EVGA GTX 480 FTW کارت گرافیکی کم صدا اما خبرساز!

  • 1389/3/18
  • محمدرضا ارجمندی
  • 0


همانطور که می دانید در حال حاضر کارت گرافیک  انویدیا جیفورس GTX 480 دارای قوی ترین پردازنده گرافیکی(GPU) تکی است که می توان در بازار خریداری نمود. اما شاید شما هم شنیده باشید که  گرما و سر و صدا زیادی که این کارت ایجاد می کند باعث شده بسیاری از روزنامه نگارانی که ان را آزمایش کردند در این موارد از این محصول جدید انویدیا انتقاد کنند. همانطور که انتظار می رفت ،شرکت EVGA ،  که یک از شرکای تجاری انویدیا و توسعه دهنده محصولات سخت افزاری است در این مورد هم بیکار ننشسته و  به  ارائه راه حلی برای این مشکلات با فراهم کردن سیستم خنک کننده با آب که مسلما برای علاقه مندان به این کارت راضی کننده است پرداخته است. ما در این مقاله تنها به بررسی اجمالی این محصول جدید با نام  EVGA GTX 480 FTW پرداخته و در آینده ای نزدیک به مقایسه کلی این محصول و محصول مادر که GTX 480 باشد خواهیم پرداخت تا ان زمان فعلا این مطلب را داشته باشید!

در کارت GTX 480 Hydro Copper FTW سازو کار انتقال حرارت مرجع با پوشش بدنه با مجاری آب Swiftech جایگزین شده است. در این مکانیسم خنک کننده هیچ قطعه متحرکی وجود نداشته، و بنابراین، این کارت فوق العاده کم سروصداست. تنها صدای تولیدی مربوط می شود به ، صدای فن  نصب شده بر روی رادیاتور ، و صدای پمپ شدن مایع خنک کننده در داخل مسیرها .

جدول مقایسه دو محصول با یکدیگر،هر چند اورکلاک محصول EVGA FTW بسیار بیشتر است در این جدول نیامده

نگاهی گذرا به مشخصات پردازنده گرافیکی افزایش 52 مگاهرتزی سرعت ساعت هسته ، همراه با 26 مگاهرتز افزایش حافظه را در محصول جدید نشان می دهد. با دارا بودن پوشش کامل خنک کننده آبی، این کارت برای شما 650 دلار یعنی حدود 30 درصد بیشتر از یک کارت معمول GTX 480 برای شما هزینه دربر خواهد داشت. پس سوال اصلی این است که برای پرداخت این مبلغ بیشتر باید انتظار چند درصد بهبود عملکرد از این کارت گرافیک داشت؟

در اولین محک سخت افزاری کارت گرافیک مورد نظر ما  نمره کلی 23K  را از تست 3DMark Vantage  دریافت کرد، و پردازنده گرافیکی هم بیش از 18.5K امتیاز گرفت. از آنجایی که این آزمون روی کارت گرافیکی انویدیا در جریان بود ، ما قابلیت  Physx را فعال شده باقی گذاشته، که با این شرایط نمره پردازنده 84K را کسب کرد. در آینده در بررسی کامل و در مقایسه این محصول با کارت های ATI  ، حتما Physx را خاموش خواهیم کرد چون کارت های ATI این قابلیت را ندارند.

نتایج اورکلاک اولیه این محصول هم مطلوب بود. با بالا بردن ولتاژ هسته پردازنده گرافیکی به 1.15ولت ، به سرعت قابل توجه 945MHz و سرعت حافظه 1150MHzرسیدیم. در صورتی که نمی دانید باید بگوییم، که اعداد بالا یعنی 35 ٪ افزایش اورکلاک هسته و 24 ٪ افزایش حافظه نسبت به  سرعت های محصول مرجع (700MHz / 924MHz). و به خاطر داشته باشید اندازه گیری این فرکانس ها  با پردازنده گرافیکی بد GF100 در دمای 37 درجه سانتیگراد تحت بار کامل انجام شده.

رزولوشن  1600x2560– 945MHz هسته ، 1150MHz حافظه

اگر شما چنین شاریطی را برای هر کارت گرافیکی فراهم کنید ، خواهید دید که چه بلایی سر کارت می آید!. در تست کارت با بازی Battlefield: Bad Company 2، ما همه تنظیمات بازی را در حالت بالاترین کیفیت گذاشته و با  اورکلاک کردن کارت افزایش 17 ٪ در سرعت فریم بازی یعنی از 35 به 41 فریم در ثانیه  مشاهده نمودیم. همچنین حداقل سرعت فریم در ثانیه تا 20 درصد افزایش یافت.

در این سطح از کارایی ، هنگامی که به رقابت این پسربد با محصول  گران و قدرتمند ای تی آی HD 5970 یا محصول اورکلاک شده HD 5870 فکر می کنیم  کاملا هیجان زده می شویم . نگران نباشید ، به زودی در مقاله ای به طور مفصل نتایج مقایسه این کارت های فوق العاده گرافیک برای شما منتشر می کنیم،تا آن زمان پیگیر اخبار سخت افزاری ما و محصولات جدید باشید!

منبع:Hothardware

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *