه کارهایی که کردیم (History) از بین میره و … ولی اگه یک تصویر جدید بکشیم داخل سند مربوط به گل ، تاریخچه حذف نمیشه و قابلیت بازگشت مراحل وجود داره ، هر چند نکته ظریفیه ، ولی خب قابل ملاحظه است! ،

این هم تصویر گل در یک زمینه جدید :

 

در نگاه اول شاید این کار طول بکشه ولی با چند بار انجام دادن این خوآموز ، کارهای انجام شده رو خیلی خیلی سریعتر انجام خواهید داد ، به خاطر همینه که گفته میشه : تمرین ، تمرین ، تمرین!

این خودآموز رو از کتاب The Photoshop® Channels Book نوشته Scott Kelby اینجا گذاشتم ، البته فقط یک ترجمه خط به خط نیست ، خودم مراحل گفته شده رو طی کردم و آنچیزی را که آموختم به زبان خودم همراه با توضیحات اضافه برای شما قرار دادم .

 

انشاءالله در آموزش های بعدی دوربری تصاویری پیچیده تر را بررسی خواهیم داد .

امیدوارم خوشتون اومده باشه . خوشحال میشم نظر شما رو بدونم .

با سپاس /.

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 36 دیدگاه
  1. خواهش میکنم ، خوشحال شدم که این مطلب تونسته به شما کمک کنه .

  1. خب، بفرمایید دقیقا مشکلتون چی بوده ، شاید بتونم راهنمایی کنم؟

 1. Oخوشتیپ من همه اینکارا رو کردم در اخرهم کل چنل ارجی بی رو فعال کردم ولی شکلم رنگش تقییر کرده چیکارکنم؟

  1. دقیقا مشخص نیست چه مشکلی برای شما پیش اومده ولی توصیه میکنم اول روی همین عکس کار کنید و بعد روی عکسهای دیگه چون کانالهای رنگی در تصاویر مختلف متفاوته ، در هر حال یکبار دیگه روی همین عکس مراحل رو دنبال کنید .

 2. ممنون…..عالی بود…… از اینکه به یادگیری کمک میکنید ، ممنونم….موفق باشید

  1. اگه نسخه ای با سایز بزگتر از این عکس میخواهید باید از موتورهای جستجوی عکس مثل tinypic و یا google استفاده کنید ولی اگه همین سایز رو میخواهید میتونید با نرم افزارهای capture موقتا یک عکس بگیرید و مراحل آموزش رو انجام بدید .

 3. دوست عزیز دست درد نکنه چیزهای زیادی را یاد گرفتم ممنون ولی اگر آخرهایش یک کم بیشتر توضیح می دادی خوب بود قسمت تصویر را روی گل کشیدن می گم

 4. دوست عزیز از آموزشتون خیلی ممنون. من با فتو شاپ کار میکنم اما خیلی حرفه ای نیستم، آموزش شما باعث شد کار با خیلی از ابزارها رو یاد بگیرم.
  میشه لطف کنید و یک کتاب خوب هم به من معرفی کنید؟

  1. سلام ،
   قبل از هر چیزی به خاطر تاخیر در پاسخ ، عذر خواهی میکنم (به دلیل مشغولیت به خدمت سربازی) ، از اظهار لطف شما ممنونم ، خوشحالم که آموزش مفید بوده برای شما ، و اما در مورد کتاب :
   شما تعیین نکردید که زبانتون خوبه یا نه ؟
   فتوشاپ رو میخواهید به صورت حرفه ای یاد بگیرید و یا فقط برای برآورده کردن نیازهای اولیه؟
   روی موضوع خاصی از فتوشاپ مشکل دارید و یا به صورت کلی می خواهید یک کتاب معرفی بشه ؟
   به شخصه بیشتر کتاب های لاتین رو به شما توصیه میکنم چون توضیحات کاملتر مفهومی تری را ارائه میدهند ، در هر حال اگه کتاب های لاتین رو خواستید میتونم به شما معرفی کنم (انشاالله در آینده یک پست هم در زمینه معرفی کتاب قرار خواهم داد ) ، ولی به توصیه دیگران کتاب آموزش فتوشاپ مسعود شباهنگ کتاب خوبیه ، هر چند که ورژن 7 فتوشاپ رو آموزش میده ولی گفته شده مفاهیمش بهتر بیان شده ، البته من خودم این کتاب رو مطالعه نکردم ولی خیلی ها توصیه کرده اند! و زحمت بررسی کتاب با شما .
   همچنین اگه تازه فتوشاپ رو شروع کردید برای شروع این رو هم از دست ندید :
   http://persiangfx.com/fa/tutorials/photoshop/basics/school-of-photoshop/

   متشکرم/.

 5. سلام مهندس!!
  الحق كه چه سايت خوب و قشنگي داري.بعد از يه سرچي كه تو گوگل دنبال يه مطلب زده بودم وارد سايتت شدم ديگه نتونستم دل بكنم
  جدي ميگم

 6. سلام خسته نباشید من سالهاست باسایتهای اموزشی اشنام
  حیف که ایرانی ها فقط اموزشهای خارجی روباگوگل ترانسلت ترجمه
  میکنن و … اینکه اموزش نیست حتی سایت خوب پرشین جی اف ایکس . اما شما کمی بیشترتوضیح دادین خوبه . فیلمای بردیاعلمی
  هم خیلی خوبه ممنونم موفق باشین

 7. سید ممنون
  عالی بود .خیلی سعی کرده بودم این کار رو یاد بگیرم اما ….
  ولی این بار با توضیحات خوبتون بلاخره شد.منتظر مطالب بعدی شما هستم.
  شاد باشید.

 8. سلام باید مقاله جالبی باشد وقتی آن را بخوانم و تمرین کنم بیشتر به اهمیت آن پی می برم.پیروز و تندرست باشی .سپاسگزارم

 9. سلام.من چند روزی است که در حال یادگیری فتوشاپ هستم..قبلا با نرم افزارهای دیگه تصاویر رو جدا می کردم ولی واقعا مشکل بود.با فتوشاپ هم این مشکل رو فعلا دارم.اما اگر اینقدر خوب بشه تصویر رو جدا کرد.عالی است.من آموزش شما رو انجام ندادم.آیا این کار برای انسان با موهای زیاد هم می شه؟به هر حال ممنون بابت آموزش شما؟
  بهترین آرزوها

 10. آقا دمه شما گرم عالی بود خیلی ممنون
  یعنی مرسیییییییییییییییییییییییییییییی یه عالمه

 11. خیلی عالی بود
  خسته نباشید واقعا لذت بردم
  انشاالله همیشه در کارهاتون موفق باشید .

 12. خسته نباشین
  خیلی سریع روان و راحت
  در عین خلاصه بودن خیلی کامل وجامع
  به امید موفقیت شما

 13. سلام ممنون خوب بود ولی متاسفانه برا عکسای باز مثلا عروسی یا عکسایی که قسمتی از بدن دیده میشه و لباس مشکی هست اصلا جواب نمیده چون اصلا نمیشه تصویر رو کاملا مشکی کرد چرا که اگه بخاییم مرحله سه رو اجراکنیم بدن فید میشه و لباس مشکی و کلا قاطی میشه

 14. خیییییییییییییییییییییلی عالی بود واقعاٌ مفید
  دنبال همچین مطلبی میگشتم
  مچکرم فراوووووووووون
  موفق باشی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.