تشخیص ثروتمند شدن افراد از روی DNA ممکن می شود

تشخیص ثروتمند شدن افراد از روی DNA ممکن می شود
  • 1395/12/12
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

به تازگی حوزه مطالعاتی جدیدی معروف به ژنواکونومیکز در حال توسعه است که ترکیبی از علم اقتصاد و ژنتیک محسوب می شود و دانشمندان از طریق این علم قادرند به واسطه DNA افراد، به پیش بینی اینکه آیا فرد می تواند در طول عمر خود ثرتمند شود یا خیر دست یابند.

گویا آی تی – در ماه گذشته، یک تحقیق منتشر شد که بیانگر ارتباط موثر بین ژن و ثروتی که افراد کسب می کنند، بوده است که این عامل حتی عوامل تاثیر گذار دیگر مثل محسط، وضعیت اجتماعی،آموزش و پرورش و ارث و درامد فرد را نیز پشت سر می گذارد.

محققان برای انجام این پژوهش ۴۴۰۰ آمریکایی بالای ۵۰ سال و همسران آنها را مورد بررسی قرار دادند. محققان این پژوهش را با استفاده از آنچه که “نمره پلی‌ژنیک”(یک شاخص توسعه یافته توسط متخصصین ژنتیک رفتاری که ۷۴ نشانگر ژنتیکی خاص را با پیشرفت تحصیلی مرتبط ساخته است) نام دارد، انجام داده‌اند.

این شاخص برای رای دادن به کیفیت ژن‌های یک فرد تعیین شده و افرادی با نمرات بالا بیشتر احتمال ثروتمندتر شدن را نسبت به افرادی که نمرات پایینی کسب می‌کنند دارند.

افرادی با نمرات ژنتیکی پایین رفتارهای مختلف نسبت به افرادی با نمرات بالا، از خود نشان می‌دهند. برای مثال، کسانی که دارای نمرات پایین هستند دارای اعتقادات افراطی در مورد اقتصاد، از جمله احتمال رونق بازار سهام و یا یک رکود شدید هستند. آنها همچنین کمتر احتمال دارد که در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده و ثروت خود را از این طریق جمع آوری کنند.

به طور کلی نتایج این تحقیقات به طور فزاینده به یک منبع بیولوژیکی نابرابری ثروت اشاره کمک می‌کند و اینکه هوش افراد که با IQ اندازه گیری می‌شود می‌تواند از طریق آموزش بهبود یابد، ولی ژن‌ها در بدو تولد ثابت هستند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *