مصاحبه تک کرانچ با مارک زوکربرگ درباره صد میلیون دلار کمک هزینه تحصیلی

  • 1389/7/6
  • ITTeach
  • 3

در اخبار اوایل این هفته آمده است که مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیس بوک، مبلغ صد میلیون دلار به سیستم آموزشگاهی نیوآرک به منظور کمک هزینه تحصیلی اعطا کرده است. و او آن را امروز در برنامه تلویزیونی اپرا وینفری اعلام خواهد کرد.

من و جیسون کینکید با زوکربرگ درباره این کمک مالی در اوایل هفته صحبت کرده، و در عین حال با وی درباره شماره تلفن فیس بوک مصاحبه کردیم.

او در حال تأسیس یک بنیاد جدید با سرمایه گذاری از طریق صد میلیون دلار از سهام فیس بوک است. این پول برای ترمیم سیستم آموزشگاهی نیوآرک، شامل تعطیلی برخی مدارس، باز کردن مدارس جدید، همراه با تجربه پرداخت به معلمان، استفاده خواهد شد. کوری بوکر، شهردار نیوآرک، مهره ای کلیدی برای چگونگی صرف این پول خواهد بود.

ما در سال 2008، با شهردار بوکر هنگامی که در حال مبارزه با جرم و جنایت در نیوآرک از طریق دوربین های امنیتی با کیفیت و سیستم تشخیص تیراندازی برای نظارت بر منطقه جرم خیز هشت مایل مربعی در نیوآرک بود، مصاحبه کردیم.

متن مصاحبه در زیر آمده است.

مارک زوکربرگ: بنابراین طی یک سال گذشته، من شروع به تحقیق درباره اینکه بهترین روش های بهبود سیستم آموزشی چیست، کردم. من دلایل زیادی برای اینکه چرا شخصاً به این امر علاقه مندم، دارم. آیا شما با پریسیلا، دوست دختر من ملاقات کرده اید؟

مایکل آرینگتون: من او را تنها از روی حساب فیس بوک شما می شناسم.

مارک زوکربرگ: بله. منظورم این است که – ما حدود هفت سال است که با هم ملاقات می کنیم. هنگامی که او از مدرسه فارغ التحصیل شد، رفت و معلم شد. اکنون او در مدرسه پزشکی، و برای آنکه متخصص اطفال شود، تحصیل می کند. اما این که ما به کودکان – تحصیل آنها- علاقه مند شدیم، امری بسیار عادی است. و می دانید، مسیر پیش فرضی که در آن قرار داشتیم، شبیه بسیاری از مردم دیگر بود، صبر کنید تا در مراحل بعدی زندگی شغلی خود راه های باز پس دادن را دریابید. سپس تصمیم گرفتیم – این مربوط به یک سال، یا شاید نه ماه پیش است – و من گفتم، چرا ما باید صبر کنیم؟ منظورم این است که، اکثر مردم چنین موفقیتی را در اوایل زندگی شان ندارند. ما واقعاً خوش شانس هستیم پس باید هم اکنون در این باره تحقیق کنیم. و ما در ابتدا تصمیم گرفتیم که آنچه ما خواهان تلاش برای کمک به آن هستیم، تحصیلات است. در حال حاضر در سراسر کشور موارد مشکل دار بسیاری در سیستم آموزشی وجود دارند. بودجه ملی آموزش و پرورش ششصد میلیارد دلار است، که صرف تمامی موارد آموزشی می شود. و این مضحک است، درست است؟

مایکل آرینگتون: و این شامل بودجه ایالتی هم هست؟

مارک زوکربرگ: آره- ملی، ایالتی، همه چیز. پس تفاوت قائل شدن در این امر مشکل بود، زیرا هر مقدار پول که هر کسی می داشت در مقایسه با آن، قطره ای بود که درون سطل می چکید. بنابراین هنگامی که شما شروع به دانستن درباره آموزش و پرورش می کنید، با تمام این سازمان های ملی، نظیر کی.آی.پی.پی – مدارس زنجیره ای که بهترین عملکرد را دارند- مواجه می شوید. نود و نه شعبه از آنها در سراسر کشور وجود دارد. اینها واقعاً مدارس با کیفیتی هستند.

چیزهایی نظیر ” آموزش برای آمریکا ” وجود دارد، که چند صد معلم را در بسیاری از شهرهای مختلف قرار می دهد. و آنها واقعاً خط سیری را برای همه آنهایی که به آن وارد می شوند – نوعی منابع انسانی- ایجاد می کنند. بسیاری از کسانی که برای ” آموزش برای آمریکا ” کار می کنند، تمام عمر حرفه ای خود را به تدریس نمی گذرانند. بلکه دو سوم آنها در پایان به تحصیل می پردازند. بنابراین به عنوان مثال، بسیاری از کسانی که مدارس عالی و مجوز دار را تأسیس کرده اند، فارغ التحصیلان ” آموزش برای آمریکا ” بوده اند. این مؤسسه شگفت انگیز است.

اما چیزی که اخیراً بیشتر جواب می دهد، تلاش برای رفع یکی از این مشکلات در سطح ملی، رفتن به هر کدام از مدارس – مانند شهر یا ناحیه آموزشی – و تلاش برای اصلاح یکباره تمام این امور متفاوت است. بنابراین در نیویورک، بلومبرگ دسته ای از این کارها را انجام داد. متأسفانه شهرداری، که این کار را کرد در انتخابات شکست خورد. و رویکرد این است – زیرا مسائل مختلفی وجود دارد که همه به نوعی در سیستم آموزشی ترکیبی هستند و اگر شما به جای تلاش برای رفع هر کدام از آنها به صورت چند باره، همه را یک جا رفع کنید، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. و ایده این است که نتایج طی یک بازه زمانی پنج تا هشت ساله نشان داده می شوند. سپس، نمونه ای را ایجاد می کند که سایر شهرها می توانند آن را کپی کرده و سپس بهبود بخشند.

بنابراین ما تمام این تحقیقات را انجام دادیم، و دریافتیم که یافتن مورد مناسب مدت زمانی به طول می انجامد اما معلوم شد که نیوآرک، در نیوجرسی به دلایل بسیار، مورد خوبی است. دلیل اصلی این است که رهبران آنجا، واقعاً خوب هستند. بنابراین، این یارو، کوری بوکر، که شهردار و دموکرات است و فرماندار نیوجرسی ، کریس کریستی، که جمهوری خواه است، آنجا هستند. آنها هر دو رهبرانی بسیار خوب و ستارگانی درخشان در احزاب مربوطه هستند. و در سراسر کشور مورد احترام هستند، و سرمایه سیاسی بسیاری دارند که می توانند آن را صرف تلاش برای ایجاد اصلاحات، و تغییرات دردناک اما ضروری کنند، تا این مسئله انجام شود. و در عین حال، در حال حاضر نیوآرک یکی از ضعیف ترین مناطق آموزشی در سطح کشور است. حدود چهل و پنج درصد از دانش آموزان دبیرستانی ترک تحصیل می کنند. و پنجاه درصد از دانش آموزان، امتحانات مهارت ایالتی برای سواد را با موفقیت پشت سر نمی گذارند.

در مطالعه ای در کالج محلی مشخص شد که تقریباً تمام دانش آموزانی که در نیوآرک درس خوانده و از آنجا فارغ التحصیل شده اند، ناچار به شرکت در کلاس های تقویتی – زبان و ریاضی – هستند تا مطالبی را یاد بگیرند که باید در دبیرستان یاد می گرفته اند. پس واقعاً درست شد، نیوآرک، برای من یکی از ضعیف ترین مدارس منطقه نیست، بلکه فرصتی است که به رهبران نشان دهی که می توانی اوضاع را ارتقا دهی. و یکی از چیزهای عالی دیگری که درباره نیوآرک وجود دارد، این است که به شهر نیویورک بسیار نزدیک است و سبب می شود که همزمان موارد بسیاری در نیوآرک وجود داشته باشند. اما اگر شما فقط بتوانید موارد مربوط به آموزش و پرورش را اصلاح کنید، در آن صورت، هر کس می تواند تنها ده دقیقه رانندگی کرده و در نیویورک بر سر کار رود.

به این ترتیب – کوری با آن موافق کرد- و آن را اولویت اول خود قرار داده است. او با اختلاف بسیار زیادی دوباره انتخاب شد و این بزرگترین اولویت او بود. بنابراین در حال حاضر- این کاری است که ما انجام می دهیم، منظورم این است که، ایده این است که بر روی او سرمایه گذاری کنیم و بطور کلی او را حمایت کنیم تا یک برنامه کاملاً جامع انجام شود و تمام این چیزها را در جای خود که به آن نیاز است، انجام دهد.

مایکل آرینگتون: مبلغ صد میلیون دلار است و شما فکر می کنید در چه مدت استفاده می شود؟

مارک زوکربرگ: پنج سال.

مایکل آرینگتون: باشه. و این باعث گشایش مدارس جدید می شود؟

مارک زوکربرگ: اوه، آره.

مایکل آرینگتون: به سرعت؟

مارک زوکربرگ: آره، بله.

مایکل آرینگتون: آنها می توانند آنها (مدارس) را بسازنند.

مارک زوکربرگ: اما خب علاوه بر این در واقع بسیاری از کارها در سال اول انجام داده می شود، کاری مشابه ایجاد مدارس مجوز دار، و کار کردن با ” آموزش برای آمریکا ” برای داشتن معلم ها.

مایکل آرینگتون: خب اگر این برنامه کاملاً خوب پیش رود، بعد از پنج سال چه اتفاقی می افتد؟

مارک زوکربرگ: خب، اطلاعات بسیاری که درباره اصلاح مناطق آموزشی وجود دارد، نشان می دهد که این کار در واقع نیاز به هشت تا ده سال زمان دارد. اما چیزی که در اینجا هدف اصلی است، در واقع آن است که نشان دهیم این کار عملی است. منظورم این است که، من ارتباط خاصی با نیوآرک ندارم. من در نیویورک، و کاملاً خارج از شهر بزرگ شده ام. پس نیوآرک در همین نزدیکی است، و من امیدوارم که این امر به 45،000 دانش آموزی که در آنجا درس می خوانند، کمک کند. اما هدف بلند مدت این است که نیوآرک را تبدیل به نمادی کنیم که شما می توانید این کار را انجام دهید. پس به این ترتیب، بسیاری از نتایج را می توان در جاهای دیگر تکرار کرد و من امیدوارم که ما بتوانیم این کار را در یک دوره زمانی سه تا پنج ساله انجام دهیم و بعد از آن کارهای بیشتری وجود خواهد داشت. اما امیدواریم که بخشی زیادی از آن در سالهای اول انجام شود، و کارهای بسیاری که آنها باید انجام دهند فقط این است که یک سری مدارس خاص را تعطیل کنند و اطمینان حاصل کنند که فضا برای ورود مدارس جدید موجود است، و برای این منظور برنامه ریزی کنند. و سپس بسیاری از این امور به اجرا در می آیند و مدت زمان بسیاری طول می کشد تا تغییرات انجام شوند.

جیسون کینکید: جذب معلمین بهتر به مدارس چه می شود؟ من تصور می کنم که بخشی از این امر تنها شیوه سنجش معلمان نیست، بلکه در واقع همانطور که می دانید، استعداد تدریس است. آیا این آن چیزی است که ” آموزش برای آمریکا ” می تواند و باید به آن کمک کند؟

مارک زوکربرگ: آره، و این یکی دیگر از مسائل جالب درباره ” آموزش برای آمریکا ” است. پس دوست دختر من بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه هاروارد، می خواست که معلم شود. و یکی از مسائل جالبی که من مشاهده کردم، عکس العمل اجتماعی بود که او دریافت می کرد. جایی که همه می گفتند: ” این کار خوبی است که شما انجام می دهید “. اما به گونه ای بود که انگار او کار خیریه انجام می دهد. واضح است که او می توانست کاری بهتر با درآمدی بالاتر داشته باشد. او واقعاً باهوش است و به وضوح ارزش اجتماعی کاری را که انجام می دهد بر ارزش واقعی اقتصادی آن مقدم می دارد. بنابراین سوال این است که، چطور شما کاری می کنید که بسیاری از کسانی که می توانند بروند و کارهای دیگر انجام دهند، همچنان تدریس برای شان آن اندازه با ارزش و قابل احترام است که به معلمی روی می آورند. پس تأثیر بسیار زیادی دارد که آنچه این مردم امروز می دهند را جبران می کند. و من فکر می کنم که این مشکل بزرگی است. یکی از چیزهایی که درباره ” آموزش برای آمریکا ” جالب است، این است که آنها باعث می شوند که بسیاری از دانشجویان واقعاً خوب کالج به سمت معلمی بروند، البته این امر فقط برای دوره ای کوتاه است. پانزده درصد از دانشجویان هر یک از کلاس های هاروارد، برای پیوستن به  ” آموزش برای آمریکا ” اقدام می کنند، و امروزه جای خالی برای پذیرفتن تمام این افراد وجود ندارد، اما اگر آنها می توانستند تعداد بسیار بیشتری از آنان را می پذیرفتند. واقعیت این است که این امر بسیار مشکل است، ” آموزش برای آمریکا ” باید این افراد را پیدا کرده و آنها را به مدارس خاص بفرستد. اغلب برخی سیاست ها و قوانین پیرامون این مسئله وجود دارد.س این یکی از بزرگترین مواردی است که آنها بر روی آن کار می کنند. اما ” آموزش برای آمریکا ” در تلاش است که این کار را برای پنچ سال آینده دو برابر کند. اما دانستن آن مقدار پانزده درصد، مرا شگفت زده کرد، منظورم این است که، من فکر می کنم که ظاهراً ” آموزش برای آمریکا ” بزرگترین کارفرمای دانشجویان فارغ التحصیل شده از مدارس آیوی لیگ است.

مایکل آرینگتون: پس یک مؤسسه دولتی است؟

مارک زوکربرگ: نه، نه. یک مؤسسه خیریه خصوصی است. و خانمی که آن را تأسیس کرده – این خانم وندی کوپ است- اکنون در حال شروع کردن نسخه بین المللی آن ” آموزش برای همه ” است. این باحال است، اما در انجام تحقیق برای این کار، بسیاری از موارد تحصیلی در ایالات متحده با موارد بین المللی  متفاوت هستند. بنابراین من مطمئن نیستم که ما چقدر از این تجربه در سطح بین المللی می توانیم بهره ببریم، اما شاید برای دفعه بعد به چیزی مشابه به این، بیاندیشیم. همانطور که شما می دانید، من تمام وقت خود را صرف این شرکت می کنم، پس این کار در واقع دچار تنزل می شود. بنابراین بسیاری از افرادی که در حرفه شان عقب تر هستند، وقتی چنین کاری را آغاز می کنند، می توانند زمان بیشتری را برای آن صرف کنند، اما من واقعاً نمی توانم. بنابراین این کار برای من بیشتر شبیه به یک رویکرد سرمایه گذاری پرخطر است، مثل این می مانند که شما باید یک کارگشا انتخاب کنید، رهبری که به او ایمان دارید و آن وقت شما واقعاً دوست دارید که تلاش کنید تا به او قدرت نفوذ بسیاری بدهید.

مایکل آرینگتون: و آن شخص در این مورد کوری بوکر است.

مارک زوکربرگ: بله.

مایکل آرینگتون: او مشغول انجام کاری پیرامون دوربین ها و کنترل جرم و جنایت بود.

مارک زوکربرگ: دقیقاً.

مایکل آرینگتون: این امر واقعاً بحث برانگیز بود.

مارک زوکربرگ: پس تمام اولویت اول او تمرکز بر کاهش جرم و جنایت بود، به این خاطر که، فکر می کنم، نیوآرک بالاترین میزان جرم و جنایت را در سر تا سر کشور داشت و او آن را به مقدار دیوانه واری، بین پنجاه تا شصت درصد، کاهش داد. این آمار مورد بررسی و حقیقت یابی قرار نگرفته است، بنابرین ممکن است کمتر از این مقدار باشد، اما باز هم میزان قابل توجهی است. و هنگامی که شما در ارتباط با این موضوع با او صحبت می کنید، او خیلی شگفت آور است. او شخصاً از خانه شهردار خارج شد و به یک واگن در یکی از خطرناک ترین خیابان های نیوآرک نقل مکان کرد. و او عادت داشت که برای پایین آوردن میزان جرم و جنایت، در ساعات سه و چهار صبح با پلیس در خیابان های آن اطراف رانندگی کند. و تمام تئوری او بر این اساس بود که …

مایکل آرینگتون: این مربوط به زمانی است که او عضو شورای شهر بود، قبل از اینکه شهردار بشود، درست است؟

مارک زوکربرگ: فکر می کنم مربوط به بعد از شهردار شدن او است.  منظورم این است که، شاید مربوط به قبل و بعد از آن است. اما برداشت من این است که، در حین دوره شهردار بودن او بود، زیرا در آن زمان بود که او این اولویت عظیم را ایجاد کرد، که ما باید میزان جرم و جنایت را کاهش دهیم. مثل این است که، اگر من بخواهم پلیس را مجبور کنم که به این قضیه اهمیت بدهد، آنها باید جانشان را بر سر این قضیه گذاشته و ریسک کنند، پس لازم است که به آنها نشان دهم بطور غیر منطقی برای این قضیه اهمیت قائل هستم. من فکر می کنم که او خیلی شگفت آور است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. كاش تو ايران هم از اين كارا انجام مي دادن نه اينكه زمان شاه به زور دربار مدرسه بسازن الان بخوان با وكلاي 2 ميلياردي پولش و زنده كنند

  2. Ba salam khedmate shoma azizan : Habib hastam daneshjoye foge lisanse zaban ke ba estafede az tadris mablagi sarmaye baraye khod jam kardeam . Mikhaham mara dar in mored rahnemayi befarmayin : hodode 5.6 dollar va 2.5 pole nagd daram. mikhastam mano rahnemayi konid ke aya talaye abshode bekharam ya dollar ? batashakor.Habib Moazedi

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *