نگاهی بر نسخه آزمایشی آواست 7

نگاهی بر نسخه آزمایشی آواست 7
 • 1390/11/26
 • علیرضا
 • 46

آنتی ویروس آواست یکی از بهترین و قدرتمندترین آنتی ویروس های دنیاست که به غیر از نسخه های Professional و Internet Security ، نسخه رایگان نیز دارد . تعداد کاربران ثبت شده نسخه رایگان آواست ، 190 میلیون نفر میباشند که همین تعداد نشان دهنده محبوبیت این آنتی ویروس است . آواست در سال گذشته با رشدی 49 میلیون نفری مواجه شد که واقعا عدد بزرگی است . پس از انتشار نسخه 5 بود که نام آواست بر سر زبان کاربران ( مخصوصا کاربران ایرانی ) افتاد . طراحی ساده و زیبا ، داشتن ابزارهای زیاد ( نسبت به نسخه های رایگان دیگر آنتی ویروس ها ) ، قدرت حفاظت و پاکسازی بالا ، آپدیت های بسیار کم حجم ، استفاده از فناوری های مبتنی بر ابر محاسباتی ،  تحمیل نکردن بار اضافی بر سیستم و مواردی از این دست باعث افزایش محبوبیت آواست شدند .

اکنون نسخه 7 آزمایشی از محصولات این شرکت که شامل نسخه رایگان ، حرفه ای و اینترنت سکیوریتی میباشند منتشر شده اند و در این مطلب قصد داریم تا به بررسی نسخه رایگان آواست 7 بپردازیم . پس با گویا آی.تی همراه باشید …….

 

اما اولین مرحله کار نصب آواست است . موقعی که فایل نصاب برنامه را اجرا میکنید ، پنجره ای باز شده و از شما میخواهد که حالت نصب را انتخاب کنید . در صورتی که هم اکنون در حال استفاده از نسخه 6 آواست هستید ، میتوانید نسخه 7 را روی آن نصب کنید . در این حالت شما فقط آواست 7 را خواهید داشت . اما میتوانید حالت Compatible Install را به منظور نصب در کنار یک آنتی ویروس دیگر انتخاب کنید . زیر دکمه Compatible install نیز گزینه ای به نام Custom install وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید نصب آواست را سفارشی سازی کنید .

تصویر از SoftPedia

این نسخه از آواست با ویندوزهای 32 و 64 بیت سازگار میباشد . همچنین امکان نصب این نسخه روی ویندوز 8 ( نسخه توسعه دهندگان ) که سال گذشته منتشر شد نیز وجود دارد .

رابط کاربری

پس از نصب آواست 7 با ظاهر جدیدی روبرو خواهید شد . البته این رابط کاربری جدید آنقدر دچار تغییرات نشده است که شما را سردرگم کند . تقریبا همه گزینه ها در همان سایدبار سمت چپ قرار دارند که با استفاده از آنها میتوانید به قابلیت های جدید و قدیمی تر آواست دسترسی پیدا کنید . در واقع میتوان گفت که یک یا چند گزینه به هر یک از بخش هایی که در سایدبار سمت چپ قرار دارند ، اضافه شده است .

تصویر از GHacks

در قسمت Real-time shields میتوانید ماژول های حفاظتی را مشاهده کنید . این قسمت هم دچار تغییراتی شده است که فعال بودن هر ماژول را به صورت گرافیکی تر و زیباتری نمایش میدهد .

تصویر از GHacks

در تصویر بالا یک منوی دایره ای را مشاهده میکنید که وضعیت کلی ماژول های حفاظتی را نمایش میدهد . اگر از قسمت Custom install ، یک یا چند ماژول را حذف کرده باشید ، آن ماژول ها نمایش داده نخواهند شد . در تصویر بالا مکان های خالی را مشاهده میکنید که مربوط به ماژول هایی میباشند که در قسمت نصب آنتی ویروس ، حذف شده اند .

اما در صورتی که آواست را به صورت کامل نصب کرده باشید ، تمامی ماژول های حفاظتی در این منو نمایش داده شده و فعال هستند .

تصویر از SoftPedia

بهبود فناوری ابری در آواست 7

یکی دیگر از قابلیت هایی که در نسخه قبل هم وجود داشت و در این نسخه بهبودهایی یافته است ، قابلیت Cloud Service است . با استفاده از این قابلیت ، آواست میتواند بر اساس اعتبار یک برنامه تصمیم گیری کند . این قابلیت که بر پایه فناوری ابر هیبریدی آواست کار میکند ، اطلاعات برنامه را دریافت کرده و پس از امتیازدهی به آن ، نتایج بدست آمده را برای آواست ارسال خواهد کرد . این قابلیت همچنین در رفع خطاهایی که به ” مثبت کاذب ” مشهور هستند نیز موثر خواهد بود .

تصویر از GHacks

قابلیت Streaming Update

به نظر شما در یک روز چه تعداد بدافزار توسط هکرها و بدافزار نویسان نوشته شده و در اینترنت منتشر میشود ؟ لازم نیست خودتان را خسته کنید . مسلما تعداد بسیار زیادی بدافزار به صورت روزانه تولید میشود . برخی از آنها توسط تجزیه و تحلیل های انجام شده توسط برنامه های امنیتی شناخته شده و راه ورود آنها به سیستم مسدود میشود . برخی دیگر نیز که به سیستم راه پیدا میکنند پس از چند ساعت و یا نهایتا چند روز از سیستم حذف میشوند . این تاخیر چند ساعته و یا چند روزه نیز به دلیل آماده شدن آپدیت توسط شرکت سازنده آنتی ویروس شما میباشد . اما برخی دیگر که توسط هکرها و بدافزار نویسان حرفه ای نوشته میشوند ، راه خود را از طریق حفره های موجود در برنامه ها و یا سیستم عامل پیدا میکنند و نهایتا موفق میشوند به سیستم کاربر نفوذ کنند . اما مشکلی که اینجا وجود دارد ، فاصله بین آماده شدن آپدیت های امنیتی از سوی شرکت های سازنده نرم افزار و زمان انتشار بدافزار در اینترنت است . برخی هکرها بلافاصله پس از کشف یک حفره در سیستم عامل و یا یک نرم افزار ، شروع به نوشتن بدافزاری در جهت ضربه زدن به سیستم از طریق آن حفره خواهند کرد . این بدافزارها که نام تهدیدات Zero-Day نیز برای آنها در نظر گرفته شده است ، بسیار خطرناک میباشند . چون سیستم عملا در برابر بدافزار بی دفاع خواهد ماند . شرکت آواست در طول یک روز حدود 25000 امضای جدید مربوط به بدافزارها را طی چند آپدیت به صورات روزانه به بانک اطلاعاتی محصولات امنیتی خود اضافه میکند . اما سیاست جدید شرکت آواست که به منظور ارتقای سطح امنیت کاربران میباشد ، افزودن بر تعداد این اطلاعات است . در همین راستا قابلیت جدیدی به نام Streaming Update در این نسخه به کار گرفته شده است که در طول یک روز حدود 20 بار آنتی ویروس شما را آپدیت خواهد کرد . پس تا حدودی خیالتان از بابت تهدیدات Zero-Day راحت میشود .

 

قابلیت Sandboxing

شاید در مطالب قبلی ما در مورد سیستم سندباکسینگ اطلاعاتی را کسب کرده باشید . به طور خلاصه این قابلیت میتواند برنامه ها را در یک محیط ایزوله اجرا کند . در واقع هر اتفاقی که در حالت سندباکسینگ رخ دهد اثری بر سایر نرم افزارها و سیستم عامل نخواهد داشت . آواست نیز میتواند امکانی را در اختیار شما قرار دهد که با استفاده از آن ، برنامه های مشکوک را در حالت سندباکس اجرا کنید . البته گاهی اوقات نیز آواست به صورت خودکار برخی برنامه ها را در سندباکس اجرا میکند . این قابلیت بسیار مفید است . در صورتی که به یک برنامه مشکوک هستید ، حتما آن را در حالت سندباکس اجرا کنید .

 

محافظت از مرورگر شما

مرورگر شما پنجره ای به دنیای اینترنت است . همانطور که میدانید بیشتر حملات بدافزاری نیز از طریق اینترنت انجام میشوند . پس تا آنجا که میتوانید باید برنامه هایی که در ارتباط با اینترنت هستند را کنترل کنید . آپدیت مرورگر یکی از مواردیست که کوتاهی در انجام آن عواقب خطرناکی را به دنبال دارد .

اما محافظت از مرورگرها توسط برنامه های امنیتی نیز یک سد جدید مقابل بدافزارها قرار میدهد . مرورگر آواست نیز با استفاده از قابلیت Web Shield تمامی اطلاعاتی که از طریق مرورگر شما رد و بدل میشوند را بررسی کرده و در صورت کشف آلودگی و یا موارد مشکوک با آنها برخورد خواهد کرد .

 

دسترسی به کامپیوتر دوستان از راه دور

قابلیت دسترسی به سایر کامپیوترهایی که از آواست 7 استفاده میکنند نیز یکی دیگر از قابلیت های جدیدی است که به این نسخه اضافه شده است . با استفاده از این قابلیت شما میتوانید به منظور عیب یابی به کامپیوتر دیگران دسترسی داشته باشید . روند کار نیز به این صورت است که فردی که درخواست کمک دارد ابتدا بایستی به بخش Additional Protection رفته و سپس به قسمت Remote Assistance برود . در اینجا تصویر دو کامپیوتر را مشاهده میکنید . پس از کلیک بر روی کامپیوتر سمت چپ پنجره ای باز شده و کدی درون آن نوشته شده است . اکنون باید این کد را به فرد مورد نظر خود بدهید تا بتواند به سیستم شما وصل شود . آیکون کامپیوتر سمت راست نیز مخصوص فردیست که میخواهد به سیستم شما متصل شده و کد دریافتی از سوی شما را بایستی در آنجا وارد کند .

تصویر از SoftPedia

پشتیبان گیری از تنظیمات

ممکن است شما آواست را طبق نیازهای خود تغییر دهید . این تغییرات پس از هر بار تعویض ویندوز از بین خواهند رفت و دوباره باید این تنظیمات را انجام دهید . شما میتوانید یک بار تنظیمات خود را انجام داده و از آنها یک خروجی تهیه کنید . پس از نصب دوباره ویندوز میتوانید فایل خروجی تنظیمات را وارد آواست کرده تا تنظیمات مطابق میل شما انجام شوند .

 

هم اکنون میتوانید نسخه رایگان آواست 7 ( بتا ) را از اینجا دانلود کنید .

منابع 12

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 46 دیدگاه
 1. ممنون از توجهتون من اطلاعاتم خیلی زیاد نیست اما اگه آواست ایران رو تحریم کرده و آواست 7 آپدیت نمیشه پس استفاده ازش چه فایده ای داره ؟و میشه بگین برای تغییر آی پی از چه نرم افزاری استفاده کنم؟

  1. بله تحریم هستیم ولی یه لحظه که وی پی ان رو فعال کنی در عرض چند ثانیه خودش رو اپدیت می کنه البته به شرطی که تنظیمات اپدیت رو درست کرده باشید

   ایشالله تا چند روز اینده اموزش جامعی تو سایتم می ذارم

  2. پس بی زحمت آدرس سایتتون رو هم بذارین

 2. تو رو خدا خواهشا یکی منو روشن کنه تو پستهای بالا اینطور نوشته شده :اونطور که فهمیدم چنتا کشور مثل ایران – سوریه – برمه – میانمار – کوبا و … خود اوست مسدود کرده (نوشته بود پورت ۸۰ !!!!)
  این یعنی با آی پی ایران نمیشه آواست رو آپدیت کرد اگه اینطوره یعنی برای استفاده از آواست هم باید vpnداشته باشیم هم آی پی مون رو تغییر بدیم اگه من درست متوجه شدم یکی بگه که من آنتی ویروسم رو تغییر بدم.

  1. خب اونا رو من نوشتم – درسته

   اما شما وقتی چیز پی ان داشته باشی و فعال کنی آی پیت عوض میشه دیگه 😀

   تو پاسخ قبلیت هم آدرس سایتمو دادم اما مثل اینکه حذفش کردن

   رو اسم من بزنی می ری تو سایتم

 3. سلام خدمت دوستان عزیر
  همونطوری که قول داده بودم آموزش اوست رو نوشتم و اپدیت افلاین رو هم قرار دادم
  هر کسی هم که کلید مجوز بخواد براش ارسال می کنم تو ایمیلش
  موفق باشید
  http://patomatlovers.com/archives/8135

 4. سلام
  آموزش تنظیمات آپدیت آنلاین و برخی تنظیمات دیگر در سایت قرار داده شد.
  http://patomatlovers.com/archives/8154

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *