آواتک یکی از ۱۰ شتاب‌دهنده برتر خاورمیانه و شمال آفریقا

آواتک یکی از ۱۰ شتاب‌دهنده برتر خاورمیانه و شمال آفریقا
  • 1396/7/5
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

شتاب‌دهنده آواتک، به‌عنوان یکی از ۱۰ شتاب‌دهنده برتر منطقه خاورمیانه وشمال آفریقا(MENA) در سال  ۲۰۱۶ انتخاب شده است. این ارزیابی که از سوی مؤسسه سرمایه‌گذاری گاست(Gust) انجام شده،  با بررسی شتاب‌دهنده‌های مختلف و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام روی استارت‌آپ‌ها ارزیابی خود را اعلام کرده است. گاست در بیش از ۱۵۰ کشور فعالیت دارد و  بیش از ۵۰۰ هزار استارت‌آپ با بیش از ۴۵ هزار سرمایه‌گذار در قالب ۱۵۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری از زیرساخت‌های گاست استفاده کرده‌اند.

گویا آی تی – در سال ۲۰۱۶ حدود ۷میلیون و ۵۸۷هزار و ۷۳۸ دلار برای ۱۱۷۲ استارت‌آپ توسط ۵۱ شتاب‌دهنده در منطقه “MENA” سرمایه‌گذاری شده است و ایران با ۲۰ شتاب‌دهنده و ۱۶۰ هزار دلار یکی از ۱۰ کشور برتر در این منطقه شناخته شده است.

به گزارش گاست، ۵۴٫۷٪ از شتاب دهنده ها در این منطقه ادعا می‌کنند که سرمایه‌گذاری‌های سودآوری انجام داده‌اند. این رقم کمی بیش از سال ۲۰۱۵ است و نشان‌گر رشد این شتاب‌دهنده‌ها طی یک ‌سال اخیر بوده است.

۶۴٫۲ درصد از شتاب دهنده‌های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به طور کامل توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شوند و ۲۲٫۶ درصد از استارت‌آپ‌های با ترکیبی از سرمایه دولتی و خصوصی شکل می‌گیرند. گاست معتقد است این ترکیب نشان می‌دهد دولت‌ها نیز در این منطقه برای ورود به سرمایه‌گذاری خطرپذیر اشتیاق دارند.

طبق این گزارش  آواتک با ۲۰ استارت‌آپ، یکی از ۲۰ شتاب دهنده برتر منطقه است. البته در صدر این رتبه‌بندی شتاب‌دهنده  Etohum  ترکیه با ۱۶۵ استارت‌آپ فعال قرار دارد. در بازار خاورمیانه تجارت‌الکترونیک و نرم‌افزارهای ارائه خدمات (SAAS) با ۶۱درصد، و سلامت و آموزش به‌عنوان بازارهای پرتقاضا شناخته شده‌اند.

شتاب‌دهنده آواتک با ۱۵۰ مربی، سه هزار تیم بررسی شده و ۴۳ استارت‌آپ راه‌اندازی شده یکی از اولین شتاب‌دهنده‌های ایران است که از مهرماه ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده است و هر سال دو دوره شتاب‌دهی ۶ ماهه را برگزاری می‌کند.  در این گزارش آواتک در کنار شتاب دهنده های گازااسکای گیکز، هک کوارترز، و نوما که در زمینه نوآوری سازمانی و تنظیم فعالیت خود با شرکت‌ها بزرگ در منطقه پیشرو هستند، قرار گرفته است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *