4241581512_2b3e3a1a0a_z

ماه آوریل سال جاری یکی از ماه هایی است که برای کاربران قدیمی مایکروسافت شاید آغاز تحولاتی باشد . آن دسته از کاربرانی که سال هاست با برخی محصولات این شرکت انس گرفته اند شاید حالا زمان جدایی برای شان فرا رسیده باشد .

شرکت مایکروسافت اعلام کرده است که از این ماه به بعد دیگر پشتیبانی از برخی محصولات را پایان خواهد داد و برای آنها بروز رسانی جدیدی منتشر نخواهد شد . محصولاتی از قبیل ویندوز ایکس پی ، ویندوز لایو مسنجر ، مرورگر اینترنت اکسپلورر 6 و بسته نرم افزاری آفیس 2003 در لیست مایکروسافت قرار دارند .

اول از همه ویندوز ایکس پی است که هنوز یک سال دیگر فرصت دارد و در تاریخ 8 آوریل سال 2014 دیگر بروز رسانی امنیتی برای آن منتشر نخواهد شد . جالب است بدانید که هنوز حدود 38% از کامپیوترهای متصل به اینترنت در سراسر دنیا از این نسخه از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند . توصیه اکثر کارشناسان امنیتی نیز این است که هرچه سریع تر به نسخه های جدیدتری  مثل ویندوز هفت یا هشت مهاجرت کنند . حتی اگر بروز رسانی های امنیتی هم برای تان مهم نیست ، آیا فکر نمی کنید که دیگر وقت دل کندن از سیستم عاملی با عمر در حدود 12 سال است ؟

اما خبر بد برای کاربران ویندوز لایو مسنجر است . کاربران این برنامه باید بدانند هیچ گزینه جایگزینی به غیر از اسکایپ برای شان باقی نمی ماند . البته از طریق برنامه های دیگری که پروتکل مربوط به ویندوز لایو مسنجر را پشتیبانی می کنند ، می توانید با دوستان خود به چت کردن بپردازید . ویندوز لایو مسنجر از ماه آوریل سال جاری دیگر پشتیبانی نخواهد شد .

اما از همه این ها گدشته ، مایکروسافت قصد دارد تا پشتیبانی از آفیس 2003 و اینترنت اکسپلورر 6 را نیز قطع کند . اینترنت اکسپلورر در حال حاضر در رده پنجمین مرورگر پرطرفدار در سراسر دنیاست . البته پرطرفدار اجبار ی . چون به همراه ویندوز ایکس پی نصب می شود و خیلی ها هم که اصلا نمی دانند به جز آن e آبی رنگ ، اصلا مرورگر دیگری در دنیا وجود دارد . جالب اینجاست که کشور چین بزرگ ترین جامعه کاربری اینترنت اکسپلورر 6 است و حدود 25% کاربران اینترنتی این کشور از این مرورگر استفاده می کنند .

در هر صورت این ها تصمیماتی بوده که شرکت مایکروسافت گرفته است . چون در حال حاضر محصولات بهتر ، سریع تر و پایدارتری را عرضه کرده است و باید کاربران را به سوی آنها سوق دهد . این در حالیست که ممکن است برخی کاربران با تصمیمات مایکروسافت موافق نباشند .