گوگل و فناوری ترجمه همزمان زبان های گوناگون !

گوگل و فناوری ترجمه همزمان زبان های گوناگون !
  • 1392/5/5
  • سهیل دارائی
  • 1

به نظر می رسد بلند پروازی های کمپانی گوگل تمامی ندارد ! کمپانی گوگل به سختی مترصد رسیدن به فناوری های آینده بشریت است چرا که هنوز در آزمایشگاه های سری و مخفی خود مشغول کار بر روی پروژه های گوناگونی مانند عینک هوشمند گوگل و پروژه LOON است.امروز نقل هایی از Hugo Barra ( هوگو بارا ) ؛ که سمتش در این کمپانی نایب رئیسی بخش اندروید است منتشر یافته است که خبر از تلاش کمپانی گوگل در زمینه ترجمه می دهد.گویی طبق نقل های منتشر شده از وی ؛ کمپانی گوگل قصد طراحی پلتفرمی را دارد که کار ترجمه همزمان زبان های گوناگون را در آن واحد انجام می دهد.اگر این طرح عملی شود باید از این پلتفرم به عنوان انقلابی شگرف در زمینه ارتباطات انسانی یاد کرد.البته شایان ذکر است که ؛ کار طراحی این پلتفرم به تازگی شروع شده است و تا به این جای کار ؛ مراحل مقدماتی و اولیه خود را طی می نماید.خبرها حاکی از آن است که محققین مشغول کار بر روی این پروژه در آزمایشگاه Google’s Babel initiative به سر می برند.اما بد نیست کمی در رابطه با این پروژه توضیح دهم.در حقیقت باید اذعان کنم که این فناوری به این جهت شگرف و خارق العاده تلقی می شود که گوشی تلفن همراه شما را به یک مترجم سیار برای شما مبدل می سازد ! مثلا شما در حین مکالمه با یکی از دوستان بین المللی خود هستید ، شما با او ؛ به زبان مادری خود صحبت می کنید اما آن چه که فرد مخاطب شما در پست خط می شنود ترجمه سخنان شما به زبان های گوناگون است !

translate-630x630

البته جزئیات دقیقی از نحوه عملکرد این پلتفرم انقلابی هنوز در دسترس نیست. هوگو بارا نیز در طی صحبت هایی به آزمایشات فراوان بر روی این پلتفرم اشاره داشته است و اذعان داشته است که بر روی این پلتفرم تا به حال ؛ بیش تر از هزاران نمونه آزمایشی پیاده سازی شده است.البته هنوز خبری قطعی از معرفی رسمی این پلتفرم منتشر نشده است و حتی هوگو بارا اذعان داشته است که برای قرار گیری این پلتفرم در درست عموم و فراگیر شدن آن ؛ چندین سال زمان لازم است ! در انتها ؛ بد نیست به سخنان Josh Estelle ( جاش استل ) که سمت وی در کمپانی گوگل ؛ مهندس بخش ترجمه است اشاره ای داشته باشم.جاش استل طی صحبت هایی اذعان داشته است که “خواسته و هدف اصلی ما این است که کاربران این توانایی را داشته باشند که در آن واحد ؛ جملاتشان را از زبانی به زبانی دیگر ترجمه نمایند.من و همکارانم تمامی تلاشمان را برای تحقق این خواسته به کار بسته ایم”

شایان ذکر است که کمپانی گوگل در طی یک سرشماری که از طریق موتور جستجوی خود انجام داده است ؛ در یافته است که تا کنون بیش از 6.500 زبان زنده در این کره خاکی حیات دارد ! این رقم به دست آمده به هیچ وجه رقم کوچکی نیست و با یک نگاه ساده به آن می توان دریافت که کمپانی گوگل برای طراحی این پلتفرم انقلابی ؛ روزهای سختی را پیش روی دارد !

» منبع : technobuffalo «

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بینگ خیلی وقته این قابلیت رو داره!
    http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/translator/2cb7cda1-17d8-df11-a844-00237de2db9e?signin=true

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *