اژدها را تسخیر کن!

Dragonica online


اگر از طرفداران بازی های MMO باشید قطعا نام بازی The Witcher را شنیده اید این بازی توسط شرکت SEGA گسترش یافت و با استقبال بی نظیری مواجه شد. حال تیم سازنده بازی تصمیم گرفتند که  با پروژه ی جدید خود یعنی Dragonica Online دوباره به این موفقیت دست یابند

واژه ی Dragonica از مشتقات کلمه ی Dragon به معنای اژدها گرفته شده است. بنا برین گیم پلی روی مبارز ه ی بین موجودات افسانه ای یعنی اژدها و انسان ها می پردازد.

این بازی انلاین بر خلاف عنوان خود فاقد هر گونه خشونت و صحنه های دلهره اور است .گرافیک و حال و هوای , کاملا فانتزی هستند و شخصیت ها بیشتر بچه گانه و مشابه کارتون های کودکانه به تصویر کشیده شدند.

کنترل  نسبتا ساده است و در ابتدای بازی طی یک مرحله ی اموزشی  تمام اصول و قوانین مربوط به کنترل به بازیکن اموزش داده می شود.

شیوه ی مبارزات به صورت نوبتی هستند و هر بازیکن با توجه به امتیاز و درجه ای که دارد  ضربه ی سخت تری به دشمن وارد می کند. البته در مبارزات شانس هم در نظر گرفته می شود و خیلی از پیروزی ها با شانس و اقبال همراهند(گویا -ای -تی)

گروه بندی این بازی  نیز در نوع خود جالب است علاوه بر دو گروه انسان ها و اژدها گرو های دیگری وجود دارند که بی طرفند . این گرو ها شامل جادوگران ,  تاجران (برای خرید و فروش کالا و مواد مورد نیاز ) و افرادی هستند که از طریق راه ابی مسئولیت حمل و نقل بازیکنان را بر عهده دارند

هر فرد در طول بازی می تواند با قبیله ی اژدها پیمان دوستی ببند و در مبارزات گروهی از انها کمک بطلبد .لازم به ذکر است که این کار به راحتی محقق نمی شود و بازیکن باید بخش اموزش دادن به اژدها را بخوبی فرا گرفته باشد.

این بخش از هیجان انگیز ترین بخش های بازی به حساب می اید و تاثیر به سزایی در گیم پلی بازی خواهد گذاشت. در ابتدا باید اژدهای خود را انتخاب کنید و از همان دوران کودکی تا بالغ شدن مسئولیت تربیتش را بر عهده گیرید .برای این کار باید درجه ی خود را تا مرز خواسته شده بالا ببرید و پس از ان به جستجو برای مواد مورد نیاز و غذای اژدها که نوعی سبزه ی جنگلی است بپردازید(گویا – ای -تی)

محیط بازی کاملا سه بعدی و بسیار وسیع است به همین علت  وقت زیادی را باید  صرف پیدا کردن مواد مورد نیاز اژدهای خود کنید. از طرفی وجود موانع و دیگر بازیکنان حاضر در محیط اجازه ی این کار را به شما نخواهند داد این بازی کاملا گروهی و انلاین است و با بازیکنان کاملا واقعی طرف هستید

.یکی از ضعف های اصلی بازی بخش مبارزات است .نبرد ها نوبتی هستند و همین باعث مشکل تر شدن بازی می شود وجود باگ ها و اشکالات در خلال مبارزه ها کیفیت گیم پلی را پایین اورده است.

از دیگر نقاط ضعف بازی وسیع بودن بیش از حد محیط و اتلاف وقت برای جابجایی در طول مسیر خواسته شده است.مبارزات نسبتا کم و نقش بازیکن بیشتر جستجو تا مبارزه است(گویا – ای -تی)

برای رفتن سریع از نقطه ای به نقطه ی دیگر وجود اژدهای پرنده توصیه می شود .برای این کار باید مهارت پرواز  را به هم تیمی خود بیاموزید و اگر در این کار به طور کامل موفق نشدید این فرایند کامل نمی شود این مورد از نکات بسیار جالب بازی است زیرا که در تربیت و بزرگ کردن اژدهای خود باید تا می توانید امتیاز جمع کنید و مدت ها صبر کنید تا اژدها از جنینی کوچک به اژدهای غول پیکر تبدیل شود .

سیر خطی اموزش ها و یاد دادن مهارت ها توسط شما به فردی دیگر در بازی های اخیر MMO زیاد دیده شده که نمونه ی ان را در بازی Dragon Ball می توان یافت. به نظر بسیاری از منتقدین این چنین بخش هایی از گیم-پلی باعث تلف شدن وقت بازیکنان می شود و جزو اصول اولیه بازی های MMO به حساب نمی ایند

به همین دلیل این سبک بازی ها از سیر خطی و قدیمی خود بیرون امدند و سبکی جدید را بوجود اوردند. این بازی به این دلیل گروهی انتخاب شده که با مشارکت سایر بازیکنان بتوانید یک شهر یا قبیله را گسترش دهید و در کنار ان پیروزی در جنگ ها را بدست اوریدgooyait.com

در مورد گرافیک بازی و نقطه ضعف های ان می توانم به فانتزی و کارتونی بودن بیش از حد ان اشاره کنم بازیکن با دیدن صحنه های اولیه بازی به کل دلسرد می شود و خیال می کند با یک بازی ارکید بالای 10 سال روبرو است نه یک بازی RPG بسیار وسیع و گسترده. مبارزات خیلی مصنوعی و تهی از هر گونه هیجان هستند و یکی از علت های اصلی این امر وجود همین شخصیت های فانتزی و بچه کانه است(گویا – ای -تی)

واحد ارز در بازی Mana نام دارد و نقش پول و سرمایه بازیکن را ایفا می کند. Mana در افسانه های باستانی به صورت نوعی نیروی ماورائ طبیعی  شناخته می شد و در اکثر بازی های محبوب انلاین و استراتژیک شبکه ای از جمله  War Craft دیده شده است. برای بدست اوردن Mana اولین قدم پیروزی در نبرد ها و دومین قدم افزایش Level یا درجه در بازی است.

در طول بازی و مبارزات صدایی جز موسیقی متن شنیده نمی شود و دیالوگ ها و مکالمات بین افراد و بازیکنان مانند داستان های Comic در پایین تصویر به صورت رشته ای از نوشته ها نمایش داده می شود .البته سازندگان بهترین حقه را برای مکالمه ها  انتخاب کردند زیرا اگر می خواستند صد ها اژدها را صدا گذاری کنند نتیجه ی کار زیاد مورد پسند قرار نمی گرفت.

این بازی با گیم پلی خاص خود و ایجاد فضایی  عاری از هرگونه خشونت بازی انلاین خوب و راضی کننده ای را به دنیای بازیهای انلاین معرفی کرده است(گویا – ای -تی)