آموزش سی‌شارپ – بخش ۵۲

آموزش سی‌شارپ – بخش ۵۲
 • 1393/4/26
 • Jeff Mosawy
 • 3
 • مقدمه

در پی بخش قبلی از آموزش سی‌شارپ، همچنان ما بر روی متدهای مربوط به رشته‌ها تمرکز داریم. این‌بار قصد داریم که شما را با دو متد مهم Split و Join آشنا سازیم. پس با ما همراه باشید.

 

 • معرفی متد Split

با استفاده از متد Split، شما می‌توانید که بخش‌هایی از متن را در آرایه‌ای ذخیره کنید. منظور چیست؟ مثال ذیل را انجام دهید تا بهتر متوجه شوید. در پروژه‌ی ایجاد شده‌ی خود، یک button قرار داده و کدهای موجود در داخل عکس را کپی کنید:

string_split

در کدهای فوق، ما یک متغیر از نوع String با نام lineOfText تعریف کرده‌ایم. می‌بینید که مقدار روبروی آن، یک رشته است با محتوای: item1, item2, item3

اگر دقت کنید، می‌بینید که این محتواها توسط یک کاما (, ) از یکدیگر جدا شده‌اند. ما با استفاده از متد Split می‌توانیم با مشخص کردن یک جدا کننده، تک‌تک محتواها را در داخل یک آرایه ذخیره کنیم.

در خط بعدی، یک نوع آرایه از جنس String با نام wordArray تعریف کرده‌یم؛‌ می‌بینید که مقدار آن را برابر با Split متغیر اصلی قرار داده‌ایم.

در نهایت، با استفاده از MessageBox ها، به محتوای هر خانه از آرایه دسترسی پیدا خواهیم کرد.

در این مثال، ما می‌دانیم که تعداد خانه‌های آرایه‌ی ما ۳ عدد هست؛ اما اگر تعداد آن را نمی‌دانستیم چه؟ می‌توانیم از حلفه foreach جهت چاپ مقادیر آن‌ها استفاده کنیم:

foreach(string s in wordArray)

{

MessageBox.Show(s);

}

دقت کنید که متد Split می‌تواند آرگومان‌های دیگری نیز دریافت کند که آن را از حالت ابتدایی و ساده‌ای که فعلاً می‌بینید، درآرد و تبدیل به یک متد بسیار پیچیده شود، اما از آنجایی که هدف ما ورود به عمق چنین مباحثی نیست، پس از آن گذر خواهیم کرد.

 • معرفی متد Join:

متد Join، خلاف کار Split را می‌کند؛ Split در واقع یک جداکننده بود، اما Join برعکس! به کدهای زیر دقت کنید؛ با استفاده از متد Join خواهیم توانست که خانه‌های آرایه را مجدداً در یک متغیر String بازگردانیم.

string_Join

دقت کنید که برخلاف متد Split که یک متد از خود متغیر String بود، برای دسترسی به متد Join، می‌بایست که از کلاس String استفاده کنید. (مبحث کلاس در آینده مطرح خواهد شد!)

می‌بینید که با استفاده از دو آرگومانی که متد Join دریافت کرده است، خانه‌های آرایه‌ی wordArray را با استفاده از کارکتر «-» به یکدیگر الصاق می‌کند.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. بسیار تشکر از اینکه مجددا آموزشها رو ادامه میدین.
  لطفا هرچه سریعتر برسونید مطلب رو به مبحث کار با دیتابیس !

  1. سلام دوست عزیزم،

   خواهش می‌کنم؛ چشم، حتماً در اسرع وقت کار با دیتابیس شروع خواهد شد.
   موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *