کم کم به عرضه نهایی نسخه RT ویندوز 8 نزدیک میشویم و به زودی شاهد تبلت های گوناگونی هستیم که مبتنی بر این سیستم عامل میباشند. نکته مهم درباره این سیستم عامل اجرای آن بر روی پردازشگر های ARM ، intel و یا حتی AMD میباشد. همان طور که میدانید پردازشگر های ARM انرژی کمتری را نسبت به دیگر پردازنده های موجود مصرف میکنند و به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان موبایل و تبلت توجه خود را به سوی این نوع از پردازنده ها جلب کرده اند. اما نسخه RT ویندوز 8 به کمک دیگر مدل های پردازشگر ها آمده است تا با بهینه سازی مصرف انرژی در خود شانس حضور آنها را نیز در صنعت تبلت فراهم سازد. مصرف بهینه باطری در این سیستم عامل باعث میشود دستگاه های مبتنی بر آن دارای وزن و ضخامت کمتری باشند.

یکی از روش های ذخیره انرژی در ویندوز 8 نسخه RT استفاده از حالت standby میباشد که مرز بین خاموشی دستگاه و حالت آماده به کار است. در standby دستگاه مصرف انرژی خود را به حداقل میرساند ولی هنوز هم برای دریافت اطلاعات از سوی کاربر آمادگی دارد. از این قابلیت در رایانه های خانگی استفاده بسیاری میشود. دستگاه های مبتنی بر این ویندوز میتوانند در حالت معمولی حدود 8 ساعت ویدیو را به صورت HD پخش کنند و 320 الی 400 ساعت را نیز در حالت Standby بمانند. مصرف باطری این دستگاه ها بین 25Wh تا 42Wh است و دارای صفحه های نمایش با اندازه های 10.1 الی 11.6 اینچ هستند.

تبلت های این خانواده دارای مشخصات حدودی شامل وزن بین 520 الی 1200 گرم ، طول 263 تا 298 میلیمتر و عرض میان 168 الی 204 میلیمتر میباشند. البته لپتاپ هایی نیز وجود دارند که با این نسخه از ویندوز کار میکنند و پردازشگر های 32 بیتی را دارا میباشند که قابلیت اجرای برنامه های ویندوز های قبلی مثل 7 را دارند.