شاید تا به حال از قابلیت Private Browsing و یا همان ” مرور خصوصی ” در مرورگرهای وب استفاده کرده باشید . اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این قابلیت چگونه کار میکند ؟ و آیا حریم خصوصی به صورت کامل و 100 % ایجاد میشود ؟ در این مطلب میخواهیم به سوالاتی از این دست پاسخ دهیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……..

Private Browsing ، InPrivate و یا Incognito همگی نام هایی هستند که در مرورگرهای مطرح وب از آنها برای دسترسی به حالت مرور خصوصی وب استفاده میشود . مرور خصوصی قابلیت های بهبود یافته ای را در جهت ارتقا حریم خصوصی در اختیار کاربران قرار میدهد ؛ اما باز هم باید توجه داشت که نمیتوانند به صورت کامل حریم خصوصی را ایجاد کنند .

اما برای درک بهتر این موضوع شاید بهتر باشد که رفتارهای مرورگر را به دو دسته تقسیم کنیم :

1- رفتارهای مرورگر در هنگام مرور عادی وب

2- رفتارهای مرورگر در هنگام مرور خصوصی وب

1- رفتارهای مرورگر در هنگام مرور عادی وب : در این حالت مرورگر اطلاعاتی درباره تاریخچه مرورهای شما ذخیره خواهد کرد . هنگامی که از یک وبسایت بازدید میکنید ، گزارش بازدید شما در تاریخچه مرورگرتان ذخیره خواهد شد . همچنین کوکی ها ، اطلاعات مربوط به فرم ها به منظور تکمیل اتوماتیک فرم ها در دفعات بعدی ، تاریخچه ی فایل های دانلود شده ، کلمات عبور و … ذخیره خواهند شد . همچنین موارد دیگری مانند جستجوهایی که از طریق Address Bar مرورگرتان انجام داده اید و بخش هایی از صفحات وب که به عنوان ” کش ( Cache ) ” شناخته میشوند نیز ذخیره خواهند شد .

حالا اگر فردی به کامپیوتر شما دسترسی داشته باشد ، میتوانید مرورگرتان را باز کرده و با تایپ چند کلمه در آدرس بار لیستی از وبسایت هایی که قبلا از آنها بازدید کرده اید را مشاهده کند . البته وضعیت زمانی بدتر میشود که میتواند تنها با مراجعه به بخش History یا همان تاریخچه به لیست کامل بازدیدهای شما دسترسی حاصل کند .

ممکن است بتوانید به صورت دوره ای این اطلاعات را پاکسازی کنید . اما راه حل اصلی برای حل این مشکل چه خواهد بود ؟؟؟ با ما همراه باشید ……

2- رفتارهای مرورگر در هنگام مرور خصوصی وب : هنگامی که حالت مرور خصوصی را مرورگرتان فعال میکنید ، هیچ یک از اطلاعاتی که در بالا ذکر شد ذخیره نمیشوند . البته برخی از کوکی ها ممکن است در طی یک Session ( جلسه مرورگر ) باقی بمانند ، اما بلافاصله بعد از بستن مرورگر به صورت کامل پاکسازی خواهند شد .

هنگامی که قابلیت مرور خصوصی برای اولین بار معرفی شد ، وبسایت ها برای حل مشکل محدودیت ایجاد کوکی ها روی سیستم کاربران دست به کار شدند . آنها توانستند با استفاده از پلاگین Adobe Flash این محدودیت ها را دور بزنند و کوکی های خود را روی سیستم کاربران ایجاد کنند . البته این روش دیگر منسوخ شده است . چون در حال حاضر ادوبی فلش از قابلیت مرور خصوصی پشتیبانی کرده و دیگر اطلاعاتی نظیر کوکی ها را ذخیره نمیکند .

حالت Private Browsing همچنین میتواند به عنوان یک Session کاملا مجزا عمل کند . برای درک بهتر این مسئله میتوانید از این روش استفاده کنید . ابتدا در حالت مرور عادی به حساب کاربری خود در وبسایتی مانند گوگل یا فیسبوک لاگین کنید . سپس یه پنجره یا تب جدید با حالت مرور خصوصی نیز باز کنید . دوباره وبسایت فیسبوک یا گوگل را باز کنید . مشاهده میکنید که در حالت مرور خصوصی ، شما به هیچ کدام از این وبسایت ها لاگین نکرده اید . با استفاده از این قابلیت میتوان برای لاگین کردن به چند حساب کاربری از طریق یک کامپیوتر نیز استفاده کرد . به عنوان مثال در حالت مرور عادی یک صندوق پستی جیمیل خود را باز کنید و در حالت مرور خصوصی نیز یکی دیگر را .

همچنین حالت مرور خصوصی مانع از ایجاد کوکی هایی خواهد شد که از طریق آنها وبسایت ها میتوانند فعالیت های آنلاین شما را رصد کنند .

اما با همه مواردی که در بالا گفته شد ، باز هم حالت مرور خصوصی نمیتواند حریم خصوصی کاملی را برای شما ایجاد کند . البته نه اینکه فکر کنید که مشکلی در مرورگرتان وجود داشته باشد ؛ بلکه نرم افزارهای مانیتورینگ و همچنین جاسوس افزارها باعث اخلال در این روند میشوند .

به عنوان مثال در صورتی که شما حتی حالت مرور خصوصی را فعال کرده باشید ولی در کامپیوتر شما جاسوس افزارها و کیلاگرها وجود داشته باشند ، باز هم تاریخچه مرورهای شما در دسترس افراد دیگر قرار خواهد گرفت . علاوه بر این در برخی سیستم ها نرم افزارهای مانیتورینگ اختصاصی وجود دارند که فعالیت های شما را رصد کرده و به اطلاع مدیریت سیستم میرسانند . همچنین نباید از نرم افزارهای نظارتی مخصوص والدین نیز غافل بود . این نرم افزارها میتوانند از محیط کار شما تصویر برداری کرده و همچنین وبسایت های بازدید شده توسط شما را به اطلاع والدین تان برسانند .

یکی دیگر از مواردی که باعث نقض حریم خصوصی شما خواهد شد ، مانیتورینگ شبکه است . حالت مرور خصوصی تنها مانع از ثبت فعالیت های شما در کامپیوترتان خواهد شد و این قابلیت نمیتواند به دیگر کامپیوترهای ، سرورها و روترهای موجود در مسیر اطلاع دهد تا فعالیت های شما را ثبت نکنند . به عنوان مثال هنگامی که قصد بازدید از یک وبسایت را دارید ، درخواست شما از چندین کامپیوتر و دیگر تجهیزات شبکه عبور میکند تا به سرور وبسایت مورد نظر برسد . همه این دستگاه ها به صورت مستمر در حال مانیتورینگ شبکه بوده و گزارش گیری میکنند . مثلا اگر از شبکه یک شرکت یا مدرسه استفاده کنید ، مسئولان مربوط به شبکه آن سازمان میتوانند به لیست وبسایت های بازدید شده توسط شما دسترسی داشته باشند . حتی اگر از شبکه اینترنت خانگی خود نیز استفاده کنید ، باز هم لیست وبسایت های بازدید شده توسط شما در اختیار سرویس دهنده اینترنتی تان ( ISP ) قرار میگیرد . حتی هنگامی که درخواست شما به سرور وبسایت مورد نظر میرسد ، در آن سرور نیز گزارش ورود شما ثبت خواهد شد .

همانطور که ملاحظه کردید ، حریم خصوصی کامل هم مانند امنیت هیچگاه 100 % نخواهد بود .

منبع