بررسی آی فون 4 توسط یکی از عاشقان آی فون !

 • 1389/4/16
 • محمدرضا ارجمندی
 • 183


خوانندگان پر و پا قرص مقالات ما می دانند که چند وقتی است به سمت نوشتن مقالاتی با موضوع بررسی گوشی های تلفن همراه گرایش زیادی پیدا کرده ام و این بار با دستگاهی که عاشقش هستم آمدم: آیفون. برخی از شما ممکن است به من لقب طرفدار متعصب(fanboy) بدهید، اما این لقب  بدی هم نیست! واقعا ، به نظر من که آی فون در حال حاضر بهترین دستگاه تلفن همراهی است که در جهان وجود دارد.مطمئنم اگر  تلفن بهتری موجود بود از آن استفاده می کردم. اما نه! بهتر از این فعلا که وجود ندارد. بنابراین من از آی فون استفاده می کنم. و این بهانه ای شد برای  نوشتن  مقاله حاضر با عنوان بررسی دستگاه تلفن همراهی از جنس آی فون. محبوبیت آی فون از جمله ساده ای بدست آمده: اگر شما می خواهید  همیشه بهترین باشید ، همیشه باید از بهترین های موجود یک سر و گردن بالاتر باشید! خوب ، بالاخره آی فون 4 آمد…

بله ، اگر شما از آی فون خوشتتان نمی آید ، از این یکی هم خوشتتان نخواهد آمد!

قبل از اینکه وارد جزئیات بحث شویم، بهتر است بگویم آیفون 4 به حق بهترین تلفن همراهی است که تا امروز استفاده  کرده ام.بسیاری از شما احتمالا از قبل فکر میکردید که  من در این مقاله بالاخره این جمله را می گویم نه؟! سوال جالب تر برای شما می تواند این باشد: در مقایسه با آی فون های قبلی اپل  چه طور؟ یا شاید حتی بهتر از آن : اگر آی فون داریم آیا  ارزش ارتقا دارد؟ جواب کوتاه، بله است!

به نظر من ، آی فون 4 بزرگترین جهش رو به جلو برای جایگزینی آی فون نسل  های قبلی است. وقتی این را می گویم هیچ چیز جدید آی فون 4 به تنهایی سبب این عقیده نشده بلکه ترکیبی از تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری سبب شده این نظر را داشته باشم. به این بهبود ها توجه کنید: صفحه نمایش بسیار با کیفیت تر شده. دوربین بسیار بهتر و قوی تر است. کیفیت فیلم برداری بسیار بهتر است. عامل شکل ظاهری و در دست گرفتن گوشی بسیار پیشرفت کرده است. پردازنده و در نتیجه کار با این گوشی سریعتر شده. این عامل می تواند در یک زمان مساوی پروسس های بیشتری در مقایسه با سخت افزار نسل پیشین انجام دهد (به لطف دو برابر شدن حافظه رم.) عمر باتری  به طور قابل ملاحظه ای   افزایش یافته . و البته ، قابلیتی جدید به نام FaceTime به گوشی اضافه شده.

اگر به خاطر داشته باشید عمده ترین مورد ارتقاء آی فون 3G  نسبت به آی فون نسل اول به کار گیری  تراشه های 3G  بود که موجب سریع تر شدن دانلود  فایلها می شد.همچنین اصلی ترین مورد ارتقاء آیفون 3GS  نسبت به از 3G  هم افزایش سرعت پردازنده و قابلیت فیلم برداری با دوربین گوشی بود. همه ی اینها موارد ارتقاء خوبی بودند. اما دوباره ، 4 آیفون از دیدگاه سخت افزاری قابلیت های خیلی بیشتری ارائه می کند. و  همین است که باعث میشود که ارتقا یک آی فون قدیمی تر ارزشش را داشته باشد یا اگر با آی فون غریبه هستید به سراغ خریدش بروید.

یادم است افکار اولیه خود در مورد آیفون 4  را بعد از  حدود 20 دقیقه کار با آن در نمایشگاه  WWDC  ماه ژوئن و پس از سخرانی سخران اصلی(استیو جابز) به طور مختصر نوشتم. این بار ، من می خواستم حسابی با آن کار کنم(مثلا برای یک هفته) و تا حد امکان از آن استفاده کردم و سپس این متن را نوشتم تا بررسی کاملی باشد. حالا من یک آی فون 4 دارم! اینجا هم محل بررسی آن است.

صفحه نمایش

فاکتوری که بیش از هر چیز دیگری در طول سخنرانی معرفی محصول در نمایشگاه WWDC توسط شرکت اپل توسط فیلم نمایش داده شد صفحه نمایش گوشی آی فون 4 بود. و انصافا هم  ارتقا یافته، صفحه  نسبتا جالبی است. صفحه نمایش به اصطلاح Retina  با رزولوشن 640 * 960 پیکسل دارای تراکم 326 پیکسل در هر اینچ است. و نیز نسبت کنتراست عالی 800:1 دارد. این مشخصات آی فون 4 را برای هر دو کاربرد مشاهده و خواندن متون و تماشای ویدئو و یا نگاه کردن به عکسها یک گوشی ایده آل می سازد.

صفحه نمایش بسیار درخشان است طوری که وقتی شما به ان نگاه می کنید، تقریبا این طور به نظر می رسد که شما پوستر تبلیغاتی باکیفیتی از صفحه نمایش آن را که در فروشگاه لوازم الکترونیکی در معرض دید قرار گرفته مشاهده می کنید! در نگاه به صفحه نمایش بیشتر به نظر میرسد شبیه شما به یک عکس چاپ شده  با کیفیت  نگاه می کنید تا یک صفحه نمایش الکترونیکی.

اما چیزی شگفت انگیز در مورد صفحه نمایش این است : بیشتر دوستان و آشنایانی که من صفحه نمایش آی فونم  را به آنها نشان دادم نظر بسیار خوبی نسبت به ان داشتند، اما سوال عمده آنها این بود که می پرسیدند دقیقا چه تفاوتی نسبت به صفحه نمایش آی فون های قبلی کرده است. بخشی از این عدم توان قیاس به این بر می گردد که صفحه نمایش آی فون های قبلی خوب بوده  است. اما این را هم بگویم که بعد  از اینکه دو گوشی آی فون 4 و آی فون3GS را کنار هم می گذاشتم و آنها صفحه نمایش ها را با هم مقایسه می کردند به راحتی متوجه تفاوت ها و بهبود چشمگیر آی فون 4 می شدند.

واقعا اپل که این قدر روی صفحه نمایش عالی تاکید داشته ، چرا کمی از این همه توجه را به فروشگاه اپل معطوف نساخته؟ البته ، اگر این طور بود مطمئنا آنها فروش بیسار بیشتری از آی فون  3GS را تجربه می کردند

وقتی دو آی فون جدید و قدیمی  را کنار هم قرار می دهیم، به آسانی متوجه می شویم که متن ها چه قدر در 4 آیفون واضح تر است و رنگ ها چقدر بهتر   وشفاف تر ظاهر شده اند. اگر شما هر دو صفحه نمایش  را کمی به چشم خود نزدیک تر کنید، در آی فون قدیمی تر می توانید پیکسل ها را ببینید. در جدیده ، نمی توانید. فقط به  تصویر زیر نگاه کنید-تصویر گویای همه چیز است- فکر نمی کنم نیاز به توضیح من باشد که کدام صفحه نمایش مر بوط به کدام آی فون است!

همانطور که گفتم ، آی فون های قبلی صفحه نمایش بسیار سالیدی(سخت) داشتند، اما پس از مدتی از طرف صفحه نمایش دستگاه های مجهز به آندروید تهدید شدند و حالا هم که کاملا از سوی اپل کنار گذاشته شدند. برای مثال ، صفحه نمایش  گوشی Nexus One  را دیده اید؟ من که خیلی لز آن خوشم می آید: با رزولوشن 800×480 پیکسل عالی است.اما حالا آی فون 4 آن را کنار زده! و ، به عنوان برگ برنده خود ، شما می توانید  با این صفحه نمایش به خوبی در نور روز و زی نور آفتاب استفاده  کنید (در حالی که صفحه نمایش  OLED گوشی Nexus One  انجام چنین کاری را بسیار دشوار می ساخت).

سرعت

آی فون 4 ، از  تراشه A4 اپل استفاده می کند که پیش از این در iPad به کار رفته بود،پس قطعا سریعتر از آیفون 3GS است. با این حال، در اکثر موارد،بهبود سرعت آی فون 4 نسبت به 3GS  به آن اندازه ای نیست که مثلا 3GS  نسبت به نسل قبلی اش 3G به طرز محسوسی سریعتر بود. اما در برخی موارد ، مانند ویرایش عکس ها خوشبختانه چنین است. یکی از برنامه  های مورد علاقه من CameraBag  نام دارد (شما می توانید آن را اینجا با قیمت 1.99 دلار پیدا کنید). در آی فون 3GS ، این برنامه  چند ثانیه زمان می برد تا  فیلترهای مختلف را روی عکس ها اعمال کند اما در 4 آیفون را ، همان کارها را در حدود یک ثانیه انجام می دهد و این بهبود را به عینه می توان حس کرد.

به همین ترتیب ، برخی از بازی ها به طور قابل ملاحظه ای سریعترند حتی برای آن دسته از بازی هایی که هنوز برای آیفون 4 یا سیستم عامل iOS 4 بهینه نشده اند این قضیه صدق می کند. همچنین ، کندی و تاخیرهای کوچکی  که قبلا در کارهایی مانند تایپ کردن وجود داشت در حال حاضر کاملا برطرف شده است.

هنگامی که شما با استفاده از وای فای مشغول مرور وب هستید حتی می توان گفت به نظر می رسد که تجربه سریعتری نسبت به انجام این کار از طریق یک کامپیوتر رومیزی باشد. این امر بدون شک به لطف گسترش وب سایت های پشتیبان کننده آی فون  و  بهینه سازی شده بر اساس استفاده از ان است. دیگر اینکه هنوز هم، برای گرفتن اطلاعات به شکل خام ، در چند مورد آیفون بسیار سریعترتر از هر وسیله دیگری است ، این برداشت من است.

به جز استفاده از تراشه جدید ، یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش سرعت استفاده از 512 مگابایت حافظه رم گنجانده شده در دستگاه است (دو برابر آنچه که تا کنون در آی فون های قبلی استفاده می شد — و دو برابر آنچه که حتی در iPad استفاده شده است!). اما بیش از سرعت ، این میزان حافظه به  کمک قابلیت چند وظیفه ای(multitasking) تعبیه شده در iOS 4 جدید می شتابد. در طول این یک هفته ای که من از آی فون 4 با iOS 4 استفاده می کردم ، هیچ گاه چنین چیزی پیش نیامد که دستگاه نیاز به بستن یک برنامه در هنگام  سوئیچ سریع به  برنامه دیگر پیدا کند. البته ممکن است چندان به نظرتان نیاید، شما قرار نیست متوجه این خاصیت مفید شوید. اما کافیست با آی فون 3GS  که سیستم عامل جدید iOS 4 هم رویش نصب است چنین کاری کنید، آنگاه مثل من متوجه می شوید که هنگام برگشتن از یک برنامه باز به برنامه ای که قبلا باز کرده بودید برنامه دوباره نیاز به بارگذاری مجدد دارد!

اما بزرگترین بهبود سرعت را در کل باید به پیشرفتهای گسترده در زمینه سرعت آپلود نسبت داد. من دوست داشتم عکسها را از طریق ایمیل از آی فون به فلیکر ارسال کنم. در آی فون 3GS ، این کار مقداری طول می کشد زیرا که، هر عکس گرفته شده با دوربین گوشی کمی بیشتر از یک مگابایت حجم دارد ، اما در 4 آی فون ، فرستادن این عکسها خیلی خیلی سریعتر است– و این امر  با وجود فایلهای حجیم تر به لطف کیفیت بیشتر عکسهاست! (به لطف دوربین 5 مگاپیکسلی جدید).

این افزایش سرعت آپلود به لطف استفاده آی فون 4 از HSUPA (مخفف: High-Speed Uplink Packet Access)، که نوعی پروتکل ارسال اطلاعات 3G  است که می تواند سرعت آپلود فایلها را  تا 10 برابر  افزایش دهد می باشد. اگر شما آپلود روزانه تعداد زیادی از فایل های چند رسانه ای از تلفن خود سرگرم می شوید، این ویژگی به تنهایی می تواند خرید آی فون جدید را ارزشمند نماید!

آنتن

هنگامی که ما به موضوع سرعت برقراری ارتباط و آنتن دهی می پردازیم، بدون هیچ مقدمه ای به سراغ این امکان مهم که هر گوشی تلفن همراهی باید از میزان بالایش برخوردار باشد می رویم- شما به احتمال زیاد می خواهید در مورد مسائل مربوط به آنتن های آی فون 4 که می دانم به طور گسترده ای سر و صدا راه انداخته بیشتر بدانید.

در ابتدا ، در طول استفاده استفاده عادی از دستگاه، من متوجه هیچ چیز غیر عادی در مورد دستگاه در زمینه برقراری ارتباط آن نشدم. البته،این را بگویم که من در سان فرانسیسکو زندگی می کنم که در اینجا اپراتور  AT&T  بهترین خدمات ارتباطی سیار را به عنوان خدمات پایه ای به کاربر ارائه می دهد.

اما در عی حال گزارش هایی را در اینترنت یا روزنامه ها در مورد ضعف آنتن دهی آی فون 4 می خواندم، پس  تصمیم گرفتم امتحان کنم  که آیا خود من می توانم به شیوه ای سبب افت سیگنال گوشی شوم یا نه. و متاسفانه  توانستم!. حتی آزمایشم را روی آیفون 4  دیگری در یک شهر دیگرانجام دادم- نتیجه بدست امده مشابه گوشی خودم بود.افت سیگنال هنگامی اتفاق می افتد که با کف دست اطراف گوشه پایین سمت چپ آی فون 4 را بپوشانید، حداقل در این دو دستگاهی که من امتحان کردم ، دیدم بلافاصله روی صفحه نمایش خط های انتن یکی یکی دارد کم می شود!

درضمن من سعی به  برقراری تماس و استفاده از ویزگی ارسال  داده در حالی که دست چپم روی گوشه پایین گوشی بود کردم. در هر دو مورد من قادر به ادامه  تماس یا ارسال اطلاعات در حالی که کف دست چپم گوشه پایینی آی فون را پوشانده بود نبودم! در این حال تماس تلفنی قطع می شد و ارسال اطلاعات متوقف می شد. وقتی که من دستم را از  آن منطقه خاص از تلفن بر می داشتم ، همه چیز مجددا شروع به کار می کرد و به حالت عادی بر می گشت (فکر کنم این همان پاشنه آشیل آی فون 4 باشد!)

اما بعد دوباره دست به کار شدم و این بار تصمیم گرفتم تا این عمل را با آی فون 3GS  هم آزمایش کنم- و حدس بزنید چه شد؟ نتایج مشابه بدست آمد! پس این عیب از این گوشی به فرزندش منتقل شده است!  با پوشاندن این نقطه  از بدنه گوشی اتصال بسیار سخت برقرار می شود، اما می توان حتی از برقراری ارتباط به طور کلی ناامید شد(کافیست با محیط داخلی دست خود کل بخش پایینی تلفن را بپوشانید، جایی که در آن، آنتن قرار دارد). هر چند  یک نکته جالب را هم متوجه شدم: زمانی که من این کار را با  آی فون 3GS انجام دادم ، سیگنال افت کرد ، اما خط های نشانگر آنتن دهی سقوط نکرد. شاید به همین دلیل است که هیچ کس به این موضوع در آی فون 3GS  توجه نکرده اما در آی فون 4 به دلیل افت آشکار خط های باتری همه متوجه آن شده اند (هر چند فیلم هایی در اینترنت موجود است که  نشان می دهد نشانگرها در  آی فون 3GS  هم گاهی با این کار پایین می آیند).

دیروز ، اپل بالاخره با صدور یک بیانیه  رسمی به مسئله آنتن دهی محصول جدیدش واکنش نشان داد. جان کلامش این بود: فقط یک اشکال نرم افزاری است. بطور دقیقتر، آنها ادعا می کنند که در حال حاضر نرم افزار آیفون قدرت سیگنال را نادرست نشان می دهد و سیگنال واقعی بهتر از میزان نشانگر تلفن است. ظاهرا بروز رسانی نرم افزار این عیب را «اصلاح» می نماید. البته ، این اصلاح واقعا سبب تقویت دریافت سیگنال نمی شود ،فکر کنم فقط بتواند کاربر را  گمراه کند که آنتن گوشی قوی است؛ کاری در وهله اول انجام نشد و شک و ناامیدی خیلی ها را به همراه داشت!

به نظر می رسد این واکنش در تناقض با پیشنهادات قبلی اپل مبنی بر این است که شما می توانید تلفن را در حالت های مختلف نگهداری کرده و یا از قاب پوششی برای بدنه ان استفاده کنید (که هر دو ، البته ، این مفهوم را میرسانند مشکلی در طراحی دستگاه جدید وجود دارد که روی  دریافت سیگنال تأثیر می گذارد). با این صحبت ها: من تعطیلات آخر هفته گذشته  را در دریاچه تاهو (Tahoe)صرف کردم که سرویس های ارتباطی اپراتور سیم کارتم یعنی AT&T بسیار بهتر از داخل سان فرانسیسکو عمل می کند. عجیب بود چون آنجا با پوشاندن پایین گوشی با کف دست  به این مشکل افت سیگنال برخورد نکردم، (البته گاهی فقط یک خط از خطوط انتن کم می شد،اما فقط یکی! نه بیشتر). دیگران هم به این نکته اشاره کرده اند– که هنگامی که از آی فون 4 در منطقه ای  با سطح خوب سیگنال و فاقد نقط کور استفاده می کنید، به نظر نمی رسد افت سیگنال برای شما مسئله حادی  باشد. هنگامی که شما را در منطقه با خدمات بد هستید ، آن موضوع است. بنابراین نرم افزار های دقیق تر و اصلاح شده ، حداقل باید به حل این مسئله کمک کنند که خط های آنتن آنقدر بالا باشند که با افت سیگنال به یکباره تمامی انتن از بین نرود.

اما با تمام گفته های بالا، هنوز هم به وضوح عیبی وجود دارد به این مفهوم که نگه داشتن تلفن از  پایین گوشه سمت چپ باعث تنزل کیفیت سیگنال و کیفیت مکالمه می شود. تست من این مسئله را  نشان می دهد ، ده ها آزمایش دیگر نشان داده اند  که چنین موردی وجود دارد. و حتی اپل تا حدودی آن را تصدیق کرد و گفت این موضوع در  همه تلفن های همراه به صورت کم  وبیش وجود دارد.

این جمله ها نظر من است و چون که من متخصص نیستم ، به نظر می رسد تنها احساس درونی من باشد: بروز رسانی نرم افزار اپل می تواند سبب نگرانی برخی از دوستداران آی فون شود که افت سیگنال ها در حالت اول واقعی تر بود. کاهش سیگنال در دیگر حالات نگه داشتن گوشی بسیار واقعی است- دوباره ، درست مانند دستگاه های دیگر مثل آیفون 3GS . اگر این واقعیت که آیفون 4 نخستین تلفن همراه  با آنتنی خارج از گوشی است ، را باور کنیم این مسئله را تشدید می کند. و این عیب که ترکیبی از عیوب نرم افزاری و سخت افزاری است سبب شده که ما در مورد ان برای اولین بار در آی فون 4 واکنش نشان دهیم.چیزی که در آی فون قبلی هم کم و بیش وجود داشت.

اما در پایان همه این بحث ها سوالی که اهمیت دارد این است : آیا دستگاه کار  میکند؟ در حالی جواب به چنین  سوالی حداقل  برای من ،که در منطقه ای زندگی می کنم که به دلیل آسمانخراش ها و توپوگرافی جغرافیایی گاهی حتی خدمات AT&T با افت کیفیت همراه است، پاسخی پیچیده است ،اما پاسخ من  بلی است! در استفاده عادی از دستگاه (یعنی ، نگهداشتن ان در دست، نه طوری که بخواهیم سعی در کاهش خط های انتن ان کنیم) به نظر می رسد آیفون 4 بدون هیچ مشکلی عملیات ارسال و دریافت سیگنال را همانند  آیفون 3GS انجام می دهد. بدون ان همه جار و جنجال بر سر  مسئله سیگنال ، فکر نمی کنم من حتی متوجه  این مشکل  می شدم!(گذشته از  روز اول خرید گوشی که  شبکه AT&T به دلیل ترافیک بیش تر از حد معمول با مشکل مواجه شده بود).

در مورد کیفیت صدای مکالمه، فکر می کنم آیفون 4 کمی بهتر شده است ، چه باور کنید چه باور نکنید! من حداقل در سه جا متوجه این موضوع شدم، جاهایی که پیش از این حتی نمی توانستم  تماس برقرار کنم و در حال حاضر می توانم. این موضوع از طرف دیگر به این اعتبار می بخشد که آنتن آی فون 4 در واقع بهتر از آیفون های نسل پیشین شده است، با وجود این واقعیت که ظاهرا این قطعه  هم اکنون در در معرض افت سیگنال بیشتری است.

من همچنین  تلاش کردم از قاب ضربه گیر جدیدی که اپل تلاش کرده آن را  همراه  با آی فون 4 به در فروشگاه های خود به فروش برساند  استفاده کنم، به نظر می رسد قطعا به حادتر کردن  مشکل گوشه پایین سمت چپ کمک زیادی می کند! خیلی بد است به خصوص که با قیمت گزاف 29.99 دلار هم به فروش می رسد. من می دانم که موضع فعلی اپل به گونه ای است که علاقه ای به متوقف کردن فروش این لوازم جانبی نخواهد داشت، اما جای تعجب نخواهد بود اگر آنها فروش این لوازم را در صورتی که بروز رسانی نرم افزار شیوه موثری در کاهش یا برطرف کردن مشکل آنتن دهی نباشد، متوقف کنند.

طراحی

همه این بحث ها در مورد  آنتن دهی نتیجه مستقیم چیز دیگری است: تصمیمات گرفته شده در بحث طراحی اپل آی فون 4 .در نهایت ، آنها ممکن است  از قرار دادن آنتن بیرونی  غفلت کرده باشند، اما اگر طرح و ضخامت گوشی را در نظر بگیریم می فهمیم که این کار چه قدر سخت بوده. آی فون 4 به راحتی بهترین تلفن همراهی است که  من تاکنون در دست گرفته ام!

در نظرات اولیه من (منظورم پس از کار با دستگاه  به مدت حدود 20 دقیقه) ، دقت کردم که  که در مقایسه  آی فون 4 با آی فون 3GS  ، آی فون دومی شبیه به اسباب بازی به نظر می رسد! خوب ، اگر آی فون 3GS  مثل اسباب بازی به نظر برسد، بیشتر گوشی های هوشمند دیگر که دیگه جای خود را دارند و مثل اسباب بازی های یک فروشگاه حراجی 99 سنتی نسبت به آی فون 4  به نظر می رسند! اصلا آی فون 4  در یک سطح کاملا متفاوت با دیگر گوشی ها ارائه شده و بقیه را بدجوری به چالش کشیده است.

برای من این امکان فراهم بود  که 10 تا از دیگر تلفن های همراهی که  به تازگی برای خود محبوبیتی کسب کرده اند را از همسایه های  آپارتمان محل سکونتم بگیرم و امتحان کنم (یکی از انها هم موتورولا RAZR بود- تلفنی که من درست قبل از خرید اولین آی فونم از ان استفاده می کردم). من تصمیم گرفتم هر کدام از انها را در دست لمس کنم تا ببینم احساسم  نسبت به انها درمقایسه با احساس در دست گرفتن  آی فون 4  چیست:دیگران در مقابل آی فون 4 برایم نوعی شوخی بود. بعضی احساس خوب به من می دادند(EVO و  Nexus One) ، اما هیچ یک به نزدیکی آی فون 4 هم نرسید. برخی احساس خالصی از یک گوشی اماتور را به من القا می کرد(Palm Pre و  myTouch 3G). و از در دست گرفتن  برخی احساس می کردم قالب  آجری(یا قالب صابونی) زاک موریس (Zack Morris) یا گوردون Gekko را در دست دارم (مثلا گوشی G1). در واقع به نظر من ، بهترین احساس را با آیفون  داشتم با رویه پشتی آلومینیومی اش.

تا کنون از لمس کردن هیچ  آی فونی مثل آی فون 4 احساس خوبی نداشته ام، خیلی متقارن به نظر می رسد و دکمه ها را  که لمس می کردم کاملا عالی بود. مطمئن هستم که کسی از شما خوانندگان به من بگوید حداقل یک گوشی وجود دارد که به این خوبی ساخته و  پرداخته شده باشد (شاید ساخت  یکی از کشورهای اروپایی). اما شکی نیست که اگر چنین دستگاهی وجود دارد ، از ان نمونه هاست که 99.99 ٪ از ما هرگز ان را ندیده یا استفاده نکرده،  میدانید چرا؟ چون قیمتش هزاران دلار است. این نکته یعنی قیمت در مقابل ارزش کالا ممکن است جالب ترین چیز در مورد آیفون 4  باشد- آن را تنها به قیمت 199 دلار می فروشند (یا 299 دلار برای نمونه 32 گیابایتی- و پس از سوبسیدی که AT&T روی آن به خریداران ان می دهد ).

در یک کلام می توان گفت که هیچ گوشی دیگری نمی تواند فعلا با  آی فون 4 از نظر طراحی و  کیفیت ساخت رقابت کرده یا به نزدیکی اش هم برسد. در اینده نزدیک نمی تواند!

اما دقیقا چیز دیگری که در مورد قاب ضد ضربه ناامید کننده یافتم این است که استفاده از ان  فقط باعث احساس افت شان دستگاه شده و ان را در نظر شما یک گوشی ارزان و بی کلاس جلوه می دهد! درست است که گاهی این قاب مفید است مثل هنگامی که دستگاه را به پشت روی سطحی قرار می دهید  این قاب باعث ایجاد فضایی مابین بدنه شیشه ای پشت  و سطح می شود. این رویه شیشه ای ظاهرا بسیار قوی و مقاوم است ، اما این بدان معنی نیست که مواد چسبنده یا ساینده نمی توانند به قسمت هایی مثل لنز دوربین پشتی آسیب وارد نمایند.پس باید کمی هم مواظب بود!

دوربین

صحبت از دوربین شد: جزئی خوب از مجموعه ای خوب! شاید شما هم شنیده باشید در تبلیغات اپل گفته می شود  که «چیزی فراتر از مگا پیکسل هاست!» – زیرا آیفون 4  دارای یک دوربین 5 مگاپیکسلی است در حالی که رقبایی مانند EVO  مجهز به دوربین 8 مگاپیکسلی هستند. خوب ، در واقع این جمله فقط بحثی مربوط به فنون بازاریابی نیست ، کاملا هم درست است!

من هر دو گوشی را در اختیار داشتم و دوربین آیفون 4 قطعا بهتر از EVO است. و این تنها به کیفیت بر می گردد  همان طور که قبلا اشاره شد ، نرم افزار دوربین در EVO به نظر می رسد نوعی مشکلات برنامه نویسی دارد که اغلب در هنگام ذخیره سازی عکس ها دچار مشکل یا کندی پروسس می شود.در حالی که در آی فون  من حتی با یک مشکل کوچولو هم در هنگام کار با دوربین مواجه نشدم. EVO  همچنین به سختی بین دوربین عقب و جلو سوئیچ می شود. در 4 آی فون ، این فرآیند تنها با یک کلیک بر روی صفحه نمایش و به سرعت انجام می شود.

آن چه من در مورد دوربین  بیشتر مرا تحت تاثیر خود قرار  داد ، توانایی عکاسی  در نور کم است. در این حالت ،استفاده از  آن مرا خیلی زیاد و  بیش از دوربین هر تلفن همراه دیگری به یاد دوربین کانن S90 خودم انداخت که همیشه از آن استفاده می کنم. آیفون 4 یک فلش LED  هم دارد که خیلی خوب کار می کند ، اما من هرگز به استفاده از آن وسوسه نشدم به این دلیل که  دوربین خیلی خوب در نور کم کار می کند. (نگاه کنید به  تصویر زیر  که با آی فون 4 گرفته شده)

بخش فیلمبرداری این دوربین هم به جذابیت عکاسی اش است انجا که  آی فون 4 توانایی فیلم برداری به صورت اچ دی با(  (720p را دارد. این همان ویژگی است که EVO  و دیگر گوشی های آندروید را از نظر کیفیت به چالش کشیده و همچنین امکاناتی همتراز با دوربین های HD مستقل برای ما به ارمغان می آورد کیفیت HD فیلم های گرفته شده با آی فون 4عالی است. البته کمی مسائل ثبات و پایداری در هنگام فیلمبرداری هنگامی که در حال راه رفتن ویدیو می گیرید پیش می آید، اما هنوز هم خوب است ، همه چیز به نظرتان شگفت انگیز می آید (نگاه کنید به  این ویدئو (در میانه صفحه ای که باز می شود) که با آی فون 4 گرفته شده است.)

FaceTime

امکان بزرگ دیگر آیفون 4 مربوط به پخش FaceTime آن می شود(و در واقع تنها عنصری که اپل فعلا در تبلیغت روی آن مانور می دهد هم همین است) بله ، می دانم ، گوشی های دیگر کارهای زیادی در زمینه  ویدیو چت انجام داده اند. اما این واقعیت که همه مشغول صحبت در  مورد قابلیت چت  ویدئویی برای اولین بار در مورد این گوشی هستند قابل توجه است.

به عنوان نسخه ی دموی این فن آوری(ویدئو چت) ، FaceTime چشمگیر است. این برنامه  تنها با یک کلیک  اجرا شده و در صورتی کار می کند که دو طرف آی فون4  داشته باشند یا با وای فای به هم متصل شده باشند. هیچ نیازی به هیچ گونه راه اندازی وجود ندارد، هیچ چیز برای پیکربندی نیازی نیست. شما به یک کلید ضربه می زنید و  این امکان برایتان کار می کند.

به عنوان یک تکنولوژی قابل استفاده در دنیای واقعی ، FaceTime برنامه عمیق و دقیقی است. این که با ویدئو با دوستانتان ارتباط برقرار کنید یک چیز جالبی است. مثلا وقتی برای اولین بار با  FaceTime تماس واقعی برقرار می کنید، بالاخره وسیله ای در  این جهان برای شما محیا شده  که به راحتی با شخص دیگر صرف نظر از محل او،  تماس چهره به چهره بی دردسر برقرار کنید. هنگامی که جذابیت این برنامه برای شما عادی شد، خود را با دیگران در  یک اتاق صمیمی و راحت می یابید. همانطور که قوه خلاقیت اپل در این آگهی تبلیغاتی  که به معرفی این قابلیت می پردازد گل کرده است!

اما چیزی که حتی در مورد FaceTime دیوانه کننده تر  است  این است که شرکت اپل می گوید آنها این فناوری را منبع باز طراحی کرده اند- کاری که اغلب اپل انجام نمی دهد! اگر طارحان و توسعه دهندگان مستقل بخواهند در زمینه توسعه این فن آوری وارد عمل شوند،  FaceTime می تواند واقعا شگفت انگیز شود.

آندروید

در طول این یکسالی که  گوگل سیستم عامل خود برای تلفن های همراه را عرضه کرده، مسلما در تلاش بوده تا با به روز رسانی های متعدد عرصه را به رقبای قدر واگذار نکند: به روز رسانی آندروید به نسخه 2.2 مستقیما با هدف مقابله با آی فون بوده. مشکلی که اندروید به عنوان  یک پلت فرم سیستم عاملی  (با توجه به رقابت  ان با اپل) با آن روبه رو است این است که طراحان این سیستم عامل به طور همزمان کنترل بر روی نرم افزار و  سخت افزار با هم و به صورتی که اپل در  آی فون با ان سر وکار دارد ندارند. اتهام بله ، ممکن است آنها طراحی یک گوشی مستقل مانند Nexus One  را به عهده گرفته و آن را به سرانجام رسانیده اند- و هنوز هم به نظر من ، بهترین تلفن همراه آندروید تا به امروزاست- اما آنها از تجربه و  تخصص طراحی صنعتی که اپل سالهاستنزد خود دارد بی بهره اند. و بعید به نظر می رسد که آنها هیچگاه به این مهم دست یابند مگر اینکه تغییر استراتژی دهند.

آندروید اکنون چیزهای زیادی برای کاربرانش به ارمغان اورده- بسیاری از قابلیت هایی که آیفون ندارد مانند ایجاد کانون وای فای ، جستجو  بر اساس صدای واقعی  کاربر، و ادغام با سرویس های گوگل. از دیدگاه فنی و روی کاغذ، آندروید چشمگیر است – و به نظرم به این روند رو به رشد خود ادامه می دهد. اما از دیدگاه مصرف کنندگان عادی و در عمل ، این  آی فون است که اندروید باید سعی کند تا آن را شکست دهد. بسیاری از کارها و قابلیت ها وجود دارد که می توان بر روی  یک دستگاه آی فون  به راحتی انجام داد است که انجام آن در آندروید مصیبت است. به نظر نمی رسد که اپل اجازه گرفتن جایگاه خود را به آندروید بدهد- آنها هنوز هم بر کیفیت ارجح بر کمیت تاکید دارند.

اما این بدان معنی نیست که گوگل با آندروید توانسته توجه اپل را از  تمایلات کاربران خود منحرف کرده و تمرکزش را بر روی قابلیت ها و نوآوری های آی فون جدید کم کند. و من فکر می کنم که فوق العاده است که دو شرکت مدام با هم در این زمینه رقابت می کنند. آنها با هر نوآوری که عرضه میکنند دیگری را به عرضه یک نوآوری بهتر تشویق میکنند. و این یعنی همه ما ، به عنوان مصرف کنندگان ، پیروز این بازی خواهیم بود.

از دیدگاه سخت افزاری، آیفون 4 برای مقابله با  چالش هایی است که اپل در مورد آی فون  3GS  با دستگاه های آندروید دار رو به رو بود. و این معرفی منجر به برتری این دستگاه بر آن آندروید دار ها شده. این محصول جدید صفحه نمایش بهتر، دوربین بهتر، سرعت بهتر و عمر باتری بهتری نسبت به هر دستگاه آندروید دیگر ارائه می دهد ، اما شکی نیست که بسیاری از این قابلیت ها در مدتی کوتاه  دوباره به چالش کشیده خواهند شد ، چون آندروید همچنان به سرعت  در حال بهبود است.

و انگاه  آیفون 5 خواهد آمد ، و ما  دوباره بحثی راه خواهیم انداخت و دوباره این دو رقیب دیرینه را مقابل هم قرار می دهیم.

نتیجه گیری + یک چیز دیگر

در نتیجه ، اگر با خود می گویید امروز تلفن همراهی خواهم خرید ، به شما می گویم در خرید آی فون 4 شک نکنید. آیا آنتن دهی مشکل این گوشی است؟ بله، اما این مشکل دیگر تجربه کلی و جنبه های مطلوب استفاده از آن را  تحت تاثیر  خود قرار نمی  دهد به طوری که تلفن دیگری را بر این گوشی بخواهم ترجیح دهم. و در واقع ، در استفاده روزمره و عادی به نظر نمی رسد به استفاده از آی فون و تجربه آن لطمه وارد کند.برای من که این طور بود.

اما در مورد اپراتور طرف قرار داد اپل برای استفاده در آی فون کمی باید احتیاط نمود. و این احتیاطی جدی است. از زمان عرضه اولین آی فون شایعاتی وجود داشته است در مورد تفاهم اپل با اپراتور ورایزون – ولی این شایعاتی در حال حاضر قوی تر از همیشه شده است. برآورد های فعلی تاریخ  ژانویه 2011را برای برقرار شدن تفاهم نهایی پیش بینی می کنند.

اگر من 100 ٪  در این مورد یقین داشتم،به هیچ مجه شما را به خرید آیفون 4 در حال حاضر توصیه نمی کردم. اما  سال گذشته نیز همین شایعات وجود داشت و حالا دیدیم که اتفاقی نیافتاد و مطمئن هستم که هیچ کس به جز اپل از این تفاهم ها با خبر نیست (و البته  دو اپراتور AT&T و  Verizon). در واقع ، خرید آی فون 4در حال حاضر  یک شرط  بندی چند صد دلاری برای من بوده سر این مسئله که حداقل تا 6 ماه آینده آی فونهایی با اپراتور  ورایزون به بازار نخواهند امد. این یک قمار است.

اما اگر شما چنین شرط بندی را هم کردید باز هم ضرر نکردید. حتی اگر آیفون با ورایزون عرضه شود، می تواند به فروش اپراتور AT&T باز هم کمک کند ، به خاطر اینکه بی شک دوباره مهاجرت به AT&T  توسط هزاران نفر از مشتریان ورایزون رخ می دهد (اگر بیشتر نشود). کاربرانی که مایلند سیم کارت واریزون خود را با همتای AT&T تعویض کرده و از سرویس های شبکه AT&T  استفاده نمایند چون می توانند  دوباره آی فون خود را با سیم کارت AT&T قابل استفاده کنند. این واقعا می تواند برای اپراتور AT&T و مشتریانش یک بازی برد-برد باشد.

حدس و گمان به کنار ، آی فون 4 همان گوشی هوشمندی است   که آمده تا رشد کند. تماشای عکس العمل آندروید به این پدیده و سعی در رقابت و گرفتن جایگاه او پیش از عرضه آی فون 5 لذت بخش  خواهد بود. تا قبل از  آی فون 4، آندروید سعی زیاید کرد تا خود را هر روز به سیستم عامل آی فون نزدیک و نزدیک تر کند ، اما این آخرین محصول شرکت اپل بزرگترین گام را رو به جلو برداشته است و  رقابت با آن  یا شکست دادنش توسط رقبا فعلا که بسیار مشکل به نظر می رسد.

منبع:techcrunch

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 183 دیدگاه
 1. برای شرکت در قرعه کشی آیفون 4 کافیست به لینک زیر بروید

  http://www.okazion.com/pre-launch/index.php?gift-code=1d536119798739a8557a584f28b4348c

 2. سلام دوستان من آیفون ۴ دارم ۳۲ گیگ که از کشور سوئد خریدم خودم برای خودم ولی‌ استفاده نمیکنم چون ۱ سونی اریکسون دارم با اون کار می‌کنم و دوست ندارم سیم کارتمو قیچی کنم می‌خوام بفروشم البته فقط سیم کارت سوئد رو میخونه ولی‌ یه سخت افزار خریدم ۶۰ هزار تومن که سیم کارت ایران هم کار می‌کنه روش بدون هیچ مشکلی‌ و آنتن دهی خوب بدون مشکل و اورجیناله اورجیناله آیفون من از دوست دارن این تلفن برای خرید اگه بخوان قیمتشم آخرین قیمت ۸۴۰ هزار تومان هست و اگر بخوایین به این شماره تلفن اس‌ام‌اس بدین من در شهر قزوینم ۰۹۳۶۲۱۴۰۹۶۷ تماس بگیرن با تشکر

 3. salam, man taze ye iphon4 kharidam, vali batteri kheelii zood khalii mikone,taghriban har rooz bayad sharjesh konam, mikhastam bebinam bayad che kar konam? batteri ash kharabe??

 4. salam mikhastam khahesh konam dar morede iphon 4s baram toozih bedid aya man mitunam az iphone 4S to iran estefadeh konam ? chetori?(unlock factory nist)

 5. ببخشید شاید این سوال من تکراری باشه یا قبلا دوستان پرسیده باشن میخواستم ببینم شما قیمت آیفون 4 رو در دبی دارید واگر من از اونجا بخرم مشکلی واسم پیش نمیاد واسه استفاده در ایران راستی میخواستم بدونم گوشی آیفون 5 دقیقا کی وارد بازار میشه

 6. slm b hameye dostan man iphone4 daram mikhastam 1nafaretun b man komak kone chon nemitunam khob az emkanatesh estefade konam mamnon misham tu fb mano add konin montazeram mersi

 7. سلام.
  واسم از مکه یه 4s آوردن اینجا گفتن طرح اصلی.
  میخوام واسش passcode lock بذارم ولی وقتی داخل passcode lock میرم ازم input password میخواد.
  این چیه؟هر عدد 4 رقمی رو میزنم قبول نمیکنه.روی حالت passcode lock هم نوشته off.
  تا حالا هم password واسش نذاشتم.
  میشه راهنماییم کنین.
  ممنون

 8. من یک موبایل آیفون دارم که سیم کارت نمیخورد میتونید بگید که این گوشی را چی جوری استفاده کنم؟

 9. سلام من يه ايفون ٤ دست دو خريدم والعان متوجه شدم كه واي فاي هيچ جايي رو نميگيره ميتونم بدونم چرا ايا مشكل سخت افساره

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *