چند روز پیش به دنبال نرم افزاری در گوگل جستجو می کردم و نام نرم افزار را در گوگل وارد کردم و در ابتدای آن کلمه “دانلود” فارسی  را اضافه کردم تا برای دانلود به سایت های فارسی زبان برم و نرم افزار مورد نظر خودم را بگیرم و پس از جستجو لیست چند سایت را دیدم که بعضی از آنها مشهور بودند،ابتدا به داخل سایت هایی رفتم که از بقیه شناخته تر بودند و مطالب را مقایسه کردم و دیدم چند سایت به اصطلاح پربازدید و مشهور مطالب را از سایت های همکار خود کپی کردند و فقط لینک دانلود نرم افزار و کرک را عوض کرده اند و بر روی سرور خود برده اند تا اگر شما روزی برای دانلود به چنین سایت هایی رفتید با خود بگویید عجب سایتی ! هر روز نرم افزار را مثل فلان سایت دانلود دیگر آپدیت می کند و اطلاعات فارسی نرم افزار را می دهد !. هر روز به تعداد این سایت ها اضافه می شود و کسی نمی تواند جلوی این کار را بگیرد ، من مانده ام کسی نیست به ادمین یا مدیر این سایت ها بگوید که وقتی یک یا چند سایت مرجع وجود دارد چه دلیلی دارد شما بیایید و همان مطالب را کپی کنید و بچسبانید ؟! حالا این که خوب است و در بالا گفتم بعضی ها زحمت می کشند و لینک دانلود رو عوض می کنند و لوگو و Readme سایت خودشان را اضافه می کنند و انتشار می دهند ،این سایت ها اصولا با چیزی به نام منبع مخالف هستند و اگر پایین توضیحات نرم افزار بنویسند منبع “فلان” سایت ! اتفاق فجیهی رخ می دهد و کل محبوبیت سایت از دست می رود ، کسی نیست به اینها بگوید شما که این همه ادعای سایت مرجع دارید و …(منظورم فقط بعضی سایت ها) است چرا زحمت ترجمه اطلاعات را نمی کشید و  فقط بلدید لینک ها را رپیدلچ کنید !. باز این سایت ها یک لینک دانلود جدید(سرور خودشان) اضافه می کنند و یک خوبی دارد که وقتی بعضی سایت ها لینک دانلودشان کار نکرد کاربر می تواند از این سایت ها دانلود کند ! ولی امان از دسته دوم که فقط مطالب را کپی می کنند تا سایت و وبلاگ خودشان را پر کنند واقعا من نمی دانم اینها با چه هدفی این کار را انجام می دهند! چند سال پیش این کار در بین وبلاگ ها خیلی انجام می شد ولی اخیرا برخی سایت ها این کار را انجام می دهند که تعداد کاربرانشان هم به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد ، واقعا این سایت ها فقط فضای وب فارسی را بیخود اشباع می کنند(چند روز پیش در بررسی چنین سایت هایی رفتم سراغ لینک دانلود پایینش نوشته شده بود پسورد : “سایت خودش ” با خودم گفتم حتما روی سرور خودش آورده و کمی زحمت کشیده ولی وقتی لینک دانلود رو دیدم از خنده منفجر شدم ، بنده خدا اومده بود خلاقیت به خرج بده و پسورد گذاشته بود کسی کپی نکنه و اگر کرد اسم سایت خودش هم باشه در صورتی که لینک دانلود از سایت سازنده نرم افزار بود و از کرک خبری نبود و اون پسورد یعنی کشک !، نمی دانم این افراد با چه امیدی هزینه هاست و دومین می دهند ! کسی به اینها تبیلیغات می دهد؟ ما که نمی دانیم هدفشان چیست ! شما می دانید؟
از سایت های دانلود که بگذریم و برسیم به سایت های خبری و مجله اینترنتی وضعیت کمی بهتر می شود ولی هنوز چیز خاصی عوض نشده است و مشکلات بالا پا برجاست! چرا راه دو برویم؟ همین گویا آتی خودمان ! من خودم یکبار امتحان کردم و تیتر موضوعی را که نوشته بودم  روز بعدش در گوگل سرچ کردم بعد از اسم گویا آتی چند ده سایت و انجمن را می بینید که مطالب را کپی کرده اند و تعداد کمی منبع را نوشته اند و بقیه بدون ذکر منبع مطالب را انتشار داده اند ولی خوب چون روی بیشتر عکس ها اسم سایت هک شده است و اینها زحمت نمی کشند و اسم سایت اصلی لو می رود که این مطلب برای کدام سایت است ولی بعضی به طرز حرفه ای عکس ها را در فتوشاپ ویرایش می کنند و آخر سر خبر را به عنوان خبر اختصاصی سایت خود معرفی می کنند !.و با کمی جستجو در گوگل کاملا مشخص است !
در کنار اینها نباید از زحمات صادقانه برخی سایت ها گذشت ! برخی از افراد بدن هیچ چشم داشتی سایت هایی با موضوعات مختلف را راه اندازی می کنند و با هزینه شخصی اطلاعات کاربران فارسی زبان را بالا می برند و یا ابزارهای مورد نیاز را در دسترس آنها قرار می دهند ! متاسفانه وضعیت تبلیغات در سایت های داخلی فوق العاده ضعیف است و فقط سایت هایی که اسم و رسمی دارند صاحب تبلیغات می شوند ! و مشکل این است تبلیغات هم تبلیغ نیست شما الان هر سایتی مراجعه کنید بزرگترین سایز بنر اختصاص دارد به مهره مار و گردنبند و تقویت کننده و … که واقعا فاجعه است ! شما سایت های خارجی را نگاه کنید بزرگترین کارخانه های و برند های جهان در حال تبلیغات در سایت های ریز و درشت هستند و اینجا اینگونه است؟
البته این را هم که باید گفت برخی از سایت ها واقعا درآمد خوبی دارند (تبلیغات و فروشگاه و لینکدونی و مطلب اختصاصی) ولی در کل وضعیت جالب نیست !.

اگر به سایت های خبری(خبرهای ایران و جهان) که این روزها مثل قارچ رشد می کنند نگاه بندازیم اولین چیزی که در سایت های مشهور می بینیم تبلیغات سازمان های دولتی و اسم و رسم دار است ، هر چه باشد چنین مکان هایی تمایل بیشتری دارند در چنین سایت هایی که بازدید زیادی دارند و مطالب خبری دارند تبلیغ کنند تا بیاییند و داخل سایت های مرجع دانلود و … تبلیغ کنند.در کل از بحث تبلیغات بیرون بیاییم سایت های خبری هم مثل سابق نیستند و جدیدا اخبار همه سایت ها را زیر نظر می گیرند و با عوض کردن چند کلمه به اسم خبر گزاری خودشان انتشار می دهند ! البته بعضی سایت ها خبری از قدیم بوده اند و کاری به بقیه ندارند و مطلب اختصاصی می نویسند و خبرنگار دارند و تشکیلات که از بقیه جداست .

در انتها باید گفت آرزوی ما و همه وبمسترها این است که سایت های اضافی حذف شوند و در محیط وب کپی رایت رعایت شود و انگیز افرادی که بر روی سایت های مرجع کار می کنند بیشتر شود و شاهد تغییرات باشیم و به امید روزی که توجه ها بیشتر شود و از سایت ها و وبلاگ ها حمایت شود.