Web Usability چیست؟

Web Usability چیست؟
 • 1391/3/22
 • ITTeach
 • 5


Web Uasbility  به روش ها و فرآیندهایی گفته میشود که وبسایت خود را به گونه ای در اختیار کاربر قرار دهید که بتواند هر چیزی که نیاز دارد را در سریع ترین زمان و به بهترین روش به دست اورد.

وبسایت Usasble  ( کارآ) میتواند فواید زیادی برای وبسایت و بیزینس شما داشته باشد.

 • هر یک یورو که هزینه میشود برای کارا تر کردن وبسایت بازگشت 10 تا 100 یورویی در پی دارد. ( منبع : IBM  )
 • طراحی وبسایت کارا میتواند فروش و CR  را به میزان 100 درصد افزایش دهد ( منبع : Jakob Nielson )

به طور کلی برای ایجاد یک وبسایت کارا باید 4 بخش را مد نظر داشت :

 1. Accesibility  ( دسترسی آسان )
 2. Indentity  ( شناسایی آسان )
 3. Navigation  ( هدایت آسان )
 4. Content  ( محتوای مفهموم و مرتبط )

الف ) دسترسی آسان : این بخش تنها به این مرتبط نمیشود که وبسایت شما سریع لود میشود یا نه بلکه شما باید هر چیزی را که بازدید کننده را از ورود و حرکت در طول وبسایت شما باز میدارد را در این بخش مدنظر داشته باشید که میتوان از مهم ترین انها به سرعت لود  وبسایت اشاره کرد.

 1. سرعت لود وبسایت بسیار مهم میباشد ما در کشوری زندگی میکنیم که بسیاری از مردم هنوز اینترنت معمولی و با سرعت پایین استفاده میکنند و آن دسته هم که سرعت بالاتری دارند باز هم مشکلات فراوانی برای لود کردن وبسایت ها دارند پس همیشه مد نظر داشته باشید تا انجا که میتوانید سرعت لود وبسایت را بالا ببرید.
 2. فلش و سایت های آجاکس : مساله زیبایی و کاربر پسند بودن همیشه با این بخش در تناقض بوده.مسائل واقعی برای درک این موضوع وبلاگ ها میباشند اگر به وبلاگ های فارسی زبان دقت کنید فایل های فلش و جاوا در انها بسیار استفاده شده است تمامی Add-On  هایی که برای زیبا کردن وبلاگ ها وجود دارند فلش هستند مانند موسیقی و یا پیام های خوش آمد گویی این نوع کارها شاید به نظر جالب بیایند اما در عمل کاربر حرفه ای را که به دنبال مطلب خاصی میگردد از وبسایت و با وبلاگ شما متنفر میکند.
 3. صفحات 404 : شاید این موضوع زیاد مرتبط به نظر نرسد اما طراحی صفحه ی 404 شخصی و حرفه ای جزو بهترین روش های ایجاد یک وبسایت کارا میباشد.متسفانه در وبسایت های فارسی زبان بسیار مشاهده میشود زمانی که شما به یک صفحه 404 برخورد میکنید اما واقعا نمیدانید چه اتفاقی افتاده است نه پیغامی مبنی بر موجود نبودن صفحه و یا حتی یک صفحه 404.

ب ) شناسایی آسان : سوال اساسی یک کاربر زمانی که وارد وبسایت شما میشود این است که او الان کجاست؟چرا وارد این وبسایت شده است؟ اینها سوالاتی هستند که باید به سرعت پاسخ داده شوند تا کاربر وارد مراجل بعدی شود.

 1. لوگوی اختصاصی : لوگوی اختصاصی اولین مشخصه وبسایت ها میباشد.بحث ما در این پست این نیست که لوگوی وبسایت شما باید چگونه باید ( هرچند که به موضوع کارایی وبسایت مرتبط است ) اما همیشه مدنظر داشته باشید لوگوی شما معرف وبسایت شما میباشد و نداشتن لوگو یعنی نداشتن هویت مشخص.
 2. شعار : شعار وبسایت ( Tagline  ) بهترین پاسخ به یکی از سوال های کاربران میباشد.یکی از سوالاتی که کاربران هنگام وجود به وبسایت شما از خود میپرسند این است که این وبسایت چه کار میکند؟شعار شما باید کاملا مشخص و گویا باشد تا کاربر با راحتی بتواند با موضوع سایت ارتباط برقرار کند و وبسایت شما را شناسایی کند.
 3. روش های تماس و اطلاعات : پس از این که کاربر با وبسایت شما ارتباط برقرار کرد باید بتواند در صورت نیاز در مورد اطلاعات جامع تری به دست اورد و همجنین در صورت نیاز به شما در ارتباط باشد اینجاست که اهمیت صفحات درباره ما ( About Us  ) و تماس با ما ( Contact Us  ) مشخص میشود.

ج) هدایت آسان : عموما پس از ان که کاربران شما را شناختند و هدف و موضوع وبسایت شما را درک کنند میخواهند در وبسایت شما حرکت کنند و به بخش های دیگر دسترسی پیدا کنند.بحث Navigation  موضوعی بسیار بزرگ میباشد که میتوان در مورد ان کتاب های بسیار زیاد نوشت و موضوعی میباشد که هر روزه براساس نیاز کاربران حتی با ورود شبکه های اجتماعی متغیر میباشد.

 1. اولین نکته ای که باید در خاطر داشته باشید این است که Navigation  اولیه و اصلی باید ساده و به راحتی قابل شناسایی باشد.بعضی از وبسایت ها بنا به نیاز دارای چندین Nav  هستند اما یکی از انها مهم ترین است زیرا اطلاعات اساسی و راهبردی وبسایت را در اختیار کاربر قرار میدهد.

2. عنوان های موجود در Nav  باید کاملا ساده و مفهوم باشند.هر عنوانی که به کار میبرید اولا باید کوتاه باشد و دوما بتواند به کاربر بفهماند که او را به کجا خواهد برد.

3. دکمه ورود به صفحه ی اصلی باید در صفحات اصلی باشد.حتی بهترین کار این است که علاوه بر دکمه ای که به عنوان صفحه ی اصلی وبسایت میباشد شما لینکی از صفحه ی اصلی را بر روی لوگو هم قرار دهید زیرا اکثرا کاربران برای برگشت به صفحه اصلی از لوگو استفاده میکنند تا تب های موجود در Nav.

د) محتوا : فکر نکنم کسی باید که در دنیای محازی با عنوان وبمستر فعالیت کند و نشنیده باشد که محتوا پادشاه میباشد.( Content Is King  ).

1. استفاده از تگ های Heading در محتوا بسیار مهم میباشد.سعی کنید یا با استفاده از تگ های هدینگ و یا با استفاده از تگ هایی مانند Bold  یا Italic  بخش هایی که به نظر شما در محتوای مهم هستند برجسته کنید.

2. تبلیغات و پاپ آپ ها دشمنان اصلی کاربران هستند.شاید جالب باشد که بدانید گوگل در اپدیت پاندای خود یک اپدیت مخصوص سایت های پر از تبلیغات داشت و بسیاری از انها را Penalize  کرد.

3. ادرس ها باید دارای مفهموم باشند.خوشبختانه گوگل در حال ارتقا سیستم خود میباشد به صورتی که حتی لینک های غیر فارسی را هم میتواند به عنوان مطالب فارسی درک کند.پس سعی کنید حتما از لینک های فارسی و یا انگلیسی استفاده کنید اما استفاده از لینک های نامفهموم و بی معنی را به هیچ وجه به شما توصیه نمیکنیم.

امیرسینا زمانیان مدیر وبسایت سئوموز فارسی

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. ممنون از شما بابت مطلب …
  جمع بندی جالبی بود ، همه این موارد رو تو کارم لحاظ می کردم بدونه اینکه از علمی بودنش با خبر باشم و صرفا تجربی کار کردم و خودم رو جای بازدیدکننده میزارم …

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *