معرفی افرادی که در فضا دفن شده اند

معرفی افرادی که در فضا دفن شده اند
  • 1396/10/15
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

یکی از موارد جالبی که در این جهان وجود دارد پرداخت هزینه برای جاودان شدن در منظومه ی شمسی است. مدتی است که یک شرکت فضایی در ازای دریافت مبلغی خاص، خاکستر مردگان را به ماه ارسال می کند تا این خاکستر در فضا پخش شود و مردگان به جاودانگی در منظومه ی شمسی برسند.

گویا آی تی – این شرکت، مون اکسپرس نام دارد. شرکتی که مدت زیادی است که در حیطه ی تحقیقات فضایی به فعالیت می پردازد. این شرکت از اوایل سال ۲۰۱۷ بود که به این کار پرداخت و به ازای هر یک کیلوگرم از خاکستر مردگان، سه میلیون دلار برای هزینه ی ارسال از دریافت کرد. البته با توجه به آن که این مورد ممکن است در میان مردم مورد استقبال قرار گیرد، احتمال افزایش هزینه وجود دارد و احتمالاً در آینده شاهد افزایش این قیمت و افزایش تعداد کسانی که خاکسترشان به سطح ماه می رسد خواهیم بود.

 

نخستین کسانی که خاکسترشان به فضا برده شد

نخستین بار اندیشه ی دفن شدن در فضا در ذهن شخصی به نام «نیل آرجونز» پیدا شد. این شخص در سای ۱۹۳۱ در یکی از مقالات خود به این موضوع اشاره داشت. اما بعدها در سال ۱۹۶۵ بود که این ایده به صورت فیلم به نمایش درآمد.
نخستین کسی که در فضا خاک شد، «جین رادنبری» بود. این فیلمنامه نویسِ آمریکایی در سال ۱۹۹۲ خاکسترش به فضا برده شد و در آن جا مورد خاکسپاری قرار گرفت. البته بعدها اندکی از خاکستر او را به زمین بازگرداندند تا در آزمایشگاه ناسا نگهداری کنند.

پس از جین رادنبری، در سال ۱۹۹۷، ۲۴ نفر دیگر که در یک حادثه ی هوایی کشته شده بودند، خاکسترشان به فضا برده شد. پس از این ۲۴ نفر نیز خاکستر «تیموتی لری»، یکی از نویسندگان آمریکایی، به فضا برده شد تا او نیز در زمره ی کسانی قرار گیرد که در فضا دفن شده اند.
پس از این نیز، خاکستر شخصی به نام «دکتر یوجین شومیکر» به ماه برده شد. این شخص، یک زمین شناس آمریکایی بود و به سبب پیشنهاد دوستش «کارولین پورکو» قرار بر آن شد که خاکسترش به ماه برده شود. دست آخر ناسا این مأموریت را بر عهده گرفت و به همراه خودِ شخصِ «پورکو» به ماه رفتند و دکتر شومیکر را در ماه دفن کردند تا او نیز کسی باشد که در فضا دفن شده است.

البته حیوانات نیز از این داستان بی بهره نماندند. همین سه سال پیش بود که قرار شد حیواناتی که به هر طریق در مأموریت های فضایی شرکت داشته اند، خاکسترشان در مدار زمین و یا در ماه پخش شود. البته دو سال پیش از این تصمیمِ جالب، این ماجرا برای یک سگ پلیس به اجرا در آمده بود. این سگ در یک مأموریت جان خود را از دست داده بود و به همین دلیل در سال ۲۰۱۲ خاکستر او به فضا ارسال شده و در مدار زمین پخش شد. البته ناگفته نماند که در همان دوران سروصدای زیادی مبنی بر جعلی بودن خاکستر این حیوان برپا شد. عده ای برآن بودند که خاکستری که در فضا پخش شده خاکستر این سگ نبوده است. جالب آن که مأمورِ مسئولِ این کار بعدها به جرم آن که خاکستر را تعویض کرده محاکمه شد.

 

شرکت های جدیدی که ارسال خاکستر را انجام می دهند

شرکتی با نام «بهشت فضایی»، در ماه مه سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی تأسیس شد تا مسئولیت ارسال خاکستر مردگان به ماه، مریخ و در کل مدار زمین را بر عهده داشته باشد. به واسطه ی این شرکت، خاکستر مردگان توسط موشک فالکون ۹ به فضا ارسال می شود، بنابراین برای ارسال خاکستر مردگان می بایست به کالیفرنیا، که مقر این موشک است، مراجعه شود.

جز شرکت بهشت فضایی، شرکتی دیگر نیز با نام «سلستیک» این کار را انجام می دهد. این شرکت بیشتر برای کسانی تأسیس شده که از توانایی مالی کمتری برخوردارند. به عنوان مثال، این شرکت از ۲ الی ۳ کیلوگرم خاکستر هر مرده، صرفاً ۱ الی ۷ گرم از آن را به فضا ارسال می کند تا هزینه بسیار کمتر از آن چیزی شود که شرکت های دیگر دریافت می کنند. همچنین امکان آن که افراد پیش از مرگ به این شرکت مراجعه کنند و نام خود را در زمره ی کسانی که پس از مرگ خاکسترشان به فضا ارسال می شود قرار دهند نیز وجود دارد. به این ترتیب، افراد می توانند پیش از مرگ هزینه ی ارسال خاکستر خود را پرداخت نمایند تا پس از مرگ بار پرداخت هزینه به دوش بازماندگان نیفتد.

فارغ از این موارد، شرکتی دیگر با نام «الیسیوم اسپیس» وجود دارد که قصدِ آن کرده که خاکستر افرادی که به هر طریقی به انسان ها خدمت کرده اند و همچنین به فضا علاقه داشته اند را به فضا برده و برای دو سال به دور زمین بگرداند. جالب آن که در طول این دو سال، بازماندگان این افراد به واسطه ی اپلیکیشن گوشی قادر به مشاهده ی مسیر حرکت خاکستر هستند. بعد از آن که این دو سال به اتمام رسید، کپسولی که حاوی خاکستر افراد است به زمین وارد شده و همچون یک ستاره ی دنباله دار می سوزد.

 

افراد مشهوری که خاکسترشان به فضا برده خواهد شد

از افراد مشهوری که خاکسترشان به فضا برده شده یا قرار است برده شود می توان به «ماژل برت» اشاره داشت. این شخص، که همسر جین رادنبری است، همواره آرزو داشت که همچون همسرش او نیز در فضا دفن شود. از همین رو قرار است ۱۰ سال پس از مرگش، یعنی در سال ۲۰۱۸، خاکستر او نیز به فضا برده شود.

به «ویلیام ردپوگ» نیز می توان اشاره داشت. این شخص یکی از فضانوردانی است که در برخی از مأموریت های فضایی حضوری پررنگ داشته و به همین دلیل ناسا نام او را نیز در زمره ی کسانی که قرار است در فضا دفن شوند قرار داده است.
لیجی ماتسوموتویِ نقاش نیز در وصیتنامه ی خود ابراز داشته که مایل است که بخشی از خاکسترش در فضا پخش شود. این نقاش ژاپنی هنوز زنده است، اما احتمالاً آرزوی او برآورده خواهد شد. در کل، به جز افراد مشهور، تا کنون ۳۰۰ کپسول خاکستر برای ارسال به فضا جمع آوری شده است.

 

افراد مشهوری که خاکسترشان به فضا فرستاده شده

فارغ از این اشخاص، ۱۰ سال پیش خاکستر «جیمز دوهان» توسط شرکت سلستیک به فضا برده شد. خاکستر «جرارد کیچن اونیل» نیز به فضا فرستاده شده. او یکی از فیزیکدانان و فعالان هوافضا بود که توانست مؤسسه ای برای پژوهش در مورد فضا احداث کند. کار این مؤسسه عمدتاً بر روی ساخت لوازم فضایی جهت انتقال انسان ها به فضا متمرکز بود.
از دیگر افراد مشهوری که خاکسترشان به فضا فرستاده شده و می توان آن ها را دفن شده ی فضا نامید، می توان به «گوردون کوپر» اشاره داشت. این شخص مهندس هوافضا بود و در زمره ی هفت فضانوردی که برنامه ی فضایی مرکوری را اجرا کردند قرار داشت.
در آخر می بایست به «کلاید تامبا» اشاره کرد. این ستاره شناس و نویسنده ی آمریکایی، همان کسی بود که سیاره ی پلوتو و ۱۴ سیارک دیگر را کشف کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *