ذره بین دوم: زود به زود ، به روز کنید تا کپی کنم!

 • 1390/5/1
 • سعید امیرلو
 • 24

اصلا قصد ندارم تا باز ذهن شما را بایک موضوع تکراری و البته توجیهات به ظاهر درستیکه از آن داریم را درگیر کنم اما مطمئن هستم که :

کلیه مطالب درج شده متعلق به سایت … است و استفاده از آن تنها با ذکر منبع و درج لینک مجاز است.

یا مطالبی مشابه را در انتهای صفحه اصلی سایت ها و وبلاگ های مختلف دیده اید.شبیه معادله چند مجهولی یا انتگرال چند گانه هم نیست تا دنبال یک راه حل مناسب باشید و اگر به زبان شیرین فارسی مسلط باشید ، کاملاٌ قابل فهم است.با این وجود هستند وبلاگ نویس هایی…

ببخشید تصحیح می کنم هستند کسانی که Copy ، Paste کردن را به خوبی یاد گرفته اند که البته به چند دسته تقسیم می شوند:

اول: پس از کپی کردن ،عنوان مطلب را تغییر می دهند و احتمالاٌ از نظر آنها عنوان مطلبی که کپی کرده اند مناسب خود مطالب کپی شده نیست و به زبان ساده تر عنوانی که آنها انتخاب می کنند نسبت به عنوانی که نویسنده اصلی مطلب انتخاب کرده است جذاب تر است و اتفاقاٌ استعداد خوبی در این زمینه دارند.

دوم: عنوان یا بخشی از مطلب را تغییر داده و یا یک برداشت آزاد به صورت ناشیانه ای از مطالب منتشر شده دیگران را در به اصطلاح وبشان دارند.معمولا این افراد مطلبی که با کیفیت نیز می باشد را به صورت ناقص به خورد خواننده می دهند .

سوم: خیلی ریلکس عیناٌ با توجه به آموخته هایی که از امکان فوق العاده Copy ، Paste کردن دارند را منتشر می کنند.

اما شاید به این دسته بندی باید مورد دیگری را اضافه کرد.از آنجایی که این افراد شخیص مطالب خود را از وبلاگ های مختلفی کپی می کنند و یا فید شان را دنبال می کنند(حداقل یک خواننده همیشگی برای وبلاگ ها هستند و این جنبه مثبت قضیه است)خیلی زود توسط شما یا دنبال کنندگان وب شما ، شناسایی می شوند و اگر شما یک بلاگر حساس باشید با آنها برخورد می کنید شاید در حد یک تذکر.در این صورت یا اهمیتی به تذکر شما نمی دهند و یا در مطالب بعدی شان ،منبع مطالب شما را ذکر می کنند ویک عذر خواهی تصنعی به شما می دهند ولی در مورد وبلاگ های دیگری که کپی می کنند حکایت همچنان باقیست چون از نظر آنها فقط شما که متذکر شدید حق دارید تا لینک به مطلب شما درج شود و بقیه هر گز. در مواردی هم به صورت علنی کپی کردن مطلب شما را به شما اطلاع می دهند!!!.

موارد یاد شده را در ادامه به تصویر می کشیم:

ذره اول:

در تاریخ بیستم اردیبهشت در گویا آی تی مطلبی از طرف یکی از نویسنده های فعال مجله،آقای زارع با موضوع میزان web 2.0 بودن وبسایت شما منتشر شد که من با درج یک کامنت به ایشان اطلاع دادم که این مطلب شما به صورت ناشیانه ای کپی شده است.

چون با توجه به مطلب که میزان وب2 بودن سایت چک می شد،در تستی که توسط نویسنده در مورد این مطلب برای گویا آ ی تی انجام شده بود 70 درصد را نمایش می داد و چون این مطلب عیناٌ کپی شده بود شخص کپی کننده تصویری از وب خود را که 60 درصد را نمایش میداد در مطلب اضافه کرده بود در حالی که در تصویر کپی شده 70 درصد را نمایش می دهد.

هر چند این مطلب توسط یکی از نویسندگان وب یاد شده منتشر شده بود و مدیر وب،درانتهای کامنتی که من به کپی شدن مطلب به آقای زارع متذکر شده بودم ،با درج یک پیام عذر خواهی کرده و لینک مطلب به گویا آی تی نیز اضافه شد و جای تشکر دارد اما ،باید مطالب منتشر شده بعدی در صورتی که از وبلاگ های دیگر باز نشر شده می شد دارای لینک باشد اما…

بعد از راه اندازی ذره بین از روی کنجکاوی مجدداٌ به این وبلاگ سر زدم و متاسفانه مشاهده شد که بسیاری از مطالب منتشر شده در وبلاگ های مطرح ،در فاصله زمانی کمی در این به اصطلاح وبلاگ که دارای رتبه دو در گوگل نیز است ،بدون ذکر منبعی کپی شده است.شما قضاوت کنید :

در مطلبی که در وین بتا ،با عنوان 7 ترفند گوگل پلاس که احتمالا نمی دانید منتشر شده بود ,بعد از گذشت دو روز (تاریخ انتشار مطلب در دو وبلاگ را مقایسه کنید) در این وبلاگ کپی شد و فقط تصاویر استفاده شده در این مطلب تغیر پیدا کرد و این تغییر تصویر در تمام مطالب کپی شده رعایت می شود!.مثال آورده شده تنها یکی از چندین موارد موجود در این وبلاگ است و اگر گشتی در این وبلاگ بزنید و در صورتی که بلاگر نیز باشید شاید رد پایی از وبلاگتان را در این وب کپر پیدا کنید.

ذره دوم:

نارنجی.یکی از چندین وبلاگ مطرح آی تی و فناوری اطلاعات که دارای محبوبیت بالایی بوده و از تیم نویسندگان خوب و حرفه ای بهره می برد و دارای طرفداران زیادی است ومن هم یکی از دنبال کنندگان نارنجی هستم.

فوکوس:

بازدید کننده به خاطر وجود مطالب با کیفیت در وب کپر!!! یکی از یوزر های همیشگی می شود و احیانا از نویسنده یا نویسندگان مطالب نیز به خاطر انتشار همین مطالب عالی قدردانی نیز بکند،در حالی که این مطالب دارای مالک حقیقی دیگری به نام نارنجی است،آیا این حرکت این وبکپر خیانت به نارنجی نیست؟هر چند نارنجی دارای جایگاه ویژه ای بوده و البته شناخته شده است اما حرکت های این چنینی به بلاگستان ضربه می زند.

 

در تاریخ بیست و هفتم خرداد و در مطلبی با عنوان  در این صد سال بر IBM چه گذشت که در این وبلاگ منتشر شده بود،کامنتی توجه من را به خود جلب کرد که در آن یکی از بازدید کنندگان، پیامی که در تصویر زیر می بینید گذاشه بود، که البته غیر از من باعث تعجب یکی دیگر از یوزر ها نیز شده بود.طبیعی بود کسی که این طور پیام را به طور مستقیم در انتهای مطلب یک وبلاگ مطرحی مثل نارنجی وارد می کند انتظار داشت تا قانون کپی رایت را رعایت کند.

با ورود به این به اصطلاح وبلاگ شدید ترین شکل تعجبی را که می شود تصور کرد را به خود گرفتم چون در این وب کپر نه تنها در مورد این مطلب بلکه در مورد تمامی مطالب کپی شده هیچ گونه لینک به منبعی ندیدم.به چند وبلاگ دیگری که مطالبشان را می خوانم سر زدم و تمامی آنها لینک به منبع یا همان قانون کپی رایت را رعایت کرده بودند و از این تردید که شاید لینک دادن به منبع برداشته شده و چیزی به نام کپی رایت دیگر معنایی ندارد مطمئن شدم!!! .چون از نظر من امکان نداشت کسی به شما بازنشر مطالبتان را خبر دهد و به شما لینک ندهد.

حال تصور کنید وبلاگی مانند نارنجی که به خاطر داشتن مطالب ناب و البته بازدید کنندگان بالا تبلیغات 350 هزار تومانی می گیرد،مطالبش عینا در یک به اصطلاح وبلاگ دیگر برادر دوقلو می شود و تمامی مطالبش به صورت کاملا به روز! کپی می شود،برای یک یوزر تازه وارد ناشناخته بوده و مستقیما به وبلاگ کپی کننده هدایت شود… تصور کنید…

بازدید کننده به خاطر وجود مطالب با کیفیت در وب کپر!!! یکی از یوزر های همیشگی می شود و احیانا از نویسنده یا نویسندگان مطالب نیز به خاطر انتشار همین مطالب عالی قدردانی نیز بکند،در حالی که این مطالب دارای مالک حقیقی دیگری به نام نارنجی است،آیا این حرکت این وبکپر خیانت به نارنجی نیست؟هر چند نارنجی دارای جایگاه ویژه ای بوده و البته شناخته شده است اما حرکت های این چنینی به بلاگستان ضربه می زند.

شاید هنوز تصور درستی از راه اندازی وبلاگ در بین بسیاری از دوستانی که به این عرصه وارد می شوند وجود ندارد و نبود هیچ قانونی که با این نوع وب کپر ها برخورد کند یکی از دلایل شکل گیری این خانه های مجازی کپر باشد.

نظر شما چیست؟

مدادهای مجازی شما

از ذره بین دوم تصمیم گرفتم تا در انتهای هر مطلبی که در قالب ذره بین نوشته می شود از بین کامنت هایی که شما بازدیدکنندگان محترم در گویا آی تی قرار داده اید،جالب ترین و متفاوت ترین آنها را انتخاب و در این بخش قرار دهم .چون کامنت های شما در مورد کلیه مطالب،به تمامی نویسندگان گویا انگیزه ادامه کار داده و با همراهی شماست که سعی داریم تا بهترین و در عین حال متفاوت ترین مجله اینترنتی را با توجه به خواسته های شما داشته باشیم.پس با معرفی کامنت های شما هم خواهش می کنیم تا در مورد تمامی مطالب نظرات خود را اعلام کرده و هم شاید به این شکل از شما ،شاید خیلی اندک، ولی متفاوت فدردانی کرده باشیم.

اما کامنت انتخابی ،در دومین ذره بین:

دوست خوبی که نظر خود را با نام بیچاره! ثبت کرده و مربوط به مطلبی با عنوان تنظیمات اینترنت اکسپلورر و رفع مشکلات آن است ،کامنت انتخابی ذره بین دوم است

 

پی نوشت:

منتظر سوژه های ناب شما جهت درج در ذره بین هستم…

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 24 دیدگاه
 1. سلام مطلب خوب و مفیدی بود

  اما ای کاش یه توضیحی هم در مورد دوستانی میدادی که اصلاً زحمت کپی پیست رو هم به خودشون نمیدن و با یه پلاگین در عرض ۱ دقیقه کار یک روز یه وبمستر رو تو وبلاگشون قرار میدن !

  در کل کاریش نمیشه کرد ریشه در اعتقادات ما ایرانی ها داره و نمیشه گفت احتماً ۰ درصد ممکنه یه روزی درست بشه !

  موفق باشید.

 2. خوب بود. در مورد گویا آی تی هم واقعا متاسفم. الهی که Copy & Paste روزی از بین بره.

 3. قبل از هر چیز باید بگم که کپی پیست کردن مطالب کلا کار نادرستیه و باهاش مخالفم. اما…
  وبلاگها و وبسایتهایی مثل نارنجی، یک پزشک، گویا آیتی، پریانا و امثالهم (حتی وبلاگ قبلی خودم mrweblog.net) نود و نه درصد مطالبشون ترجمه محتوای وبلاگها و وبسایتهای خارجیه (که از نظر من اصلا هم بد نیست و در کارشون خوب هم عمل میکنند، خب ما به جایی نرسیدیم که بتونیم خوب محتوا تولید کنیم. مل سینمامون. به جای تولید خوب، دوبله خوب بلدیم) اما خب میشه این احتمال رو داد که یه ده درصدی از مواردی که کپی پیست تلقی میشن، استفاده مشترک از یک مطلب خاص در وب خارجی(!) و ترجمه آن مطلب خاص در دو وبلاگ فارسی مجزا باشن. در این صورت هر دو وبلاگ اتهام کپی پیست یا همون دزدی محتوا رو به هم میزنند.

  1. سلام
   همونطور که گقتی ما هنوز به جایی نرسیدیم که بتونیم تولید محتوا کنیم پس یه جورایی قابل توجیه
   اما کسی که از مطالب دیگران حتی از سایت های خارجی مطلب ترجمه می کنه باید حداقل یه لینک بده حتی اگه مطلب رو به شکل دیگه ای بازنشر کنه!
   معمولا خود وبلاگ ها هم در صورت رعایت قانون کپی رایت از طرف مثقابل گله ای ندارن .

 4. دیگه شورش در آوردن اومدم بنویسم ناراحت نشو کار بچه است
  دیدم ای بابا ازاین “نارنجی” دیگه بعیده!!
  ولی شما باز هم بی خیال بشید و به نوشتن ادامه دهید بالاخره خواننده و کاربر منبع را پیدا میکنه

 5. سلام.
  به نظر من ارزش یک سایت به خواننده های حرفه ای هست که مطالب سایت رو دنبال میکنند و کامنت میگذارند و در بحث ها شرکت میکنند. این جور افراد هر روز از ده ها سایت بازدید میکنن و بعیده که منابع اصلی و سایتهای محتوا ساز رو پیدا نکنند.
  بنده که تا حالا سایتی رو ندیدم با این روش بتونه بالا بیاد و شناخته شده و محبوب بشه.

  1. سلام
   درسته اما به هرحال حرکت های این چنینی به همین سایت های تولید کننده محتوا ضربه می زنند

 6. آقا سعید سلام
  من مطلب ارسالی د رمورد وبلاگ هایی که کپی میکنند را خواندم واقعاً جای تأسف دارد
  اما یه سئوال این جریان ذربین را نفهمیدم میشه دوباره بگویی ذربین چیه
  یه نرمافزار است یا ؟؟؟

  1. سلام
   ذره بین اسم یه بخش جدیدی تو گویا آی تیه که با با یک نگاه ذره بین وار حاشیه های وبلاگ ها رو زیر ذره بین می بره.
   اگه استقبال بشه مثل رادیو گویا تو یه بخش مجزا در قالب گویا اضافه میشه

 7. من که قدیم ها نقد بازی می نوشتم الآن دیگه هیچی نمی نویسم!! چون نقد نویسی و نویسندگی توی ایران خودمون هیچ ارزشی نداره. فقط گه گداری اگه تریلری از بازی ها اومد زیپش می کنم و با اسم خودم برای دانلود قرار می دم. واقعا شما خیلی صبر و تحملتون زیاده که نویسندگی رو در فضای مجازی انجام می دید.
  خدا قوت!!!!!!

  1. سلام
   ممنون
   خوشحال میشم از تجربه شما استفاده کنم

 8. وب سایت وین بتا و برسام که دارای بازدید بسیار خوبی هم هستند ، از اون کپی کارای حرفه ای هستند که هر چی وجهه دارند به خاطر مطالبی هست که دیگران ساعت ها براش وقت گذاشتن. اونها هم با گذاشتن یه دونه لینک کوچولو پایینش میخوان طرف رو ساکت کنن.

  باور کنید که به جای نوشتن اگه لطف میکردیم و کپی میکردیم الان بازدیدمون ۱۰ برابر این بود. واقعیت اینه به خدا !

  1. سلام آقا نیما
   اگه همه مثل شما فکر کنن پس کی تولید محتوا کنه تا ما از روش کپی کنیم.!!!
   در مورد سایت هایی که نام بردی نمونش برسامه که از وبلاگ من هم مطلب میذاره البته لینک میده ،درسته که برای خودش اعتبار کسب کرده اما برای وبلاگ من هم ورودی میگیره.
   پس به شرط رعایت کپی رایت اشکالی نداره و این می تونه یه جور تعامل هم باشه.

 9. اولین جمله پست رو دوباره بخون مستر ذره بین.

  اصلا قصد ندارم تا باز ذهن شما را بایک موضوع تکراری و البته توجیهات به ظاهر درستیکه از آن داریم را درگیر کنم اما مطمئن هستم که :

  1. سلام
   اولین جمله رو خوندم مستر نیما(بد قول)
   مشکلش؟
   موضوع تکراری از این جهت که این کپی کردن بار ها و بار ها اتفاق افتاده.
   توجیهات به ظاهر و به ظاهر و به ظاهر درستیکه داریم چون خیلی از دوستان فکر می کنن می تونن خیلی راحت مطالب دیگران رو کپی کنن چون قانونی برای منع وجود نداره .اخلاقیات هم که کشک.
   فراموش کردن یا چون یه سری تغییرات روش انجام دادن پس نیازی به رعایت قانون کپی رایت نیست.
   مطلبی که به صورت مجازی نوشته شده صاحب واقعی نداره پس اونا هم می تونن صاحبش باشن و در این صورت لینک دادن معنی نداره!
   و و و و …

  2. اولا من نیما نیستم عزیزم.
   دوما دوباره بخون.
   با دقت بخون :دی

  3. از لحاظ دستوری دقت کن :دی
   فقط چون خودت کار ذره بین انجام میدی انقدر زوم کردم ها :دی

   توی جمله ۲ تا ” را ” هست که یکیش اضافیه.
   مفهوم پستت که عالیه عزیزم.
   مرسی.

  4. درسته داشتم جواب پیام نیما رو میدادم که اشتباها شما رو هم نیما خطاب کردم ببخشید آقا آیدین
   درسته خیلی ذره بینی بود من اینقدر ها هم ذره بینی نمی کنما

 10. خوشبختم که دیگه نت مینویسم و نه کپی میکنم. ما یک سال یک بار عکسهایی که خوشمان می آمد کپی میکردیم و به منبع لینک میدادیم و بقیه نوشته های خودمان بود. یک روز هم از خواب بلند شدیم دیدیم وبلاگمان مسدود شده بی هیچ دلیل که حداقل خودمان بدانیم! دیگر به هیچ چیز وبلاگ دسترسی نداریم حتی مطالب و امکان بکاپ گیری.

  این علیرضا شیرازی اینقدر تو سر خودش میزد که فیت لر رو از روی وبلاگهاش برداره و خودش شروع به این کار کنه اساسی که دیگه حتی با چیز شکن هم نشه باز کرد و حتی نشه به مدیریت اون پرداخت و احتمالا با فرمت doc از اون بکاپ گرفت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ما چقدر احمق بودیم که فکر مرکیدیم شیرازی داره به نفع ما کار میکنه و اگه اتفاقی بایفته سریعتر وبلاگ باز میشه!

  خیلی خوشحالم که از این سرویس دهه نودی نجات یافتم همه میگفتن ولی مانده بودیم.
  حالا هم به مسائل مهمتر زندگی پرداخته ایم و کسب و کار و تجرات و تشکیل زندگی به جای هدر دادن وقت در این بازیگاه ها!

 11. من این مطالبو همیشه با اسم و لینک مطلب استفاده کردم تا آدمای بیشتری از مطالب خوبتون استفاده کنن. اینطوری که موردی نداره؟

 12. سلام. وین بتا هم به جمع کپی کنندگان بدون منبع پیوست.

  http://www.winbeta.net/آمار-می-گوید-رشد-گوگل-پلاس-کند-شده-است/

 13. درود
  بنده یه وبسایت نقد و بررسی دارم که حدود ۹۰ درصد مطالبش رو از ذهن خودم می نویسم! البته بی ربط نه به عنوان مثال یهه انیمیشن رو دانلود می کنم می بینم و بعدی میام نقدش رو می نویسم و واقعا از کپی کار ها بدم میاد این افراد باید باهاشون برخورد کاملا جدی ای بشه.
  در ضمن اون کامنت که نوشته بود لطفا زود تر مطلب بریزین و … خیلی جالب بود برام یعنی به معنای واقعی اعتراف کرده.
  و هم چنین از مطلب خیلی خوبتون تشکر می کنم.
  ایام به کام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *