اگر شما از افرادی هستید که بر لبه “آلفا 1” از نسخه لینوکس اوبونتو در دسکتاپ خود حرکت می‌کنید ( چه کسی اینطور نیست؟)، باید یک تغییر ویژه در همین روزهای را مد نظر قرار دهید : اپن افیس با  لیبر آفیس که در نسخه ابونتو 11.04 منتشر می شود (آوریل آینده ) جایگزین خواهد شد .

اپن آفیس چیست ، لیبر آفیس چیست ، تفاوتشان در چیست ؟

برای افرادی که نمی‌دانند ، هر دوی آنها یک مجموعه نرم افزار با منبع باز هستند که شامل واژه پرداز ، صفحه گسترده ، برنامه‌های ارائه ، ابزارهای طراحی گرافیکی ، و سیستم های پایگاه داده هستند . هردوی آنها قابل اجرا بر روی سیستم‌عامل‌های چندگانه از قبیل ویندوز ، مک ، و لینوکس هستند .

لیبر آفیس خودش ، انشعابی از اپن آفیس است . این گفته سیستم‌عامل یونیکس است که لیبرآفیس به عنوان اپن‌آفیس به‌روز شده شروع شد ، و الان شامل مشخصات منحصربه‌فرد خود و تعمیرخطای خود می‌شود .

لیبرآفیس شامل افزایشاتی است که در پروژه(Go-oo) گو-او برای بار اول ایجاد شده بود . گو-او یکی دیگر از انشعابات اپن‌آفیس است که قبلا وجود داشته است .  گو-او شامل بهبود تعمیرات ، یکپارچگی سیستم عامل بهبود یافته ، بهبود واسط کاربری ، و تطابق پذیری بهتر فرمت فایل با دیگر برنامه ها مانند کارها ام‌اس می‌باشد .

گو-او زندگیش به این خاطر شروع شد که پچ های اصلی اپن آفیس توسط سان ( کمپانی که در ان زمان مالک اپن آفیس بود )  به دلایل مختلف مورد قبول واقع نشد . گو- او الان ادامه پیدا نم‌ی‌کند و تمامی بهبودهایش به لیبرآفیس منتقل شده است .

به چه دلیل به لیبرآفیس تغییرحالت دهیم ؟
جواب کوتاه : اراکل ، سان را تصاحب کرده است

یک جواب تقریبا بلند :اراکل از افراد کلیدی تیم اپن آفیس خواسته تا برروی لیبرآفیس کار کنند . رفتار گذشته اراکل ، مانند آنچه با ویروس اپن‌سولاریس انجام داد (آن را از بین برد ) ،و هدایت بلند مدت اپن آفیس را در معرض سوال قرار داد .

آن سوال ، برای حداقل اوبونتو ، زمانی که مارک شاتلورث اعلام کرد “نرم افزار بهره‌وری آفیس یک مولفه ضروری نرم افزار رایگان دسکتاپ است ، و مایه خرسندی پروژه یوبونتو خواهد بود که در انتشار آینده یوبونتوبه همراه آن لیبرآفیس نیز از بنیاد اسناد  منتشر می شود ” جواب داده شد .

ارتقاء :

بنابراین ، کاربران اوبونتو اپن آفیس ، زمانی که می خواهند از نسخه 10.10 به 11.04 ارتقاء پیدا کنند ، باید چه کار کنند ؟ هیچ کار ، بسته ارتقاء اپن آفیس با بسته انتقالی آن جایگزین شده است که به مجموعه نرم افزار لیبرآفیس ارتقاء خواهد یافت .

این انتقال نباید بیشتران کاربران را نگران کند . لیبر آفیس به نظر خواهید رسید که یک بروزرسانی سبک اپن‌آفیس است . به هر حال نگران نباشید . اینگونه نیست که آنها منوها را با آن چیزی که شما با آن آشنا هستید جایگزین کنند . با یک نوار یا هر چیز دیوانه کننده‌ای . شما مجبور نخواهید بود مهارتهای خود را دوباره به دست آورید .

منبع: hothardware