آیا می بایست از رایانه ویندوز 8 تان با استفاده از یک تصویر بجای یک گذرواژه محافظت کنید؟

آیا می بایست از رایانه ویندوز 8 تان با استفاده از یک تصویر بجای یک گذرواژه محافظت کنید؟
  • 1392/1/28
  • مژگان فنائی
  • 2

Windows 8-Picture Password

محاظفت با استفاده از گذرواژه برای دسترسی به حساب های کاربری اینک عادی است، و انواعی از دیگر دستگاه ها – به عنوان نمونه، تلفن های همراه و تبلت ها – ویژگی های امنیتی دیگری همچون حفاظت با استفاده از PIN و تشخیص چهره برای باز کردن قفل را ارائه می دهند. ویندوز 8 شما را قادر می سازد تا با یک گذرواژه تصویری از حساب تان محافطت کنید؛ اما آیا این حرکت خوبی است؟

این بدان معنا است که شما قادر به کشیدن اشکال، زدن یا کلیک بر روی گزینه ها، و به طور کلی حرکت و رفتار در یک الگوی خاص بر روی تصویری که برگزیده اید هستید. این یک ویژگی است که در واقع به طور ذهنی برای دستگاه های صفحه لمسی طراحی شده است، اما چیزی وجود ندارد تا شما را برای استفاده از آن با یک موشواره بر روی یک رایانه استاندارد بازدارد.

کشش و جذابیت یک گذرواژه تصویری آشکار و بدیهی است. شروع آن، تا اندازه ای شیوه ای سرگرم کننده تر برای امکان دسترسی به حساب تان است و برای کسی که ماشین نویس (تایپیست) کندی است، شاید این امر به خوبی ثابت کند که وسیله ای سریع تر برای ورود به سیستم است.

با این همه آیا این یک ویژگی است که شکسته (crack) شود؟

فعال کردن گذرواژه های تصویری

با استفاده از هر گونه شیوه ای که ترجیح می دهید – زدن کلیدهای ویندوز و I سریع ترین و آسان ترین روش است – تنظیمات charm را فراخوانی کنید، و سپس روی تغییر تنظیمات رایانه (Change PC Settings) در پایین کلیک کنید.

Windows 8_Picture Password 1

روی پیوند کاربران (Users) در فهرست سمت چپ کلیک کرده و سپس در سمت راست روی “ایجاد یک گذرواژه تصویری” کلیک کنید. پیش از آنکه بتوانید ادامه دهید، نیاز دارید تا گذرواژه معمول تان را وارد کنید؛ این کار کمک می کند تا با تغییر تنظیمات از سوی شما از ایجاد سردرگمی به وسیله افراد دیگر جلوگیری کند. همان گونه که خواهیم دید، ممکن نیست تا افرادی را خارج از حساب هایشان با تنظیم یک گذرواژه تصویری تحریم سازیم.

Windows 8_Picture Password 2

یک گذرواژه تصویری به شخصی و خصوصی بودن مشهور است – در واقع، نکته اصلی آن همین است – پس روی “انتخاب تصویر” کلیک کنید تا تصویری که مایل به استفاده از آن هستید را برگزینید. فکر خوبی است تا تصویری که از اشکال یا خطوط نسبتا آشکار، و مشخص در خود برخوردار است را بجای یک تصویر انتزاعی انتخاب کنید، از آنجا که شما باید قادر باشید تا درست جایی را که روی تصویر حرکتی انجام می دهید را به خاطر بسپارید.

هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید روی “استفاده از این تصویر” کلیک کنید و از شما دعوت خواهد شد تا حرکت هایی که می خواهید بکار برید را پیکربندی کنید. شما تنها می توانید از سه حرکت استفاده نمایید و می توانید از میان ضربه زدن ها (یا کلیک ها)، خطوط مستقیم و دایره ها انتخاب کنید.

Windows 8_Picture Password 3

شما می بایست به طور دقیق چگونگی انجام این حرکت ها را به یاد بسپارید. هنگامی که یک دایره می کشید، یا از یک خط برای اتصال دو نقطه روی یک تصویر استفاده می کنید، اینکه جای ترسیم را بدایند کافی نیست، جهت نیز باید درست باشد. پس از پیکربندی سه حرکت تان، شما می بایست آنها را تکرار کنید تا ثابت شود که این ترکیب را به یاد سپرده اید.

اینک هنگامی که رایانه تان را روشن می کنید، یا قفل صفحه نمایش را فعال می کنید، مجبور خواهید بود تا برای دسترسی به حساب تان، حرکت تان را وارد کنید… این طور است؟

محدودیت ها و مشکلات

از جنبه نظری، استفاده از یک گذرواژه تصویری می بایست فوق العاده امن باشد – با این همه، ترکیبات نامحدودی از ضربه زدن ها، کلیک ها، خطوط و اشکال وجود دارند که می توانید بکار برید – اما واقعیت این نیست.

نخستین چیزی که باید در مورد گذرواژه تصویری به ذهن بسپارید آن است که آنها قابل لغو و باطل شدن هستند. تنظیم و راه اندازی یک گذرواژه بر مبنای حرکت، جایگزین گذرواژه عدد و الفبایی معمول شما نیست و بر روی قفل صفحه نمایش، خود گزینه ای برای برگشت به گزینه ورود به سیستم استاندارد وجود دارد.

Windows 8_Picture Password 4

این یک لایه اضافی امنیتی نیست، تنها یک ابزار جایگزین ورود به سیستم است. به یاد داشته باشید، گذرواژه های تصویری می بایست به عنوان یک کنجکاوی جالب و یک شیوه ورود به سیستم (login) جایگزین سودمند دیده شوند و نه چیزی که امنیت را افزایش می دهد.

یک مشکل دیگر، برای دستگاه های دارای صفحه نمایش لمسی وجود دارد. ضربه زدن و ترسیم حرکات روی صفحه نمایش، چربی ها و دیگر لکه ها را بجای می گذارد و این بدین معنا است که، در یک نور مناسب و در زوایه ای مناسب، از اثر و رد آنها به خوبی امکان رمزگشایی حرکات تان وجود دارد.

گفته می شود، چنانچه یک دستگاه صفحه لمسی دارید، از آنجا که حرکات دیگری را روی صفحه انجام می دهید که آنها نیز رد و نشانی از خود بجای می گذارند، پس شاید این دلیلی واقعی برای نگرانی نباشد.

چگونه امنیت حساب کاربری ویندوز 8 تان را تأمین می کنید؟ آیا به گذرواژه معمول تان می چسبید یا از تفکر گذرواژه های تصویری خوشتان می آید؟ یا پیشتر از اینها رفته و یک دستگاه اعتبار سنجی دوم همچون یک اثر انگشت خوان را نصب کرده اید؟

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *