10 بازی جالب برای آموزش حروف الفبا و اعداد به کودکان

 • 1389/4/25
 • محمدرضا ارجمندی
 • 16


تا کنون آموزش حروف الفبا و اعداد به کودکان شامل مکعب های پلاستیکی(اسباب بازی) یا کتاب های مصور بوده است.البته میزان زیادی هم صبر و تحمل برای آموزش دهنده مورد نیاز بود.اگرچه با پیشرفت ابزار های کمک آموزشی هنوز هم صبر و حوصله رکن جدایی ناپذیر آموزش است اما ابزار های جدید هم پروسه یادگیری را بسیار سریع تر و جذاب تر از گذشته نموده اند.

والدین کودکان بدون شک ابزار های آموزشی منحصر به فرد یادگیری اعداد و الفبا به کودکان به شکل یک بازی سرگرم کننده را تحسین می کنند.خود من با خواهر زاده 3 ساله ام با یک از این بازی ها به شدت سرگرم شدیم! چیزی که والدین امروز باید به ان توجه کنند هوشیاری و آگاهی از نیازهای نسل «عصر دیجیتال» است.به نظر می رسد این نسل به سمت هر چیزی که ویژگی تعاملی دارد جذب  می شوند.

این مسئله باعث شد تا برای یافتن ابزارهای خوب کمک آموزشی کتاب ها را کنار گذاشته و به اینترنت برای یافتن بازی های آنلاین یادگیری حروف الفبا و اعداد مراجعه کنم.جستجوی من برای یافتن وب سایت های آموزشی بود که امکانات پیش دبستانی به شکل تعاملی برای کودکان فراهم می کردند.علاوه بر این کودکان در هنگام آموزش تفریح هم می کردند.در این مقاله قصد معرفی 10 وب سایت آموزشی داریم که کودکانمان ضمن آموزش سرگرم هم می شوند و از آموختن لذت می برند.

الفبای آسان

بهتر است از  ساده ترین راه برای آموختن ABC  اما در محیطی پر از رنگ های شاد شروع کنید.آموزش حروف الفبا(انگلیسی) از سایت Fisher-Price و بازی های آنلاین مبتنی بر فلش این سایت بسیار جالب است.بازی کودک را هر دفعه با یکی از حروف الفبا آشنا می سازد.شیوه بازی هم به این صورت است که حروف الفبا در رنگ های مختلف تغییر می کنند و کاری که کودک باید انجام دهد این است که حرف الفبایی را که بازی به او نمایش می دهد از روی حروف روی صفحه کلید پیدا کرده و دکمه آن حرف را بزند.

کمک به میمون!

سایت  Alphabet Antics در مورد یک میمون است که برای نارگیل هایش نیاز به کمک دارد.بازی الفبایی سه مرحله دارد،بازی در مورد میمونی است که حروف الفبا را با صدایی بلند می گوید و کودک باید بر روی نارگیل با همان حرف کلیک کند تا میمون بتواند از درخت بالا برود.با هر جواب نادرست میمون اندکی پایین می آید.همچنین می توان هر دو نوع  حروف کوچک و بزرگ انگلیسی رادر بازی فعال کرد تا کودک هر دو نوع حروف را بشناسد.

برداشتن یک آیتم از روی زمین

سایت Poisson Rouge دارای بازی هایی مناسب برای سنین 3 تا 7 سال می باشد.در صفحه آغازین پر رنگ و لعاب سایت تعداد زیادی آیتم می بینید بدون دادن اطلاعاتی از چگونه استفاده از آنها.ای کار عمدا انجام شده تا حس کنجکاوی کودک  را برانگیزد.

همانطور که راهنمای کاربر توضیح می دهد،بچه ها که قادر به خواندن نیستند(از کودک 3 ساله انتظار خواند نمی رود)بنابراین  بازی ها از حالتی شروع می شود که به کودک حروف را آموزش می دهد و به مرور پیشرفته تر شده و در نهایت مطالب کاربردی مانند خواندن ساعت و رنگ ها را به کودک می آموزد. این سایت کاملا بدون هیچ گونه تبلیغی بوده و برای زبانهای انگلیسی و فرانسوی طراحی شده.

آموزش الفبا به شیوه ارواح!

بازی Funschool کودک را به یک خانه ارواح می برد که در آن حروف الفبا مخفی شده اند.با یک موسیقی اشباه در پس زمینه وظیفه کودک پیدا کردن حروف مخفی شده است. بیشتر زمانی استفاده از این بازی به کار می اید که بخواهید کودک شما با تجربه یک محیط ترس آلود چیزی را در ذهن خود حفظ کند!

شکار موش های مزاحم و کمک به زنبورها و قورباغه های مهربان

سایت PlayKidsGames یک بازی خطی حروف الفباست که می تواند کودک شما را در یادگیری و آموختن حروف الفبا یک متخصص کند.کودک با یادگیری ترتیب حروف الفبا در بازی موش های مزاحم را له کرده و به یک قورباغه کوچک کمک می کند برای صرف ناهارش روی برگ بیاید. او همچنین به زنبورها کمک می کند از حروف الفبا کندویی برای خود بسازند و موارد دیگر. تمام این بازی ها مبتنی بر فلش هستند.

از قرار دادن  حروف الفبا تا به هم رساندن نقطه های اعداد

سایت ABCya از دیگر سایت های  بازی ها و فعالیت های مخصوص کودکان به شمار می آید.بازی های مچ کردن حروف الفبا و اعداد از چیزهای سرگرم کننده برای هر کودک به شمار می رود.پس از آموزش حروف الفبا کودک می تواند از دیگر امکانات سایت مانند  پازل Make a Pizza و دیگر پازل ها لذت ببرد. سایت همچنین از تعداد معدودی کتاب قصه بر مبنای بازی های اموزشی بهره مند است.

گرفتن قطار

سایت LearningPlanet دارای دو بازی خوب و زیبا برای آموزش اعدا است.کودک می تواند دو بازی گرفتن عدد واگن قطار (catch the number train)یا شمردن تعداد کمی از مرغ و خروس ها (count a few chickens)را امتحان کند.

آموزش توسط BBC

انتخاب سایت BBC برای آموزش های پیش دبستانی  کمی عجیب است،اما بی بی سی منبع بسیار غنی برای این موضوع تدارک دیده است.برین و بیل (Bernie and Bill)دو شخصیتی هستند که در این سایت به کودک 4 تا 11 ساله  شما در آموزش اعداد با بازی های این زمینه کمک می کنند. در این سایت پس از مدت ها به سراغ بازی ماروپله هم رفتم.

آموزش اعداد در خیابان سیسیم

خیابان سیسیم (Sesame Street) یک برنامه تلویزیونی بود.این برنامه در وب هم پذیرای تعدادی از بازی ها و فعالیت های آموزشی اعداد می باشد.شما در این بازی مامفورد جادوگر را می بینید که اعداد یا دیگر موارد آموزشی  را از کلاهش در اورده  و کودک باید در شناسایی اعداد شرکت کند.

در نهایت، در این محیط زیبا خنک شوید!

Orsinal یک تصویر زیبا و کامل است.اگر چه در مورد آموزش الفبا یا اعداد نیست در زمینه توسعه سریع موتور گرافیکی  بازی هاست.بازی ها برای کودکان آسان و سرگرم کننده است.گرافیک موجود در این سایت خیلی جلب توجه می کند و واقعا چشم نواز است.هر کسی بعد از آموزش سخت! نیاز به زنگ تفریح دارد به خصوص کودکان.

این ده سایت در واقه جرقه ای است برای اینکه کودک شما را در آموزش حروف الفبا و اعداد به جلو ببرد.درست اسن که برای پیش بینی زود است اما هدف این سایت ها  فقط آموزش است و نه چیز دیگر.اگر چه هیچ کس توصیه نمی کند که کودک زمان زیادی را پشت رایانه بگذارند اما باید در نظر داشت که همین رایانه یک وسیله آموزشی عالی برای تمام سنین است.تنها پیزی که باید در نظر داشت کنترل کودک برای غرق نشدن در بازی ها با معین کردن زمان آموزش است.

اگر شما هم سایت آموزشی از اید قبیل در نظر دارید ما را در جریان بگذارید.

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 16 دیدگاه
 1. سلام من افزونه اسلايد شو كه شما داريد را نصب كردام اما در نمايش نوشته ها در زير هر اسلايد مشكل دارد يعني اصلا نوشته اي نشان نمي دهد و تنها مي توانم تصاوير را اجرا كنم
  مي توانيد راهنمايي كنيد كه چكاري بايد انجام بدهد ؟

  1. سلام دوست عزيز اما ما نوشته‌هاي شما رو پايين هر مطلب ميبينيم مشكلي نداره خوشبختانه

 2. دوست عزیز آقای احمد بهتره سوالتان را قسمت نظرات همان مطلب مورد نظر بنویسید
  ممنون

 3. دوست عزيز من شمارو نمي شناسم ولي توصيه شما در مورد استفاده از شبكه bbc به ظاهر خوبه ولي من در مورد اين شبكه ها تحقيق كرده ام و بهتون توصيه ميكنم از اين شبكه استفاده نكنيد چون شبكه اي به ظاهر زيبا ولي فريبنده است . ولي بقيه مطالبتون خوب هستن . موفق باشيددوست من

 4. سلام مطالب جالبی داشتین اگه میشه یه سری از این مطالب رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم

 5. با سلام وبلاگ جالبی دارید و مطالب خیلی مفیدند ممنون از زحمات شما من در دبی زندگی میکنم و شغلم معلمی است البته تدریس خصوصی میکنم یکی از شاگردهایم کلاس دوم ابتدایی میباشد باید او را برای شرکت در امتحانات شهریور ماه اماده کنم متاسفانه این دانش اموز دیر امور است و در یادگیری حروف الفبای فارسی مشکل دارد طوریکه از خواندن یک جمله عاجز است میخواستم از شما خواهش کنم ایا راهی برای پیشرفت این پسر میتوانید به من پیشنهاد بدهید البته هر کاری که به ذهنم رسیده انجام دادم ولی متاسفانه انطور که انتطار داشتم جواب نداد با توجه به اینکه وقت زیادی هم ندارم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. به نظرم بايد از طريق بازي‌هاي رايانه‌اي وارد بشيد
   يه سر به سايت تبيان بزنيد بخش بازيهاش
   آموزش‌هاي فارسي
   خيلي چيزهاي مفيدي داره
   tebyan.net

  1. salam chetori mitonam in file ha ro download konam mishe lotfan rahnamayim konid?

 6. سلام میشه کمکم کنید من دختری دارم اول ابتدایی باحروف الفبا مشکل دارد ممنون میشم درضمن اگر امکان دارد به ایملیم راه حلش را ارسال کنید halvachian@yahoo.com

 7. با سلام،
  بازیها خوبی است. می شه راهنمایی کنید چطور می شه ازشون استفاده کرد؟ باید دانلود کرد یا راهی برای ایمیل کردن وجود داره؟

 8. با عرض سلام خدمت دوستان گرامی.ببخشید من نتونستم از این 10 بازی جالب برای آومزش حروف الفبا و اعداد استفاده کنم .اگه میشه من را راهنمایی کنید که چگونه دانلود کنم.ممنون

 9. خیلی خوبه فقط من به دنبال بازیهای فکری هوشی برای بالا بردن سطح هوشی فرزندم هستم برای بچه های ۲ سال و به بالا.ممنون میشم کمکم کنید .البته اگه اون ها روی موبایل نصب بشه که خیلی خوبه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *