برنامه های امنیتی همیشه یکی از مهترین برنامه هایی هستند که در سیستم ما وجود دارند . چون ما را در برابر خطرات دنیای مجازی محافظت میکنند . پس در انتخاب یک برنامه امنیتی باید تا حد امکان دقیق بود و انتخاب سلیقه ای و یا از روی تعصبات بیجا ، کار عاقلانه ای نیست . شرکت های زیادی در سراسر دنیا اقدام به ساخت برنامه های امنیتی در سطوح مختلف میکنند . هر شرکت معمولا دو یا سه نسخه که دارای سطوح متفاوتی از نظر امنیت و تعداد ابزارها میباشند ، ارائه میدهند . به عنوان مثال شرکت ESET محصولات خود را در دو نسخه ESET AntiVirus و ESET Smart Security ارائه میدهد . نسخه اسمارت سکیوریتی از نظر تعداد ابزارها و پروتکشن ها در سطح بالاتری نسبت به نسخه ESET AntiVirus قرار میگیرد . دیگر شرکت های نیز نسخه های دیگری با نام هایی مانند Internet Security ، Pro و موارد دیگر را به کاربران پیشنهاد میکنند که البته از نظر قیمت نیز با هم تفاوت هایی را دارند . شما میتوانید بسته به نیاز  و سطح دانش خود در زمینه کار با این نرم افزارها ، یکی از آنها را انتخاب کنید . مسلما نسخه هایی مانند اینترنت سکیوریتی دارای پیچیدگی هایی هستند که زیاد به کاربران تازه کار و معمولی پیشنهاد نمیشود . البته وجود این پیچیدگی ها نیز تامین نیاز کاربران حرفه ای میباشد که نیاز به پیکربندی دقیق نرم افزار را دارند .

امروز میخواهیم نگاهی به یکی از محصولات شرکت معتبر و بزرگ سیمانتک به نام نورتون 360 داشته باشیم . به عقیده بسیاری از کارشناسان ، این شرکت بزرگ ترین و قدرتمندترین شرکت ارائه دهنده محصولات امنیتی در دنیاست .

بارزترین تفاوت بین نورتون 360 و نورتون اینترنت سکیوریتی رابط کاربری آنها میباشد . نورتون 360 بیشتر برای کاربران متوسط طراحی شده است که میخواهند امنیت سیستم را به شکل متعادلی و بدون انجام تغییرات زیاد ، تامین کنند . در حالی که نورتون اینترنت سکیوریتی بیشتر به منظور استفاده توسط کاربران حرفه ای طراحی شده است که نیاز به پیکربندی های مخصوص خود دارند . در حقیقت تفاوت زیادی در بازدهی و حفاظت به عمل آمده بین این دو نرم افزار وجود ندارد و تنها نیاز کاربران و سطح اطلاعات آنهاست که تفاوت ها را بوجود می آورد .

اما در ادامه قصد داریم تا به بررسی برخی از قابلیت های نورتون 360 بپردازیم . برخی از این قابلیت ها بهبود یافته اند و برخی دیگر نیز به تازگی به نسخه 6 اضافه شده اند . با گویا آی تی همراه باشید ………

 

Self-Healing Installer : اولین مرحله کار ، نصب نورتون 360 میباشد . نورتون 360 از یک نصاب مجزا استفاده میکند . دلیل این کار نیز مشخص است . عدم دخالت بدافزارها در فرآیند نصب نرم افزار . در واقع بدافزارها به راحتی میتوانند در روند نصب برنامه هایی که از نصاب یا همان Installer استاندارد ویندوز استفاده میکنند ، اخلال ایجاد کرده و مانع از نصب آنها شوند . البته باید توجه داشته باشید که بدافزار تنها مانع از نصب برنامه های امنیتی میشوند و با سایر برنامه ها معمولا کاری ندارند . اگر در روند نصب نیز اخلالی بوجود بیاید ، از طرف اینستالر یک پیام کد شده برای مرکز سیمانتک ارسال میشود و در جواب آن یک اسکریپت بازگشت داده خواهد شد که مشکل بوجود آمده را به صورت اتوماتیک حل میکند .

 

Norton Management : مدیریت نورتون در واقع یک کنسول است که از طریق آن میتوانید به مدیریت دستگاه هایی بپردازید که در آنها نیز از برنامه های امنیتی شرکت سیمانتک استفاده شده است . این قابلیت که در محصولات 2012 این شرکت ارائه شده است ، به شما این امکان را میدهد تا به مدیریت لایسنس های مربوط به برنامه هایی نظیر Norton Internet Security ، Norton AntiVirus ، Norton Anti-Theft و Norton Mobile Security که در دیگر دستگاه های خود نصب کرده اید ، بپردازید . علاوه بر این شما میتوانید لایسنس های خود را با کلیدهای جدید آپدیت کنید . حتی امکان حذف برنامه ها و حل مشکلات مربوط به پیکربندی های نرم افزاری نیز برای شما فراهم شده است . قابلیت هایی کهNorton Management در اختیار کاربر میگذارد ، شبیه به McAfee All Access میباشد .

 

فایروال : یکی دیگر از بخش های نورتون 360 ، فایروال میباشد . این فایروال هر آنچه را که یک فایروال خوب باید انجام دهد ، انجام میدهد . با استفاده از فایروال نورتون 360 میتوانید پورت های سیستم را مخفی کنید و یا حتی فایروال را به شکلی تنظیم کنید تا خارج از شبکه محلی قابل مشاهده نباشد . علاوه بر این موارد ، فایروال نورتون میتواند نظارت دقیقی بر مجوزهای دسترسی برنامه ها به اینترنت داشته باشد که نسخه 6 هوشمندتر از همیشه عمل میکند .

یکی از دلایلی که بر قدرت فایروال نورتون می افزاید ، استفاده از اطلاعات جمع آوری شده از میلیون ها کاربر این برنامه است . این اطلاعات در پایگاه داده نورتون ذخیره میشوند و با استفاده از همین اطلاعات ، فایروال نورتون میتواند صدها میلیون فایل سالم را شناسایی کرده و پیکربندی های مورد نظر خود را برای آنها انجام دهد . همچنین این اطلاعات باعث شناسایی فایل های مخرب نیز خواهند شد که به فایروال در تشخیص آنها کمک میکند . فعالیت برنامه ها و فایل هایی که به عنوان آلوده علامت گذاری شوند ، خیلی سریع خاتمه خواهد یافت . اما در صورتی که فایروال با یک فایل ناشناخته که قصد برقراری ارتباط با اینترنت دارد برخورد کند ، ویژگی های رفتاری آن را مورد بررسی قرار خواهد داد و در صورت مشاهده هر گونه رفتار مشکوک ، مانع از ایجاد دسترسی آن برنامه به اینترنت خواهد شد .

 

سیستم حفاظتی SONAR 4 : نورتون 360 سیستمی که شامل چهار فرآیند حفاظتی میشود را به کاربران خود ارائه میدهد . در ادامه نگاهی به این چهار فرآیند خواهیم داشت .

* سیستم داخلی پشتیبان گیری از اطلاعات : مسلما نیازی نیست در مورد ایجاد نسخه های پشتیبان از فایل های مهم و ضروری توضیح دهیم . نورتون 360 یک سیستم پشتیبان گیری داخلی دارد که از طریق آن میتوانید از فایل های مهم خود پشتیبان گیری کرده و روی یک حافظه فلش ، هارد دیسک اکسترنال و یا حتی فضای وب نگهداری کنید . لازم به ذکر است که نورتون دو گیگابایت فضای وب در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید فایل های خود را روی آن ذخیره کنید .

* محافظت در برابر خطرات ایمیل و نرم افزارهای پیام رسانی سریع : ایمیل ها و نرم افزارهای پیام رسان همیشه جزو گروهی از برنامه هایی هستند که در شیوع یک بدافزار نقش اساسی را بازی میکنند . محتوای آلوده از طریق این دو به راحتی و با حداکثر سرعت در اینترنت پخش شده و طیف وسیعی از کاربران را آلوده خواهد کرد . در سیستم حفاظتی دوم ، محتوای این گونه پیام ها و ایمیل ها قبل از باز شدن توسط کاربر بررسی خواهد شد و در صورت وجود موارد آلوده به کاربر هشدار میدهد .

* جلوگیری از دانلود فایل های آلوده : به جز لایه دفاعی که مرورگر شما با سیستم های تشخیص آلودگی فایل های دانلودی مخصوص به خود ایجاد میکند ، سیستم سوم حفاظتی نورتون 360 نیز میتواند به عنوان لایه دفاعی دوم عمل کند . پس اولین لایه دفاعی مرورگر و سپس نورتون 360 خواهد بود .

* نگهداری اطلاعات کاربری شما در یک مکان امن : نورتون 360 امکان ذخیره سازی اطلاعات کاربری مانند نام های کاربری و کلمات عبور را در اختیار شما میگذارد . این اطلاعات سپس به صورت امن ذخیره میشوند تا از دسترس هکرها و بدافزارها به دور باشند .

 

بهینه سازی تنظیمات و بهبود کارایی سیستم : نورتون 360 میتواند تنظیمات سیستم شما را بهینه سازی کند تا کارایی آن بهبود یابد . یکی از مواردی که نورتون 360 آن را انجام میدهد ، پاک سازی فایل های غیر ضروری است . این کار به آزاد شدن حافظه اصلی سیستم کمک میکند و در واقع سیستم را در بالاترین سطح بازدهی خود قرار میدهد .

 

جلوگیری از دریافت بروز رسانی های غیر ضروری : به صورت کلی بروز رسانی های اغلب نرم افزارهای بزرگ و مشهور به دو تقسیم میشوند . این دو دسته را بر اساس درجه اهمیت آنها دسته بندی میکنند . دسته اول که بروز رسانی هایی با وضعیت بحرانی یا Critical هستند که نصب آن باید در اسرع وقت انجام شود . دسته دوم نیز بروز رسانی هایی با وضعیت مهم یا Important میباشند که نصب آن ها نیز مهم بوده اما ضروری نیست .

نورتون 360 قابلیتی را در اختیار کاربر میگذارد که در صورت استفاده از شبکه هایی مثل 3G ، بروز رسانی هایی که بحرانی نیستند ، دریافت نشوند . این مورد باعث میشود تا هزینه اضافی برای کاربری که از شبکه 3G استفاده میکند ، در بر نداشته باشد . البته این مورد هنوز در کشور ما که شبکه های 3G وجود ندارند ، کاربردی نخواهد داشت ( در زمان نوشته شدن این مطلب ) .

مانیتورینگ شبکه : اگر از یک شبکه وای فای در منزل استفاده میکنید و نگران استفاده غیر مجاز دیگران ( مانند همسایه ها ) از شبکه خود هستید ، دیگر دلیلی برای نگرانی وجود ندارد . چون نورتون 360 به شما این امکان را میدهد تا شبکه ی خود را به صورت کامل رصد کرده و دسترسی افراد غیر مجاز به شبکه را فورا قطع کنید .

مدیریت استارت آپ : استارت آپ سیستم محلی است که برنامه ها ، آدرس فایل اصلی خود را در آنجا قرار میدهند تا به محض بالا آمدن سیستم عامل ، اجرا شوند . نورتون 360 با ابزاری به نام Startup Manager به شما این امکان را میدهد تا به مدیریت برنامه هایی که در استارت آپ قرار گرفته اند بپردازید .

ثبت گزارش ماهانه از فعالیت ها : تمام فعالیت هایی که در یک ماه گذشته انجام شده اند ، توسط سیستم گزارش گیری نورتون 360 ثبت خواهند شد و شما میتواند آنها را مشاهده کرده در صورتی که فعالیت مشکوکی در جریان بود ، به سرعت اقدامات مورد نظرتان را در جهت مقابله با آن انجام دهید .

پشتیبانی 24/7 از طریق سه کانال ارتباطی : منظور از پشتیبانی 24/7 ، پشتیبانی است که 24 ساعته و در 7 روز هفته ارائه میشود . این پشتیبانی که رایگان نیز میباشد ، از طریق چت ، ایمیل و تلفن انجام میشود .

ساخت دیسک بازیابی : دیسک بازیابی به شما این امکان را میدهد تا در صورت آلودگی سیستم به بدافزارهای مختلف ، بتوانید از طریق بوت آن را بازیابی کنید . تنها کافیست که یک فلش دیسک یا یک سی دی را از طریق نورتون 360 به دیسک بازیابی تبدیل کنید تا خیالتان برای مقابله با بدافزارهای راحت تز از قبل باشد .

محافظت در برابر خطرات فیسبوک : نورتون 360 با قابلیتی به نام Norton Safe Web به شما اطمینان میدهد که لینک های مخرب و آلوده در فید اکانت فیسبوک شما ظاهر نخواهد شد .

منابع 1 – 2

دانلود این نسخه 6 از سایت میهن دانلود