همان طور که میدانید رقابت فشرده ای بین Intel و AMD در تولید پردازنده ی اصلی یا CPU وجود دارد. برای کاربردهای مختلف استفاده از پردازنده ای که بهترین قیمت نسبت به کارایی را داشته باشد، همواره مد نظر خریداران سیستم های کامپیوتری بوده است. معمولا اینتل در تولید پردازنده های رده اول بازار عملکرد بهتری دارد اما چند ماه است که AMD با معرفی معماری نسل بعد پردازنده های خود، کاربران را منتظر نگه داشته است. این روزها چیزی به عرضه ی رسمی پردازنده های 8 و 6 و 4 هسته ای سری Bulldozer نمانده و نتایج تست های مدل های ابتدایی نسل جدید منتشر شده است.

نتایج تست پردازنده های جدید AMD نشان میدهد که این پردازنده ها در اجرای نرم افزارهایی که از چند هسته استفاده می کنند، نسبت به رقبای اینتلی بهتر هستند و حتی در بازی ها و نرم افزارهایی که از یک هسته ی پردازنده استفاده می کنند هم عملکردی در حد پردازنده های بسیار گران تر اینتل دارند.

به نظر میرسد که کمپانی اینتل از نسبت قیمت به کارایی محصولات رقیب شوکه شده است! با توجه به نتایج تست هایی که DonanimHaber کمی پیش از عرضه ی رسمی پردازنده های بولدوزر منتشر کرده مشخص می شود که AMD این بار برتری زیادی نسبت به اینتل دارد. FX 8150 با قیمتی بسیار کمتر از Core i7 980X در اجرای بازی ها مثل آن عمل می کند و حتی در برخی بازی های DirectX 11 هم برتری خود را اثبات کرده است.

در نمودار زیر سرعت اجرای بازی بر حسب فریم بر ثانیه نمایش داده شده است:

قدرت پردازشی FX 8150 در برخی بنچ مارک ها مثل WinRAR 4 ، x264 pass 2 و همچنین Handbrake ، 7Zip ، ABBYY OCR، wPrime 32M و Bibble 5.0 با Core i7 2600K برابری می کند.

علاوه بر این AMD FX 8150 از سلسله دستورات FMA4 پشتیبانی میکند، چیزی که Sandy Bridge های اینتل ندارند. بنابراین در تست OCL Performance Mandelbrot نتیجه ی مقایسه ی FX 8150 با Core i7 2600K بسیار شگفت انگیز است چرا که AMD بیش از 70 درصد سریع تر عمل کرده است!

در مورد قیمت هم وضعیت اصلا به نفع اینتل نیست چرا که Core i7 2600K حدود 320 دلار و FX 8150 تنها 250 دلار قیمت دارد. البته هزینه ی مادربورد برای پردازنده های اینتل و AMD هم متفاوت است و در کل میتوان گفت که یک سیستم AMD بسیار ارزانتر از Intel تمام می شود. در نمودار زیر مقایسه ی دو سیستم اینتل و AMD به صورت حدودی نشان داده شده است:

حال نظر شما در مورد خرید بهترین سیستم با پلتفرم AMD یا Intel چیست؟

منبع:

techpowerup