آیفون های جدید اپل غیرقابل جیبلرک می شوند

آیفون های جدید اپل غیرقابل جیبلرک می شوند
  • 1396/9/3
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

سالهاست که علاقه مندان iOS و البته آیفون باز های با حوصله از جیلبریک کردن (jailbreak) آیفون هایشان لذت می برند و با اعمال تغییرات و نصب اپ های پولی به صورت رایگان به دیگران فخر می فروشند که جیلبریک چنان است و چنین! رکورد کردن صفحه نمایش، امکان اضافه کردن ویجت در میان آیکون ها و … از امکانات پیش پا افتاده ای است که پس از جیلبریک کردن آیفون می توانید روی آن ها حساب باز کنید.

گویا آی تی – جیلبریک توسط انبوهی از برنامه نویسان ماهر پشتیبانی می شود که با دور زدن لایه های امنیتی تعبیه شده در کد های اپل امکانات بیشتری را به دستگاه های اپلی می افزایند.

متاسفانه با به صدا در آمدن زنگ خطر مبنی بر بسته شدن ۲ مخزن اصلی تعبیه شده در Cydia به عنوان کاملترین منابع برای دسترسی به امکانات جیلبریک شاهد افول و اتفاقات ناخوشایندی در زمینه ادامه این ساختار هستیم.

این اتفاق ها در حالی رخ داده که اپل با اضافه کردن انبوه امکانات عالی و حائز اهمیت نیاز به جیلبریک را برای کاربران به حداقل رسانده و چفت و بست های محکم این سیستم عامل هم کار را برای کاربران کنجکاو و البته هکر های خیرخواه بسیار دشوار کرده است.

زمان نسبتا زیادی از عرضه iOS 11 می گذرد و هنوز خبری از جیلبریک یا اتفاقی مشابه برای این نسخه از iOS نخواهد بود و گویا در این نسخه از iOS از امکان کرک شدن، امکان نصب تم و tweaks های Cydia بهره ای نخواهد برد.

اگر طی روز های آتی خبری از جیلبریک برای iOS 11 نباشد، می توان کم کم به مسیر ناقص مانده و نوستالژی وار این اتفاق برای دستگاه های قدیمی اپل دل خوش کرد. این در حالی است که اپل از این اتفاق مسرت کامل دارد، چرا که نمره استحکام و نفوذ ناپذیری برای دستگاه هایش در بالاترین سطح خواهد ماند!

اگر به تاریخچه جیلبریک علاقه دارید، اینجا اطلاعات خوبی و دست اولی را خواهید یافت!

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *