کره جنوبی به دنبال ساخت هواپیماهای جاسوسی پیشرفته تا سال 2020

کره جنوبی به دنبال ساخت هواپیماهای جاسوسی پیشرفته تا سال 2020
 • 1390/8/7
 • عليرضا شیری
 • 3

2 دهه است که آمریکا در زمینه ی تولید هواپیماهای جاسوسی که از دید رادارها پنهان می شوند (پنهان) پیشتاز است. اولین هواپیمای جاسوسی پنهانی آمریکا F-117 Nighthawk (شاهین شب) اکنون از رده خارج شده است.

در حال حاضر نیروی هوایی آمریکا از 2 هواپیمای پنهانی جاسوسی به نام F-35 Lightning II و F-22 Raptor استفاده می کند که در دو مدل از نسل دوم تکنولوژی پنهان برخوردارند.

در قاره ی آسیا چینی ها به دنبال آمریکا حرکت کرده و هواپیماهای جدید جاسوسی طراحی کرده اند، اکنون کره ی جنوبی نیز به این جمع اضافه می شود.

هواپیمای جاسوسی پنهان کره KF-X نام دارد، این هواپیمای دو موتوره از نظر سرعت و مسافت پرواز بینابین هواپیماهای F-16 و بوئینگ F-15 قرار می گیرد. کره ایها قصد دارند KF-X را در 9 سال آتی پیشرفته تر کنند و به این منظور 5 بیلیون دلار هزینه کرده اند. این مقدار بودجه در مقایسه با بودجه ای که آمریکا برای طراحی نسل دوم تکنولوژی پنهان سازی صرف کرد بسیار کم و خنده دار است.

کره ی جنوبی برای تولید انبوه این مدل در سال 2020 برنامه ریزی کرده است، استفاده از تسلیحات جدید روی این هواپیما نیز جزء برنامه های کره می باشد. قرار است KF-X از نوع جدیدی از اسلحه ی AIM-9 برای اطراف هواپیما و موشک 120 میلی متری AMRAAM برخوردار شود. تسلیحات دیگری مثل بمب های هدایت شونده و موشک های ضد کشتی نیز به ان اضافه خواهد شد.

قابل ذکر است که Flight Global قبلا هواپیمای KF-X را با باله های کانارد رویت کرده است اما چیزی که در نمایشگاه هوافضای سئول به نمایش گذارده شده، فاقد باله های کانارد است.

مقامات کره در حال گفت و گو با ترکیه و اندونزی هستند، دو کشوری که در این برنامه مشارکت خواهند داشت.

منبع:

dailytech

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. با این ظاهر بی ریختش از کنار هواپیماها های ایرانی رو بشه بادش میگیره میرن تو دیوار
  ایول الله عزم و اراده ملی
  :))))

 2. جساراتا عکسایی که گذاشتین مربوط به هواپیمای جاسوسی نمیشه
  درواقع ایشون جنگنده هستن ….

  1. آره شبیه چنگنده ها هستش، تو منبع خبر همین عکسها رو گذاشته بودن! نمیدونم!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *