دفاعیه‌ی فولکس واگن برای مجاز شمردن مشکل تقلب در TDI منتشر شد

دفاعیه‌ی فولکس واگن برای مجاز شمردن مشکل تقلب در TDI منتشر شد
  • 1395/8/23
  • زهرا معبودی
  • 0

اگر در جریان اخبار روز دنیا باشید، مطمئنا شنیده اید که تقلب آئودی در میزان آلایندگی خودروهای گازوئیلی و بنزینی ثابت شد. در پی انتشار این خبر و تخریب وجه TDI، خبر جدیدی مبنی بر مجاز بودن مشکل مورد نظر منتشر شده که جالب است آن را بخوانید.

دستگاهی که عامل تقلب در تست های آلایندگی خودرو های دیزلی فولکس واگن بوده است هم اکنون در ایالات متحده غیر مجاز است اما در اروپا در هاله ای ابهام آمیز اما مجاز قرار دارد. فولکس واگن اکنون مدعی شده است که که از لحاظ فنی این دستگاه مطابق با قوانین اتحادیه اروپا بوده و کاملا مجاز است.

با استناد از روزنامه های آلمانی، رویترز گفته است که هم زمان در حالی که فولکس واگن در حال تعمیر دستگاه های متقلب در تست های آلایندگی در خودرو های دیزلی اش است ولی بحث و اصرار و تلاش برای مجاز اعلام کردن این دستگاه را کنار نگذاشته است. فولکس واگن در حالی که کمیسیون اروپایی این خودرو ساز بزرگ را وادار به پرداخت خسارت به تقریبا ۸ میلیون مالک خودرو های TDI کرده است این پاسخ را اعلام کرده است.

مجاز بودن مشکل tdi در اروپا

بر اساس گزارش رویترز فولکس واگن اذعان داشته است که ” نرم افزار موجود در خودرو های مجهز به موتور EA-189 بر اساس دیدگاه خود شرکت و تحت قوانین اروپایی هیچ گونه دستگاه قانون شکنی به حساب نمی رود “. میزان بهره بهره وری سیستم پاکسازی آلاینده ها در این خودرو ها کاهش پیدا نخواهد کرد اما با این حال در منطق قانونی این موضوع پیش نیازی برای وجود دستگاهی متقلب و غیر قانونی می باشد.

ممکن است مسخره به نظر برسد که دستگاه متقلب فولکس واگن در اروپا از لحاظ فنی قانونی باشد اما همانطور که در قبل گزارش شد، قانون اتحادیه اروپا به خودرو سازان امکان استفاده از نرم افزار برای بالا بردن میزان آلاینده ها بسیار بیشتر از مقدار مجاز را می دهد و دلیل آن هم این است که این کار عمر موتور را بالا برده و از آن محافظت خواهد کرد.  با اینکه در حال حاضر فولکس واگن به شدت زیر ذره بین قرار دارد اما تنها خودرو سازی نیست که از این موضوع سوء استفاده کرده است.

با این حال فولکس واگن وعده داده است که خودرو های تحت تاثیر این نرم افزار را در اروپا را تعمیر کند اما مدعی است که این کار را از روی لطف انجام خواهد داد.

شرکت اعلام کرده است که ” فولکس واگن می خواهد ( بنا به رضایت و نفع مشتریان)  به صورت سازنده و دست در دست با رگولاتوی ها و هم چنین با Federal Motor Vehicle Authority همکاری کند. نباید این  همکاری مشتاقانه را با منازعات ستیزه جویانه سخت کرد.”

طبق گزارشات رویترز فولکس واگن پیشتر در خصوص اینکه آیا این تقلب واقعا اثرات مضر و قابل توجه ای بر مسائل بهداشت و سلامت داشته است یا خیر سوال کرده است.

خودرو ساز گفته است که ” از دیدگاه علمی و بر اساس دانسته های کنونی ما، تعیین قابل قبولی از شیوع مشکلات و یا حتی تلفات در گروه های به خصوصی از جمعیت ها امکان پذیر نیست.”

نتیجه تنش های قانونی فولکس واگن در اروپا، خودرو ساز را وادار کرده است که با پرداخت تقریبی ۱۰ بیلیون دلار، ۴۸۵ هزار دستگاه خودروی دیزلی متقلب را که در ایالات متحده به فروش رفته اند از مشتریان پس بگیرند و هزینه را عودت دهند. از دیدگاهی تجاری می توان درک کرد که چرا فولکس واگن حاضر نیست که لطفی مشابه را به مشتریان اروپایی بکند حتی با وجود اینکه این کار دیدگاه های مردمی خوبی را در بر نخواهد داشت.

منبع: caranddriver

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *