اعتراض هکرها به سانسورهای اینترنتی دولت ترکیه

 • 1390/3/22
 • علیرضا
 • 6

گروهی از هکرهای موسوم به Anonymous تعدادی از وبسایت های دولتی ترکیه را در اعتراض به سیستم فیلترینگی که اخیرا توسط دولت ترکیه معرفی شده است ، غیر فعال کردند . قسمت زیر متن پیامی است که گروه Anonymous در وبسایت خود قرار داده اند که البته وبسایت آنها در حال حاضر آفلاین میباشد .

” دولت ترکیه هزاران وبسایت و وبلاگ را در حالی مسدود کرده است که بر سو استفاده قانونی علیه روزنامه نگاران اینترنتی اصرار دارد . دولت ترکیه اکنون قصد دارد تا در تاریخ 22 آگوست سال جاری ، سیستم جدید فیلترینگی را به کار ببرد که با استفاده از آن بتواند تمامی فعالیت های کاربران این کشور را ذخیره کند . گرچه هنوز چرایی و چگونگی قرار دادن این سیستم مبهم است . چیزی که روشن است اینست که دولت ترکیه قصد دارد در مرحله بعد دست به سانسور اینترنتی بزند . ”

گروه Anonymous وبسایت مخابراتی ارتباطاتی ریاست جمهوری ( TIB ) را نیز از کار انداخته است که در زمان نوشته شدن این مطلب هم اکنون غیر فعال است .

ترکیه دارای سابقه ای طولانی در زمینه سانسور اینترنتی میباشد و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی ( ISP ) این کشور نیز وبسایت Youtube و تعدادی از وبسایت های دیگر را در طی دو سال اخیر مسدود کرده اند .

در حرکتی مشابه در فوریه 2011 نیز این گروه وبسایت وزارت اطلاعات و حزب ملی دموکرات رئیس جمهور وقت مصر ( حسنی مبارک ) را غیر فعال کردند . این حرکت نیز در اعتراض به سانسور اینترنتی در مصر انجام شده بود .

 

منبع : Mashable

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. کلا از این گروه خیلی خوشم میاد..متاسفانه اسپانیا چند نفرشون رو گرفت!!ولی به نظر میاد این گروه هکری،هنوز میتونه کار کنه!!

  1. سلام دوست عزیز .
   بله ، اهدافی که انتخاب کردن در مبارزه با زورگویی بعضی دولت ها و شرکت ها هست .
   خبر این دستگیری رو هم الان دارم میزارم تا اطلاعات کامل تری به دست دوستان برسه .

   موفق باشی ………

  1. سلام احسان جان .
   البته حملاتی هم به وبسایت های ایرانی صورت داده بودن .

 2. روش کاری این گروه هر چند تامتعارفه، ولی در مقابل اصول اولیه انسانی و حقوق اولیه انسانی صف آرایی نکرده. به نظر من اینکه گروهی از فعالان اینترنتی، که در اینجا هکر نام برده میشن، سعی دارن برای تصمیم گیری در آینده دنیای مجازی سهیم باشن حق کاملا روای آنهاست.

  باید برای دست زدن به این قبیل تغییرات نظیر فیلترینگ ، شنود دیتای اینترنتی و… مثل دنیای واقعی همه پرسی گذشته بشه یا یک مجلس مشتکل از نمایندگان مردم بر قوانین نظارت داشته باشه.

  زندگی مجازی چیز کوچیکی نیست که به همین راحتی و یک شبه به اون دست درازی بشه. نشونه تایید حرف های من هم اینکه سازمان ملل هم حق دسترسی آزاد به اینترنت رو در ردیف مصداق حقوق بشر معرفی کرده…

 3. من با هرگونه فیلترینگ مخالفم مگر برای افراد زیر ۱۸ یا ۱۵ سال اونم برای اینکه منحرف نشن وگرنه به نظر من هر کس عقل داره و مسئول اعمال و رفتار خودش هست و ما باید حریم خصوصی داشته باشیم!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *